venue burgee

O'Leary Insurance Winter League 2022

Royal Cork Yacht Club

Results are provisional as of 12:21 on December 10, 2023

Contents

IRC WS Division

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: IRC, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap NewRating Sun 5 Nov
   
Sun 12 Nov
   
Sun 19 Nov
   
Sun 26 Nov
   
Sun 3 Dec
   
Total Nett
1 WS IRC WS Archie Star IRL8527 RCYC Peter O'Leary 0.862   1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0 4.0
2 WS IRC WS North Star Albin Express 5333 RCYC Fiona Young 0.854   2.0 3.0 2.0 3.0 2.0 12.0 9.0
3 WS IRC WS Apache Albin Express IRL1192 KYC Alan Mulcahy 0.844   3.0 5.0 9.0 4.0 4.0 25.0 16.0
4 WS IRC WS Alpaca X4 IRL36502 RCYC Paul and Deirdre Tingle 1.042   5.0 2.0 22.0 DNC 2.0 12.0 43.0 21.0
5 WS IRC WS Nieulargo Grand Soliel 40 IRL2129 RCYC Annamarie and Denis Murphy 1.007   11.0 4.0 3.0 5.0 15.0 38.0 23.0
6 WS IRC WS Cavatina Granada IRL3861 RCYC Ian Hickey 0.903   9.0 10.0 4.0 11.0 7.5 41.5 30.5
7 WS IRC WS Rosmarina First 40.7 IRL6766 RCYC Ronan Twomey 1.031   8.0 9.0 13.0 18.0 3.0 51.0 33.0
8 WS IRC WS Magnet MG335 GBR9896 RCYC Kieran O'Brien 0.926   10.0 6.0 6.0 12.0 16.0 50.0 34.0
9 WS IRC WS Ellida X332 IRL6021 RCYC Ria Lyden 0.967   16.0 14.0 8.0 7.0 6.0 51.0 35.0
10 WS IRC WS Indulgence Dufour 36 IRL2805 RCYC Aidan Heffernan 0.978   6.0 17.0 5.0 13.0 13.0 54.0 37.0
11 WS IRC WS Anteex X-99 13611 RCYC Jim O'Mahony 0.959   7.0 7.0 22.0 DNC 10.0 14.0 60.0 38.0
12 WS IRC WS Panic 1/4 Ton Gimpel IRL7299 RCYC Tom McCarthy 0.893   4.0 8.0 22.0 DNC 6.0 22.0 DNC 62.0 40.0
13 WS IRC WS Morning After S&S 34 GBR26R RCYC Andy Jenkins 0.898   13.0 13.0 10.5 8.0 9.0 53.5 40.5
14 WS IRC WS Luas HB 31 IRL5383 RCYC Sean Hanley 0.903   17.0 15.0 7.0 14.0 5.0 58.0 41.0
15 WS IRC WS Fast Buck Impala IRL9615 RCYC John O'Connor 0.877   12.0 12.0 22.0 DNC 9.0 10.0 65.0 43.0
16 WS IRC WS Prince of Tides Grand Soliel 37B IRL15455 RCYC Frank Caul / John Molloy 0.982   15.0 11.0 22.0 DNC 17.0 11.0 76.0 54.0
17 WS IRC WS Bateleur '88 Castro 3/4 ton IRL5693 RCYC Pat Tanner 0.953   19.0 22.0 DNC 14.0 15.0 7.5 77.5 55.5
18 WS IRC WS Blue Oyster Oyster 37 3852 RCYC Noel Coleman 0.913   14.0 16.0 12.0 22.0 DNC 17.0 81.0 59.0
19 WS IRC WS Tighey Boy J/109 IRL23316 SHSC Tony O'Brien 0.993   18.0 18.0 10.5 16.0 18.0 80.5 62.5
20 WS IRC WS Sweet Dreams Jeanneau 36i IRL3612 RCYC Batt O'Leary 0.970   20.0 22.0 DNC 22.0 DNC 19.0 19.0 102.0 80.0
21 WS IRC WS Jambalaya U25 J24 4263 RCYC Under 25 0.873   22.0 DNC 19.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 107.0 85.0

ECHO WS Division

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: NHC3, Entries: 25, Scoring system: Appendix A
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap NewRating Sun 5 Nov
   
Sun 12 Nov
   
Sun 19 Nov
   
Sun 26 Nov
   
Sun 3 Dec
   
Total Nett
1 WS ECHO WS Morning After S&S 34 GBR26R RCYC Andy Jenkins 0.860 0.918 1.0 6.0 6.0 2.0 4.0 19.0 13.0
2 WS ECHO WS Rosmarina First 40.7 IRL6766 RCYC Ronan Twomey 1.021 1.066 2.0 3.0 13.0 14.0 1.0 33.0 19.0
3 WS ECHO WS Alpaca X4 IRL36502 RCYC Paul and Deirdre Tingle 1.069 1.119 6.0 2.0 26.0 DNC 1.0 19.0 54.0 28.0
4 WS ECHO WS Anteex X-99 13611 RCYC Jim O'Mahony 0.959 0.989 3.0 4.0 26.0 DNC 9.0 12.0 54.0 28.0
5 WS ECHO WS Ellida X332 IRL6021 RCYC Ria Lyden 0.996 1.008 14.0 17.0 11.0 4.0 5.0 51.0 34.0
6 WS ECHO WS Archie Star IRL8527 RCYC Peter O'Leary 0.950 1.001 7.0 1.0 5.0 22.0 RET 23.0 RET 58.0 35.0
7 WS ECHO WS Prince of Tides Grand Soliel 37B IRL15455 RCYC Frank Caul / John Molloy 0.982 1.002 8.0 8.0 26.0 DNC 13.0 6.0 61.0 35.0
8 WS ECHO WS Nieulargo Grand Soliel 40 IRL2129 RCYC Annamarie and Denis Murphy 1.070 1.068 18.0 9.0 2.0 7.0 20.0 56.0 36.0
9 WS ECHO WS Luas HB 31 IRL5383 RCYC Sean Hanley 0.931 0.941 15.0 19.0 7.0 12.0 3.0 56.0 37.0
10 WS ECHO WS Blue Oyster Oyster 37 3852 RCYC David & Noel Coleman 0.895 0.913 5.0 10.0 9.0 26.0 DNC 13.0 63.0 37.0
11 WS ECHO WS Panic 1/4 Ton Gimpel IRL7299 RCYC Tom McCarthy 0.905 0.938 4.0 7.0 26.0 DNC 3.0 26.0 DNC 66.0 40.0
12 WS ECHO WS Apache Albin Express IRL1192 KYC Alan Mulcahy 0.914 0.907 12.0 15.5 14.0 5.0 9.0 55.5 40.0
13 WS ECHO WS North Star Albin Express 5333 RCYC Fiona Young 0.954 0.952 19.0 14.0 8.0 11.0 8.0 60.0 41.0
14 WS ECHO WS Fast Buck Impala IRL9615 RCYC John O'Connor 0.905 0.908 9.0 15.5 26.0 DNC 8.0 11.0 69.5 43.5
15 WS ECHO WS Bateleur '88 Castro 3/4 ton IRL5693 RCYC Pat Tanner 0.969 0.965 21.0 26.0 DNC 15.0 6.0 2.0 70.0 44.0
16 WS ECHO WS Indulgence Dufour 36 IRL2805 RCYC Aidan Heffernan 1.032 1.015 11.0 21.0 4.0 15.0 16.0 67.0 46.0
17 WS ECHO WS Cavatina Granada IRL3861 RCYC Ian Hickey 0.954 0.951 13.0 18.0 1.0 18.0 15.0 65.0 47.0
18 WS ECHO WS Impulsive Impala 28 OOD IRL9570 RCYC John Keating 0.877 0.890 10.0 13.0 3.0 26.0 DNC 26.0 DNC 78.0 52.0
19 WS ECHO WS Tighey Boy J/109 IRL23316 SHSC Tony O'Brien 1.015 0.998 20.0 20.0 10.0 10.0 17.0 77.0 57.0
20 WS ECHO WS Magnet MG335 GBR9896 RCYC Kieran O'Brien 0.983 0.962 17.0 12.0 12.0 17.0 18.0 76.0 58.0
21 WS ECHO WS Clodagh Oceanis 311 IRL1726 RCYC Robert Foster 0.875 0.816 23.0 11.0 18.0 RET 19.0 14.0 85.0 62.0
22 WS ECHO WS Isis First 30 IRL217 CSC Timothy & Anthony O'Shea 0.890 0.787 22.0 22.0 16.0 20.0 7.0 87.0 65.0
23 WS ECHO WS Sweet Dreams Jeanneau 36i IRL3612 RCYC Batt O'Leary 0.939 0.931 16.0 26.0 DNC 26.0 DNC 16.0 10.0 94.0 68.0
24 WS ECHO WS Jambalaya U25 J24 4263 RCYC Under 25 0.818 0.827 26.0 DNC 5.0 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 109.0 83.0
25 WS ECHO WS Stingray Hanse 300 IRL1581 RCYC Kieran O'Halloran 0.910 0.800 24.0 23.0 26.0 DNC 26.0 DNC 21.0 120.0 94.0

Sun 5 Nov - IRC WS Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:00
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap NewRating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 WS IRC WS Archie Star IRL8527 RCYC Peter O'Leary 0.862   13:17:00 1:17:00 1:06:22 0:00:00 1.0
2 WS IRC WS North Star Albin Express 5333 RCYC Fiona Young 0.854   13:21:00 1:21:00 1:09:10 0:03:17 2.0
3 WS IRC WS Apache Albin Express IRL1192 KYC Alan Mulcahy 0.844   13:22:53 1:22:53 1:09:57 0:04:14 3.0
4 WS IRC WS Panic 1/4 Ton Gimpel IRL7299 RCYC Tom McCarthy 0.893   13:19:13 1:19:13 1:10:44 0:04:53 4.0
5 WS IRC WS Alpaca X4 IRL36502 RCYC Paul and Deirdre Tingle 1.042   13:08:18 1:08:18 1:11:10 0:04:36 5.0
6 WS IRC WS Indulgence Dufour 36 IRL2805 RCYC Aidan Heffernan 0.978   13:13:04 1:13:04 1:11:28 0:05:12 6.0
7 WS IRC WS Anteex X-99 13611 RCYC Jim O'Mahony 0.959   13:14:40 1:14:40 1:11:36 0:05:27 7.0
8 WS IRC WS Rosmarina First 40.7 IRL6766 RCYC Ronan Twomey 1.031   13:09:31 1:09:31 1:11:40 0:05:08 8.0
9 WS IRC WS Cavatina Granada IRL3861 RCYC Ian Hickey 0.903   13:19:33 1:19:33 1:11:50 0:06:03 9.0
10 WS IRC WS Magnet MG335 GBR9896 RCYC Kieran O'Brien 0.926   13:18:18 1:18:18 1:12:30 0:06:37 10.0
11 WS IRC WS Nieulargo Grand Soliel 40 IRL2129 RCYC Annamarie and Denis Murphy 1.007   13:12:10 1:12:10 1:12:40 0:06:15 11.0
12 WS IRC WS Fast Buck Impala IRL9615 RCYC John O'Connor 0.877   13:22:55 1:22:55 1:12:43 0:07:14 12.0
13 WS IRC WS Morning After S&S 34 GBR26R RCYC Andy Jenkins 0.898   13:21:11 1:21:11 1:12:54 0:07:16 13.0
14 WS IRC WS Blue Oyster Oyster 37 3852 RCYC Noel Coleman 0.913   13:20:50 1:20:50 1:13:48 0:08:08 14.0
15 WS IRC WS Prince of Tides Grand Soliel 37B IRL15455 RCYC Frank Caul / John Molloy 0.982   13:15:11 1:15:11 1:13:50 0:07:36 15.0
16 WS IRC WS Ellida X332 IRL6021 RCYC Ria Lyden 0.967   13:16:30 1:16:30 1:13:59 0:07:52 16.0
17 WS IRC WS Luas HB 31 IRL5383 RCYC Sean Hanley 0.903   13:22:04 1:22:04 1:14:06 0:08:34 17.0
18 WS IRC WS Tighey Boy J/109 IRL23316 SHSC Tony O'Brien 0.993   13:16:30 1:16:30 1:15:58 0:09:39 18.0
19 WS IRC WS Bateleur '88 Castro 3/4 ton IRL5693 RCYC Pat Tanner 0.953   13:21:15 1:21:15 1:17:26 0:11:36 19.0
20 WS IRC WS Sweet Dreams Jeanneau 36i IRL3612 RCYC Batt O'Leary 0.970   13:21:50 1:21:50 1:19:23 0:13:24 20.0

Sun 12 Nov - IRC WS Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:00
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap NewRating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 WS IRC WS Archie Star IRL8527 RCYC Peter O'Leary 0.862   13:43:10 1:43:10 1:28:56 0:00:00 1.0
2 WS IRC WS Alpaca X4 IRL36502 RCYC Paul and Deirdre Tingle 1.042   13:34:35 1:34:35 1:38:33 0:09:14 2.0
3 WS IRC WS North Star Albin Express 5333 RCYC Fiona Young 0.854   13:57:36 1:57:36 1:40:26 0:13:28 3.0
4 WS IRC WS Nieulargo Grand Soliel 40 IRL2129 RCYC Annamarie and Denis Murphy 1.007   13:42:19 1:42:19 1:43:02 0:14:00 4.0
5 WS IRC WS Apache Albin Express IRL1192 KYC Alan Mulcahy 0.844   14:02:32 2:02:32 1:43:25 0:17:10 5.0
6 WS IRC WS Magnet MG335 GBR9896 RCYC Kieran O'Brien 0.926   13:51:50 1:51:50 1:43:33 0:15:48 6.0
7 WS IRC WS Anteex X-99 13611 RCYC Jim O'Mahony 0.959   13:49:25 1:49:25 1:44:56 0:16:41 7.0
8 WS IRC WS Panic 1/4 Ton Gimpel IRL7299 RCYC Tom McCarthy 0.893   13:57:39 1:57:39 1:45:04 0:18:04 8.0
9 WS IRC WS Rosmarina First 40.7 IRL6766 RCYC Ronan Twomey 1.031   13:42:20 1:42:20 1:45:30 0:16:05 9.0
10 WS IRC WS Cavatina Granada IRL3861 RCYC Ian Hickey 0.903   13:57:55 1:57:55 1:46:29 0:19:26 10.0
11 WS IRC WS Prince of Tides Grand Soliel 37B IRL15455 RCYC Frank Caul / John Molloy 0.982   13:49:46 1:49:46 1:47:47 0:19:12 11.0
12 WS IRC WS Fast Buck Impala IRL9615 RCYC John O'Connor 0.877   14:03:28 2:03:28 1:48:17 0:22:04 12.0
13 WS IRC WS Morning After S&S 34 GBR26R RCYC Andy Jenkins 0.898   14:01:14 2:01:14 1:48:52 0:22:12 13.0
14 WS IRC WS Ellida X332 IRL6021 RCYC Ria Lyden 0.967   13:53:03 1:53:03 1:49:19 0:21:05 14.0
15 WS IRC WS Luas HB 31 IRL5383 RCYC Sean Hanley 0.903   14:01:07 2:01:07 1:49:22 0:22:38 15.0
16 WS IRC WS Blue Oyster Oyster 37 3852 RCYC Noel Coleman 0.913   14:00:26 2:00:26 1:49:57 0:23:02 16.0
17 WS IRC WS Indulgence Dufour 36 IRL2805 RCYC Aidan Heffernan 0.978   13:53:38 1:53:38 1:51:08 0:22:42 17.0
18 WS IRC WS Tighey Boy J/109 IRL23316 SHSC Tony O'Brien 0.993   13:53:26 1:53:26 1:52:38 0:23:53 18.0
19 WS IRC WS Jambalaya U25 J24 4263 RCYC Under 25 0.873   14:10:47 2:10:47 1:54:10 0:28:55 19.0

Sun 19 Nov - IRC WS Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:00
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap NewRating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 WS IRC WS Archie Star IRL8527 RCYC Peter O'Leary 0.862   13:46:34 1:46:34 1:31:52 0:00:00 1.0
2 WS IRC WS North Star Albin Express 5333 RCYC Fiona Young 0.854   13:52:56 1:52:56 1:36:27 0:05:22 2.0
3 WS IRC WS Nieulargo Grand Soliel 40 IRL2129 RCYC Annamarie and Denis Murphy 1.007   13:36:42 1:36:42 1:37:23 0:05:29 3.0
4 WS IRC WS Cavatina Granada IRL3861 RCYC Ian Hickey 0.903   13:48:45 1:48:45 1:38:12 0:07:01 4.0
5 WS IRC WS Indulgence Dufour 36 IRL2805 RCYC Aidan Heffernan 0.978   13:43:23 1:43:23 1:41:07 0:09:27 5.0
6 WS IRC WS Magnet MG335 GBR9896 RCYC Kieran O'Brien 0.926   13:49:22 1:49:22 1:41:16 0:10:10 6.0
7 WS IRC WS Luas HB 31 IRL5383 RCYC Sean Hanley 0.903   13:54:49 1:54:49 1:43:41 0:13:05 7.0
8 WS IRC WS Ellida X332 IRL6021 RCYC Ria Lyden 0.967   13:48:28 1:48:28 1:44:53 0:13:28 8.0
9 WS IRC WS Apache Albin Express IRL1192 KYC Alan Mulcahy 0.844   14:05:19 2:05:19 1:45:46 0:16:29 9.0
10 WS IRC WS Morning After S&S 34 GBR26R RCYC Andy Jenkins 0.898   13:58:53 1:58:53 1:46:45 0:16:35 10.5
10 WS IRC WS Tighey Boy J/109 IRL23316 SHSC Tony O'Brien 0.993   13:47:30 1:47:30 1:46:45 0:15:00 10.5
12 WS IRC WS Blue Oyster Oyster 37 3852 RCYC Noel Coleman 0.913   13:57:25 1:57:25 1:47:12 0:16:48 12.0
13 WS IRC WS Rosmarina First 40.7 IRL6766 RCYC Ronan Twomey 1.031   13:44:19 1:44:19 1:47:33 0:15:13 13.0
14 WS IRC WS Bateleur '88 Castro 3/4 ton IRL5693 RCYC Pat Tanner 0.953   13:59:05 1:59:05 1:53:29 0:22:42 14.0

Sun 26 Nov - IRC WS Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:00
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap NewRating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 WS IRC WS Archie Star IRL8527 RCYC Peter O'Leary 0.862   13:15:23 1:15:23 1:04:59 0:00:00 1.0
2 WS IRC WS Alpaca X4 IRL36502 RCYC Paul and Deirdre Tingle 1.042   13:08:50 1:08:50 1:11:43 0:06:28 2.0
3 WS IRC WS North Star Albin Express 5333 RCYC Fiona Young 0.854   13:27:13 1:27:13 1:14:29 0:11:08 3.0
4 WS IRC WS Apache Albin Express IRL1192 KYC Alan Mulcahy 0.844   13:29:36 1:29:36 1:15:37 0:12:37 4.0
5 WS IRC WS Nieulargo Grand Soliel 40 IRL2129 RCYC Annamarie and Denis Murphy 1.007   13:15:32 1:15:32 1:16:04 0:11:00 5.0
6 WS IRC WS Panic 1/4 Ton Gimpel IRL7299 RCYC Tom McCarthy 0.893   13:25:59 1:25:59 1:16:47 0:13:13 6.0
7 WS IRC WS Ellida X332 IRL6021 RCYC Ria Lyden 0.967   13:20:52 1:20:52 1:18:12 0:13:40 7.0
8 WS IRC WS Morning After S&S 34 GBR26R RCYC Andy Jenkins 0.898   13:27:40 1:27:40 1:18:43 0:15:18 8.0
9 WS IRC WS Fast Buck Impala IRL9615 RCYC John O'Connor 0.877   13:30:36 1:30:36 1:19:27 0:16:30 9.0
10 WS IRC WS Anteex X-99 13611 RCYC Jim O'Mahony 0.959   13:23:11 1:23:11 1:19:46 0:15:25 10.0
11 WS IRC WS Cavatina Granada IRL3861 RCYC Ian Hickey 0.903   13:28:26 1:28:26 1:19:51 0:16:28 11.0
12 WS IRC WS Magnet MG335 GBR9896 RCYC Kieran O'Brien 0.926   13:26:20 1:26:20 1:19:57 0:16:10 12.0
13 WS IRC WS Indulgence Dufour 36 IRL2805 RCYC Aidan Heffernan 0.978   13:22:29 1:22:29 1:20:40 0:16:02 13.0
14 WS IRC WS Luas HB 31 IRL5383 RCYC Sean Hanley 0.903   13:29:22 1:29:22 1:20:42 0:17:24 14.0
15 WS IRC WS Bateleur '88 Castro 3/4 ton IRL5693 RCYC Pat Tanner 0.953   13:25:36 1:25:36 1:21:35 0:17:25 15.0
16 WS IRC WS Tighey Boy J/109 IRL23316 SHSC Tony O'Brien 0.993   13:22:15 1:22:15 1:21:40 0:16:49 16.0
17 WS IRC WS Prince of Tides Grand Soliel 37B IRL15455 RCYC Frank Caul / John Molloy 0.982   13:23:33 1:23:33 1:22:03 0:17:23 17.0
18 WS IRC WS Rosmarina First 40.7 IRL6766 RCYC Ronan Twomey 1.031   13:19:57 1:19:57 1:22:26 0:16:55 18.0
19 WS IRC WS Sweet Dreams Jeanneau 36i IRL3612 RCYC Batt O'Leary 0.970   13:30:33 1:30:33 1:27:50 0:23:34 19.0

Sun 3 Dec - IRC WS Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:00
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap NewRating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 WS IRC WS Archie Star IRL8527 RCYC Peter O'Leary 0.862   13:25:36 1:25:36 1:13:47 0:00:00 1.0
2 WS IRC WS North Star Albin Express 5333 RCYC Fiona Young 0.854   13:34:34 1:34:34 1:20:46 0:08:10 2.0
3 WS IRC WS Rosmarina First 40.7 IRL6766 RCYC Ronan Twomey 1.031   13:21:19 1:21:19 1:23:50 0:09:45 3.0
4 WS IRC WS Apache Albin Express IRL1192 KYC Alan Mulcahy 0.844   13:39:22 1:39:22 1:23:52 0:11:56 4.0
5 WS IRC WS Luas HB 31 IRL5383 RCYC Sean Hanley 0.903   13:33:33 1:33:33 1:24:29 0:11:50 5.0
6 WS IRC WS Ellida X332 IRL6021 RCYC Ria Lyden 0.967   13:28:35 1:28:35 1:25:40 0:12:17 6.0
7 WS IRC WS Cavatina Granada IRL3861 RCYC Ian Hickey 0.903   13:36:00 1:36:00 1:26:41 0:14:17 7.5
7 WS IRC WS Bateleur '88 Castro 3/4 ton IRL5693 RCYC Pat Tanner 0.953   13:30:58 1:30:58 1:26:41 0:13:32 7.5
9 WS IRC WS Morning After S&S 34 GBR26R RCYC Andy Jenkins 0.898   13:37:16 1:37:16 1:27:21 0:15:06 9.0
10 WS IRC WS Fast Buck Impala IRL9615 RCYC John O'Connor 0.877   13:39:51 1:39:51 1:27:34 0:15:43 10.0
11 WS IRC WS Prince of Tides Grand Soliel 37B IRL15455 RCYC Frank Caul / John Molloy 0.982   13:29:14 1:29:14 1:27:38 0:14:06 11.0
12 WS IRC WS Alpaca X4 IRL36502 RCYC Paul and Deirdre Tingle 1.042   13:24:09 1:24:09 1:27:41 0:13:20 12.0
13 WS IRC WS Indulgence Dufour 36 IRL2805 RCYC Aidan Heffernan 0.978   13:30:01 1:30:01 1:28:02 0:14:34 13.0
14 WS IRC WS Anteex X-99 13611 RCYC Jim O'Mahony 0.959   13:31:51 1:31:51 1:28:05 0:14:54 14.0
15 WS IRC WS Nieulargo Grand Soliel 40 IRL2129 RCYC Annamarie and Denis Murphy 1.007   13:28:33 1:28:33 1:29:10 0:15:17 15.0
16 WS IRC WS Magnet MG335 GBR9896 RCYC Kieran O'Brien 0.926   13:37:47 1:37:47 1:30:33 0:18:06 16.0
17 WS IRC WS Blue Oyster Oyster 37 3852 RCYC Noel Coleman 0.913   13:39:32 1:39:32 1:30:52 0:18:43 17.0
18 WS IRC WS Tighey Boy J/109 IRL23316 SHSC Tony O'Brien 0.993   13:31:50 1:31:50 1:31:11 0:17:32 18.0
19 WS IRC WS Sweet Dreams Jeanneau 36i IRL3612 RCYC Batt O'Leary 0.970   13:37:21 1:37:21 1:34:26 0:21:17 19.0

Sun 5 Nov - ECHO WS Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:00
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap NewRating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 WS ECHO WS Morning After S&S 34 GBR26R RCYC Andy Jenkins 0.860 0.884 13:21:11 1:21:11 1:09:49 0:00:00 1.0
2 WS ECHO WS Rosmarina First 40.7 IRL6766 RCYC Ronan Twomey 1.021 1.044 13:09:31 1:09:31 1:10:59 0:01:08 2.0
3 WS ECHO WS Anteex X-99 13611 RCYC Jim O'Mahony 0.959 0.977 13:14:40 1:14:40 1:11:36 0:01:52 3.0
4 WS ECHO WS Panic 1/4 Ton Gimpel IRL7299 RCYC Tom McCarthy 0.905 0.922 13:19:13 1:19:13 1:11:41 0:02:04 4.0
5 WS ECHO WS Blue Oyster Oyster 37 3852 RCYC David & Noel Coleman 0.895 0.909 13:20:50 1:20:50 1:12:21 0:02:49 5.0
6 WS ECHO WS Alpaca X4 IRL36502 RCYC Paul and Deirdre Tingle 1.069 1.083 13:08:18 1:08:18 1:13:01 0:02:59 6.0
7 WS ECHO WS Archie Star IRL8527 RCYC Peter O'Leary 0.950 0.962 13:17:00 1:17:00 1:13:09 0:03:30 7.0
8 WS ECHO WS Prince of Tides Grand Soliel 37B IRL15455 RCYC Frank Caul / John Molloy 0.982 0.991 13:15:11 1:15:11 1:13:50 0:04:05 8.0
9 WS ECHO WS Fast Buck Impala IRL9615 RCYC John O'Connor 0.905 0.909 13:22:55 1:22:55 1:15:02 0:05:46 9.0
10 WS ECHO WS Impulsive Impala 28 OOD IRL9570 RCYC John Keating 0.877 0.880 13:25:55 1:25:55 1:15:21 0:06:18 10.0
11 WS ECHO WS Indulgence Dufour 36 IRL2805 RCYC Aidan Heffernan 1.032 1.035 13:13:04 1:13:04 1:15:24 0:05:25 11.0
12 WS ECHO WS Apache Albin Express IRL1192 KYC Alan Mulcahy 0.914 0.916 13:22:53 1:22:53 1:15:45 0:06:30 12.0
13 WS ECHO WS Cavatina Granada IRL3861 RCYC Ian Hickey 0.954 0.955 13:19:33 1:19:33 1:15:53 0:06:22 13.0
14 WS ECHO WS Ellida X332 IRL6021 RCYC Ria Lyden 0.996 0.996 13:16:30 1:16:30 1:16:12 0:06:24 14.0
15 WS ECHO WS Luas HB 31 IRL5383 RCYC Sean Hanley 0.931 0.930 13:22:04 1:22:04 1:16:24 0:07:04 15.0
16 WS ECHO WS Sweet Dreams Jeanneau 36i IRL3612 RCYC Batt O'Leary 0.939 0.937 13:21:50 1:21:50 1:16:50 0:07:29 16.0
17 WS ECHO WS Magnet MG335 GBR9896 RCYC Kieran O'Brien 0.983 0.980 13:18:18 1:18:18 1:16:58 0:07:16 17.0
18 WS ECHO WS Nieulargo Grand Soliel 40 IRL2129 RCYC Annamarie and Denis Murphy 1.070 1.066 13:12:10 1:12:10 1:17:13 0:06:55 18.0
19 WS ECHO WS North Star Albin Express 5333 RCYC Fiona Young 0.954 0.950 13:21:00 1:21:00 1:17:16 0:07:49 19.0
20 WS ECHO WS Tighey Boy J/109 IRL23316 SHSC Tony O'Brien 1.015 1.009 13:16:30 1:16:30 1:17:39 0:07:43 20.0
21 WS ECHO WS Bateleur '88 Castro 3/4 ton IRL5693 RCYC Pat Tanner 0.969 0.960 13:21:15 1:21:15 1:18:44 0:09:12 21.0
22 WS ECHO WS Isis First 30 IRL217 CSC Timothy & Anthony O'Shea 0.890 0.857 13:37:53 1:37:53 1:27:07 0:19:26 22.0
23 WS ECHO WS Clodagh Oceanis 311 IRL1726 RCYC Robert Foster 0.875 0.837 13:42:00 1:42:00 1:29:15 0:22:13 23.0
24 WS ECHO WS Stingray Hanse 300 IRL1581 RCYC Kieran O'Halloran 0.910 0.866 13:39:39 1:39:39 1:30:41 0:22:56 24.0

Sun 12 Nov - ECHO WS Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:00
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap NewRating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 WS ECHO WS Archie Star IRL8527 RCYC Peter O'Leary 0.962 0.996 13:43:10 1:43:10 1:39:15 0:00:00 1.0
2 WS ECHO WS Alpaca X4 IRL36502 RCYC Paul and Deirdre Tingle 1.083 1.110 13:34:35 1:34:35 1:42:26 0:02:57 2.0
3 WS ECHO WS Rosmarina First 40.7 IRL6766 RCYC Ronan Twomey 1.044 1.056 13:42:20 1:42:20 1:46:50 0:07:16 3.0
4 WS ECHO WS Anteex X-99 13611 RCYC Jim O'Mahony 0.977 0.988 13:49:25 1:49:25 1:46:54 0:07:50 4.0
5 WS ECHO WS Jambalaya U25 J24 4263 RCYC Under 25 0.818 0.827 14:10:47 2:10:47 1:46:59 0:09:27 5.0
6 WS ECHO WS Morning After S&S 34 GBR26R RCYC Andy Jenkins 0.884 0.893 14:01:14 2:01:14 1:47:10 0:08:58 6.0
7 WS ECHO WS Panic 1/4 Ton Gimpel IRL7299 RCYC Tom McCarthy 0.922 0.928 13:57:39 1:57:39 1:48:28 0:10:00 7.0
8 WS ECHO WS Prince of Tides Grand Soliel 37B IRL15455 RCYC Frank Caul / John Molloy 0.991 0.997 13:49:46 1:49:46 1:48:47 0:09:37 8.0
9 WS ECHO WS Nieulargo Grand Soliel 40 IRL2129 RCYC Annamarie and Denis Murphy 1.066 1.071 13:42:19 1:42:19 1:49:04 0:09:13 9.0
10 WS ECHO WS Blue Oyster Oyster 37 3852 RCYC David & Noel Coleman 0.909 0.912 14:00:26 2:00:26 1:49:28 0:11:15 10.0
11 WS ECHO WS Clodagh Oceanis 311 IRL1726 RCYC Robert Foster 0.837 0.840 14:10:48 2:10:48 1:49:29 0:12:14 11.0
12 WS ECHO WS Magnet MG335 GBR9896 RCYC Kieran O'Brien 0.980 0.983 13:51:50 1:51:50 1:49:36 0:10:34 12.0
13 WS ECHO WS Impulsive Impala 28 OOD IRL9570 RCYC John Keating 0.880 0.882 14:05:08 2:05:08 1:50:07 0:12:21 13.0
14 WS ECHO WS North Star Albin Express 5333 RCYC Fiona Young 0.950 0.948 13:57:36 1:57:36 1:51:43 0:13:08 14.0
15 WS ECHO WS Apache Albin Express IRL1192 KYC Alan Mulcahy 0.916 0.912 14:02:32 2:02:32 1:52:14 0:14:11 15.5
15 WS ECHO WS Fast Buck Impala IRL9615 RCYC John O'Connor 0.909 0.906 14:03:28 2:03:28 1:52:14 0:14:17 15.5
17 WS ECHO WS Ellida X332 IRL6021 RCYC Ria Lyden 0.996 0.991 13:53:03 1:53:03 1:52:36 0:13:24 17.0
18 WS ECHO WS Cavatina Granada IRL3861 RCYC Ian Hickey 0.955 0.950 13:57:55 1:57:55 1:52:37 0:14:00 18.0
19 WS ECHO WS Luas HB 31 IRL5383 RCYC Sean Hanley 0.930 0.925 14:01:07 2:01:07 1:52:38 0:14:24 19.0
20 WS ECHO WS Tighey Boy J/109 IRL23316 SHSC Tony O'Brien 1.009 0.999 13:53:26 1:53:26 1:54:27 0:15:04 20.0
21 WS ECHO WS Indulgence Dufour 36 IRL2805 RCYC Aidan Heffernan 1.035 1.017 13:53:38 1:53:38 1:57:37 0:17:45 21.0
22 WS ECHO WS Isis First 30 IRL217 CSC Timothy & Anthony O'Shea 0.857 0.830 14:24:18 2:24:18 2:03:40 0:28:30 22.0
23 WS ECHO WS Stingray Hanse 300 IRL1581 RCYC Kieran O'Halloran 0.866 0.816 14:38:17 2:38:17 2:17:04 0:43:41 23.0

Sun 19 Nov - ECHO WS Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:00
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap NewRating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 WS ECHO WS Cavatina Granada IRL3861 RCYC Ian Hickey 0.950 0.962 13:48:45 1:48:45 1:43:19 0:00:00 1.0
2 WS ECHO WS Nieulargo Grand Soliel 40 IRL2129 RCYC Annamarie and Denis Murphy 1.071 1.084 13:36:42 1:36:42 1:43:34 0:00:14 2.0
3 WS ECHO WS Impulsive Impala 28 OOD IRL9570 RCYC John Keating 0.882 0.890 13:58:45 1:58:45 1:44:44 0:01:37 3.0
4 WS ECHO WS Indulgence Dufour 36 IRL2805 RCYC Aidan Heffernan 1.017 1.025 13:43:23 1:43:23 1:45:08 0:01:48 4.0
5 WS ECHO WS Archie Star IRL8527 RCYC Peter O'Leary 0.996 1.001 13:46:34 1:46:34 1:46:08 0:02:50 5.0
6 WS ECHO WS Morning After S&S 34 GBR26R RCYC Andy Jenkins 0.893 0.897 13:58:53 1:58:53 1:46:10 0:03:12 6.0
7 WS ECHO WS Luas HB 31 IRL5383 RCYC Sean Hanley 0.925 0.929 13:54:49 1:54:49 1:46:12 0:03:08 7.0
8 WS ECHO WS North Star Albin Express 5333 RCYC Fiona Young 0.948 0.950 13:52:56 1:52:56 1:47:04 0:03:57 8.0
9 WS ECHO WS Blue Oyster Oyster 37 3852 RCYC David & Noel Coleman 0.912 0.914 13:57:25 1:57:25 1:47:05 0:04:08 9.0
10 WS ECHO WS Tighey Boy J/109 IRL23316 SHSC Tony O'Brien 0.999 1.000 13:47:30 1:47:30 1:47:24 0:04:05 10.0
11 WS ECHO WS Ellida X332 IRL6021 RCYC Ria Lyden 0.991 0.992 13:48:28 1:48:28 1:47:29 0:04:13 11.0
12 WS ECHO WS Magnet MG335 GBR9896 RCYC Kieran O'Brien 0.983 0.984 13:49:22 1:49:22 1:47:30 0:04:16 12.0
13 WS ECHO WS Rosmarina First 40.7 IRL6766 RCYC Ronan Twomey 1.056 1.049 13:44:19 1:44:19 1:50:10 0:06:29 13.0
14 WS ECHO WS Apache Albin Express IRL1192 KYC Alan Mulcahy 0.912 0.896 14:05:19 2:05:19 1:54:17 0:12:02 14.0
15 WS ECHO WS Bateleur '88 Castro 3/4 ton IRL5693 RCYC Pat Tanner 0.960 0.944 13:59:05 1:59:05 1:54:19 0:11:28 15.0
16 WS ECHO WS Isis First 30 IRL217 CSC Timothy & Anthony O'Shea 0.830 0.809 14:21:43 2:21:43 1:57:37 0:17:15 16.0
17 WS ECHO WS Clodagh Oceanis 311 IRL1726 RCYC Robert Foster 0.840 0.840   RET     18.0

Sun 26 Nov - ECHO WS Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:00
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap NewRating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 WS ECHO WS Alpaca X4 IRL36502 RCYC Paul and Deirdre Tingle 1.110 1.137 13:08:50 1:08:50 1:16:24 0:00:00 1.0
2 WS ECHO WS Morning After S&S 34 GBR26R RCYC Andy Jenkins 0.897 0.911 13:27:40 1:27:40 1:18:38 0:02:29 2.0
3 WS ECHO WS Panic 1/4 Ton Gimpel IRL7299 RCYC Tom McCarthy 0.928 0.938 13:25:59 1:25:59 1:19:48 0:03:39 3.0
4 WS ECHO WS Ellida X332 IRL6021 RCYC Ria Lyden 0.992 1.001 13:20:52 1:20:52 1:20:13 0:03:51 4.0
5 WS ECHO WS Apache Albin Express IRL1192 KYC Alan Mulcahy 0.896 0.904 13:29:36 1:29:36 1:20:17 0:04:20 5.0
6 WS ECHO WS Bateleur '88 Castro 3/4 ton IRL5693 RCYC Pat Tanner 0.944 0.951 13:25:36 1:25:36 1:20:48 0:04:40 6.0
7 WS ECHO WS Nieulargo Grand Soliel 40 IRL2129 RCYC Annamarie and Denis Murphy 1.084 1.087 13:15:32 1:15:32 1:21:53 0:05:03 7.0
8 WS ECHO WS Fast Buck Impala IRL9615 RCYC John O'Connor 0.906 0.908 13:30:36 1:30:36 1:22:05 0:06:16 8.0
9 WS ECHO WS Anteex X-99 13611 RCYC Jim O'Mahony 0.988 0.990 13:23:11 1:23:11 1:22:11 0:05:51 9.0
10 WS ECHO WS Tighey Boy J/109 IRL23316 SHSC Tony O'Brien 1.000 1.002 13:22:15 1:22:15 1:22:15 0:05:51 10.0
11 WS ECHO WS North Star Albin Express 5333 RCYC Fiona Young 0.950 0.949 13:27:13 1:27:13 1:22:51 0:06:47 11.0
12 WS ECHO WS Luas HB 31 IRL5383 RCYC Sean Hanley 0.929 0.928 13:29:22 1:29:22 1:23:01 0:07:07 12.0
13 WS ECHO WS Prince of Tides Grand Soliel 37B IRL15455 RCYC Frank Caul / John Molloy 0.997 0.995 13:23:33 1:23:33 1:23:18 0:06:55 13.0
14 WS ECHO WS Rosmarina First 40.7 IRL6766 RCYC Ronan Twomey 1.049 1.045 13:19:57 1:19:57 1:23:52 0:07:07 14.0
15 WS ECHO WS Indulgence Dufour 36 IRL2805 RCYC Aidan Heffernan 1.025 1.018 13:22:29 1:22:29 1:24:33 0:07:57 15.0
16 WS ECHO WS Sweet Dreams Jeanneau 36i IRL3612 RCYC Batt O'Leary 0.937 0.930 13:30:33 1:30:33 1:24:51 0:09:00 16.0
17 WS ECHO WS Magnet MG335 GBR9896 RCYC Kieran O'Brien 0.984 0.976 13:26:20 1:26:20 1:24:57 0:08:41 17.0
18 WS ECHO WS Cavatina Granada IRL3861 RCYC Ian Hickey 0.962 0.954 13:28:26 1:28:26 1:25:04 0:09:01 18.0
19 WS ECHO WS Clodagh Oceanis 311 IRL1726 RCYC Robert Foster 0.840 0.818 13:47:46 1:47:46 1:30:31 0:16:48 19.0
20 WS ECHO WS Isis First 30 IRL217 CSC Timothy & Anthony O'Shea 0.809 0.784 13:53:55 1:53:55 1:32:10 0:19:28 20.0
21 WS ECHO WS Archie Star IRL8527 RCYC Peter O'Leary 1.001 1.001 13:15:23 RET     22.0

Sun 3 Dec - ECHO WS Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:00
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap NewRating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 WS ECHO WS Rosmarina First 40.7 IRL6766 RCYC Ronan Twomey 1.045 1.066 13:21:19 1:21:19 1:24:59 0:00:00 1.0
2 WS ECHO WS Bateleur '88 Castro 3/4 ton IRL5693 RCYC Pat Tanner 0.951 0.965 13:30:58 1:30:58 1:26:31 0:01:37 2.0
3 WS ECHO WS Luas HB 31 IRL5383 RCYC Sean Hanley 0.928 0.941 13:33:33 1:33:33 1:26:49 0:01:59 3.0
4 WS ECHO WS Morning After S&S 34 GBR26R RCYC Andy Jenkins 0.911 0.918 13:37:16 1:37:16 1:28:37 0:03:59 4.0
5 WS ECHO WS Ellida X332 IRL6021 RCYC Ria Lyden 1.001 1.008 13:28:35 1:28:35 1:28:40 0:03:42 5.0
6 WS ECHO WS Prince of Tides Grand Soliel 37B IRL15455 RCYC Frank Caul / John Molloy 0.995 1.002 13:29:14 1:29:14 1:28:47 0:03:50 6.0
7 WS ECHO WS Isis First 30 IRL217 CSC Timothy & Anthony O'Shea 0.784 0.787 13:54:16 1:54:16 1:29:35 0:05:53 7.0
8 WS ECHO WS North Star Albin Express 5333 RCYC Fiona Young 0.949 0.952 13:34:34 1:34:34 1:29:45 0:05:01 8.0
9 WS ECHO WS Apache Albin Express IRL1192 KYC Alan Mulcahy 0.904 0.907 13:39:22 1:39:22 1:29:50 0:05:22 9.0
10 WS ECHO WS Sweet Dreams Jeanneau 36i IRL3612 RCYC Batt O'Leary 0.930 0.931 13:37:21 1:37:21 1:30:32 0:05:59 10.0
11 WS ECHO WS Fast Buck Impala IRL9615 RCYC John O'Connor 0.908 0.908 13:39:51 1:39:51 1:30:40 0:06:16 11.0
12 WS ECHO WS Anteex X-99 13611 RCYC Jim O'Mahony 0.990 0.989 13:31:51 1:31:51 1:30:56 0:06:01 12.0
13 WS ECHO WS Blue Oyster Oyster 37 3852 RCYC David & Noel Coleman 0.914 0.913 13:39:32 1:39:32 1:30:58 0:06:34 13.0
14 WS ECHO WS Clodagh Oceanis 311 IRL1726 RCYC Robert Foster 0.818 0.816 13:51:49 1:51:49 1:31:28 0:07:56 14.0
15 WS ECHO WS Cavatina Granada IRL3861 RCYC Ian Hickey 0.954 0.951 13:36:00 1:36:00 1:31:35 0:06:56 15.0
16 WS ECHO WS Indulgence Dufour 36 IRL2805 RCYC Aidan Heffernan 1.018 1.015 13:30:01 1:30:01 1:31:38 0:06:33 16.0
17 WS ECHO WS Tighey Boy J/109 IRL23316 SHSC Tony O'Brien 1.002 0.998 13:31:50 1:31:50 1:32:01 0:07:02 17.0
18 WS ECHO WS Magnet MG335 GBR9896 RCYC Kieran O'Brien 0.976 0.962 13:37:47 1:37:47 1:35:26 0:10:43 18.0
19 WS ECHO WS Alpaca X4 IRL36502 RCYC Paul and Deirdre Tingle 1.137 1.119 13:24:09 1:24:09 1:35:41 0:09:25 19.0
20 WS ECHO WS Nieulargo Grand Soliel 40 IRL2129 RCYC Annamarie and Denis Murphy 1.087 1.068 13:28:33 1:28:33 1:36:15 0:10:23 20.0
21 WS ECHO WS Stingray Hanse 300 IRL1581 RCYC Kieran O'Halloran 0.816 0.800 13:58:55 1:58:55 1:37:02 0:14:47 21.0
22 WS ECHO WS Archie Star IRL8527 RCYC Peter O'Leary 1.001 1.001 13:25:36 RET     23.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
RETRetired

www.royalcork.com
info@royalcork.com


Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com