Cobbler League 2018

Royal Cork Yacht Club October 2018

Results are provisional as of 17:13 on October 8, 2018

Overall

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 29, Scoring system: Appendix A
Place Sail No Name Club M/F Division Fleet R1 R2 R3 Net
1st 1611 Richard McSweeney RCYC M Senior Gold 5 1 2 8
2nd 1595 Simon Pritchard RCYC M Senior Gold 4 2 7 13
3rd 1596 Justin Lucas RCYC M Senior Gold 1 4 11 16
4th 1614 Ben O'Shaughnessy RCYC M Junior Gold 9 3 4 16
5th 1587 Alana Twomey RCYC F Junior Gold 8 5 3 16
6th 1582 James Murphy RCYC M Senior Gold 7 6 6 19
7th 150 Billy Doyle TBSC M Junior Gold 3 8 12 23
8th 1547 George Pritchard RCYC M Junior Gold 11 10 5 26
9th 1536 Killian Reidy TBSC/ FYC M Senior Silver 12 7 10 29
10th 1586 James Dwyer Matthews RCYC M Senior Gold 2 30 OCS 1 33
11th 1421 Conall Mac Thréinfhir TBSC M Junior Silver 13 12 13 38
12th 1257 Riona McMorrow Moriarty TBSC F Junior Gold 15 11 14 40
13th 1564 Liam Duggan RCYC M Senior Gold 10 14 20 44
14th 1576 Emmet Lucas RCYC M Junior Gold 6 30 OCS 9 45
15th 1469 Harry Moynan RCYC M Junior Gold 14 17 16 47
16th 1497 JP Curtin RCYC M Junior Silver 30 DNC 9 9 48
17th 1509 Rían Collins RCYC M Junior Gold 17 16 15 48
18th 1530 Ellen Bruen RCYC F Junior Silver 18 15 17 50
19th 1019 Craig O'Neill RCYC M Junior Silver 19 13 19 51
20th 1337 James Coakley RCYC M Senior Silver 20 18 18 56
21st 1124 Julie O'Neill RCYC F Senior Silver 16 21 22 59
22nd 1429 Shane Collins RCYC M Junior Silver 21 19 21 61
23rd 1459 Caoimhe Corkery KYC F Junior Silver 22 20 30 DNC 72
24th 834 Oisín Pierse RCYC M Junior Silver 30 DNC 30 DNC 30 DNC 90
24th 1616 Matt Mapplebeck KYC M Junior Silver 30 DNS 30 DNC 30 DNC 90
24th 1245 Ella O'Neilll RCYC F Senior Silver 30 RET 30 DNS 30 DNC 90
24th 776 Andrew O'Neill RCYC M Junior Silver 30 DNC 30 DNC 30 DNC 90
24th 1947 Max Tolan RCYC M Senior Silver 30 DNC 30 DNC 30 DNC 90
24th 1570 Jamie Venner RCYC M Senior Gold 30 DNC 30 DNC 30 DNC 90

Click on column header in results table to sort by column.

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Place Sail No Name Club M/F Division Fleet Place Points
1 1596 Justin Lucas RCYC M Senior Gold 1 1
2 1586 James Dwyer Matthews RCYC M Senior Gold 2 2
3 150 Billy Doyle TBSC M Junior Gold 3 3
4 1595 Simon Pritchard RCYC M Senior Gold 4 4
5 1611 Richard McSweeney RCYC M Senior Gold 5 5
6 1576 Emmet Lucas RCYC M Junior Gold 6 6
7 1582 James Murphy RCYC M Senior Gold 7 7
8 1587 Alana Twomey RCYC F Junior Gold 8 8
9 1614 Ben O'Shaughnessy RCYC M Junior Gold 9 9
10 1564 Liam Duggan RCYC M Senior Gold 10 10
11 1547 George Pritchard RCYC M Junior Gold 11 11
12 1536 Killian Reidy TBSC/ FYC M Senior Silver 12 12
13 1421 Conall Mac Thréinfhir TBSC M Junior Silver 13 13
14 1469 Harry Moynan RCYC M Junior Gold 14 14
15 1257 Riona McMorrow Moriarty TBSC F Junior Gold 15 15
16 1124 Julie O'Neill RCYC F Senior Silver 16 16
17 1509 Rían Collins RCYC M Junior Gold 17 17
18 1530 Ellen Bruen RCYC F Junior Silver 18 18
19 1019 Craig O'Neill RCYC M Junior Silver 19 19
20 1337 James Coakley RCYC M Senior Silver 20 20
21 1429 Shane Collins RCYC M Junior Silver 21 21
22 1459 Caoimhe Corkery KYC F Junior Silver 22 22
23 1616 Matt Mapplebeck KYC M Junior Silver DNS 30
23 1245 Ella O'Neilll RCYC F Senior Silver RET 30

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Place Sail No Name Club M/F Division Fleet Place Points
1 1611 Richard McSweeney RCYC M Senior Gold 1 1
2 1595 Simon Pritchard RCYC M Senior Gold 2 2
3 1614 Ben O'Shaughnessy RCYC M Junior Gold 3 3
4 1596 Justin Lucas RCYC M Senior Gold 4 4
5 1587 Alana Twomey RCYC F Junior Gold 5 5
6 1582 James Murphy RCYC M Senior Gold 6 6
7 1536 Killian Reidy TBSC/ FYC M Senior Silver 7 7
8 150 Billy Doyle TBSC M Junior Gold 8 8
9 1497 JP Curtin RCYC M Junior Silver 9 9
10 1547 George Pritchard RCYC M Junior Gold 10 10
11 1257 Riona McMorrow Moriarty TBSC F Junior Gold 11 11
12 1421 Conall Mac Thréinfhir TBSC M Junior Silver 12 12
13 1019 Craig O'Neill RCYC M Junior Silver 13 13
14 1564 Liam Duggan RCYC M Senior Gold 14 14
15 1530 Ellen Bruen RCYC F Junior Silver 15 15
16 1509 Rían Collins RCYC M Junior Gold 16 16
17 1469 Harry Moynan RCYC M Junior Gold 17 17
18 1337 James Coakley RCYC M Senior Silver 18 18
19 1429 Shane Collins RCYC M Junior Silver 19 19
20 1459 Caoimhe Corkery KYC F Junior Silver 20 20
21 1124 Julie O'Neill RCYC F Senior Silver 21 21
22 1586 James Dwyer Matthews RCYC M Senior Gold OCS 30
22 1576 Emmet Lucas RCYC M Junior Gold OCS 30
22 1245 Ella O'Neilll RCYC F Senior Silver DNS 30

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Place Sail No Name Club M/F Division Fleet Place Points
1 1586 James Dwyer Matthews RCYC M Senior Gold 1 1
2 1611 Richard McSweeney RCYC M Senior Gold 2 2
3 1587 Alana Twomey RCYC F Junior Gold 3 3
4 1614 Ben O'Shaughnessy RCYC M Junior Gold 4 4
5 1547 George Pritchard RCYC M Junior Gold 5 5
6 1582 James Murphy RCYC M Senior Gold 6 6
7 1595 Simon Pritchard RCYC M Senior Gold 7 7
8 1576 Emmet Lucas RCYC M Junior Gold 8 9
8 1497 JP Curtin RCYC M Junior Silver 8 9
10 1536 Killian Reidy TBSC/ FYC M Senior Silver 9 10
11 1596 Justin Lucas RCYC M Senior Gold 10 11
12 150 Billy Doyle TBSC M Junior Gold 11 12
13 1421 Conall Mac Thréinfhir TBSC M Junior Silver 12 13
14 1257 Riona McMorrow Moriarty TBSC F Junior Gold 13 14
15 1509 Rían Collins RCYC M Junior Gold 14 15
16 1469 Harry Moynan RCYC M Junior Gold 15 16
17 1530 Ellen Bruen RCYC F Junior Silver 16 17
18 1337 James Coakley RCYC M Senior Silver 17 18
19 1019 Craig O'Neill RCYC M Junior Silver 18 19
20 1564 Liam Duggan RCYC M Senior Gold 19 20
21 1429 Shane Collins RCYC M Junior Silver 20 21
22 1124 Julie O'Neill RCYC F Senior Silver 21 22

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Place Sail No Name Club M/F Division Fleet Place Points

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Place Sail No Name Club M/F Division Fleet Place Points

R6

Start: Start 1, Finishes: Place
Place Sail No Name Club M/F Division Fleet Place Points

R7

Start: Start 1, Finishes: Place
Place Sail No Name Club M/F Division Fleet Place Points

R8

Start: Start 1, Finishes: Place
Place Sail No Name Club M/F Division Fleet Place Points

R9

Start: Start 1, Finishes: Place
Place Sail No Name Club M/F Division Fleet Place Points

R10

Start: Start 1, Finishes: Place
Place Sail No Name Club M/F Division Fleet Place Points

R11

Start: Start 1, Finishes: Place
Place Sail No Name Club M/F Division Fleet Place Points

R12

Start: Start 1, Finishes: Place
Place Sail No Name Club M/F Division Fleet Place Points

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 30
DNSCame to the start area but did not start 30
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 30
RETRetired 30



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com