event burgee venue burgee

At Home Regatta 2019

Royal Cork Yacht Club

Results are provisional as of 14:14 on August 26, 2019

Contents

CLUB ECHO SPIN Division

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: IRC, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap Race 1 Race 2 Race 3 Total Nett
1st SPIN 1 CLUB ECHO SPIN Cortegada Half Ton ESP2655 RCYC George Radley 0.941 4.0 1.0 2.0 7.0 7.0
2nd SPIN 1 CLUB ECHO SPIN Miss Whiplash 1/2 Ton GBR5435R RCYC Ronan and John Downing 0.971 6.0 2.0 1.0 9.0 9.0
3rd SPIN 1 CLUB ECHO SPIN Saxon Senator X37 IRL1447 RCYC No Online Entry 0.970 1.0 7.0 3.0 11.0 11.0
4th SPIN 1 CLUB ECHO SPIN Alpaca x34 IRL35221 RCYC Paul and Deirdre Tingle 0.995 2.0 6.0 4.0 12.0 12.0
5th SPIN 1 CLUB ECHO SPIN JellyBaby J109 IRL9609 RCYC Jones Family 1.033 3.0 5.0 5.0 13.0 13.0
6th SPIN 1 CLUB ECHO SPIN True Pennance Projection 35 IRL9834 RCYC Martin Darrer & Colman Garvey 1.020 5.0 4.0 7.0 16.0 16.0
7th SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Cracker Trapper IRL2501 RCYC Denis Byrne 0.816 9.0 3.0 8.0 20.0 20.0
8th SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Bandit Bolero IRL2611 RCYC Richard Leonard 0.850 7.0 8.0 9.0 24.0 24.0
9th SPIN 2 CLUB ECHO SPIN YaGottaWanna J24 IRL5098 RCYC Dave Lane 0.885 12.0 9.0 6.0 27.0 27.0
10th SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Cavatina Granada IRL3861 RCYC Ian Hickey .908 8.0 13.0 ret 11.0 32.0 32.0
11th SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Scribbler II Sigma 33 IRL4379 RCYC Tom & Cormac McSweeney 0.869 10.0 13.0 RET 10.0 33.0 33.0
12th SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Bad Company Sunfast 32 IRL16859 RCYC Desmond/Ivers/Deasy .906 11.0 13.0 RET 13.0 DNC 37.0 37.0

CLUB ECHO WS Division

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: IRC, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap Race 1 Race 2 Race 3 Total Nett
1st WS CLUB ECHO WS ELLIDA X332 IRL6021 RCYC Ria Lyden 0.886 4.0 2.0 1.0 7.0 7.0
2nd WS CLUB ECHO WS Bateleur 88 3/4 Tonner IRL5693 RCYC Tom McCarthy 0.888 7.0 1.0 2.0 10.0 10.0
3rd WS CLUB ECHO WS Luas HB 31 IRL5383 RCYC Sean Hanley .803 5.0 5.0 3.0 13.0 13.0
4th WS CLUB ECHO WS Esme Elan 295 IRL29501 RCYC John and Fiona Murphy 0.820 8.0 4.0 4.0 16.0 16.0
5th WS CLUB ECHO WS Loch Greine Hanse 311 IRL1033 RCYC Tom O'Mahony 0.818 9.0 3.0 8.0 20.0 20.0
6th WS CLUB ECHO WS Jolastan Elan 37 IRL3707   Mike MacCarthy 1.005 10.0 6.0 6.0 22.0 22.0
7th WS CLUB ECHO WS Blue Oyster Oyster 37 3852 RCYC Noel Coleman 0.799 1.0 13.0 RET 9.0 23.0 23.0
8th WS CLUB ECHO WS Aramis Contessa 33 IRL1022 RCYC Pat Vaughan .844 6.0 13.0 RET 5.0 24.0 24.0
9th WS CLUB ECHO WS Plumbat Tolado 30 IRL5689 RCYC No Online Entry 0.777 2.0 13.0 ret 13.0 DNC 28.0 28.0
10th WS CLUB ECHO WS Elegance Sun Odyssey 36i IRL3610 RCYC Paul O Shea 0.800 3.0 13.0 DNC 13.0 DNC 29.0 29.0
11th WS CLUB ECHO WS Freya Dehlar 37 Cr GBR6514 RCYC Mike Rider 0.768 11.0 13.0 ret 7.0 31.0 31.0
12th WS CLUB ECHO WS Bene Bebe   GBR7712T RCYC No Online Entry 0.742 12.0 13.0 ret 10.0 35.0 35.0

IRC SPIN Division

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: IRC, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap Race 1 Race 2 Race 3 Total Nett
1st SPIN 1 IRC SPIN Miss Whiplash 1/2 Ton GBR5435R RCYC Ronan and John Downing .949 3.0 2.0 1.0 6.0 6.0
2nd SPIN 1 IRC SPIN JellyBaby J109 IRL9609 RCYC Jones Family 1.010 1.0 3.0 2.0 6.0 6.0
3rd SPIN 1 IRC SPIN Cortegada Half Ton ESP2655 RCYC No Online Entry 0.953 4.0 1.0 4.0 9.0 9.0
4th SPIN 1 IRC SPIN Alpaca x34 IRL35221 RCYC Paul and Deirdre Tingle 0.994 2.0 6.0 3.0 11.0 11.0
5th SPIN 1 IRC SPIN True Pennance Projection 35 IRL9834 RCYC Martin Darrer & Colman Garvey 1.015 5.0 4.0 6.0 15.0 15.0
6th SPIN 1 IRC SPIN Saxon Senator X37 IRL1447 RCYC No Online Entry 1.034 6.0 7.0 7.0 20.0 20.0
7th SPIN 2 IRC SPIN Cracker Trapper IRL2501 RCYC Denis Byrne 0.843 9.0 5.0 8.0 22.0 22.0
8th SPIN 2 IRC SPIN YaGottaWanna J24 IRL5098 RCYC Dave Lane 0.884 10.0 8.0 5.0 23.0 23.0
9th SPIN 2 IRC SPIN Bandit Bolero IRL2611 RCYC Richard Leonard 0.880 7.0 9.0 9.0 25.0 25.0
10th SPIN 2 IRC SPIN Cavatina Granada IRL3861 RCYC Ian Hickey .926 8.0 13.0 ret 10.0 31.0 31.0
11th SPIN 2 IRC SPIN Scribbler II Sigma 33 IRL4379 RCYC Tom & Cormac McSweeney 0.9 12.0 13.0 RET 11.0 36.0 36.0
12th SPIN 2 IRC SPIN Bad Company Sunfast 32 IRL16859 RCYC Desmond/Ivers/Deasy 0.932 11.0 13.0 RET 13.0 DNC 37.0 37.0

IRC WS Division

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: IRC, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap Race 1 Race 2 Race 3 Total Nett
1st WS IRC WS ELLIDA X332 IRL6021 RCYC Ria Lyden 0.97 1.0 2.0 1.0 4.0 4.0
2nd WS IRC WS Bateleur 88 3/4 Tonner IRL5693 RCYC Tom McCarthy 0.956 2.0 1.0 2.0 5.0 5.0
3rd WS IRC WS Esme Elan 295 IRL29501 RCYC John and Fiona Murphy 0.917 6.0 4.0 4.0 14.0 14.0
4th WS IRC WS Luas HB 31 IRL5383 RCYC Sean Hanley 0.907 7.0 5.0 3.0 15.0 15.0
5th WS IRC WS Loch Greine Hanse 311 IRL1033 RCYC Tom O'Mahony 0.907 9.0 3.0 6.0 18.0 18.0
6th WS IRC WS Aramis Contessa 33 IRL1022 RCYC Pat Vaughan 0.92 3.0 12.0 RET 5.0 20.0 20.0
7th WS IRC WS Blue Oyster Oyster 37 3852 RCYC Noel Coleman 0.954 5.0 12.0 RET 9.0 26.0 26.0
8th WS IRC WS Plumbat Tolado 30 IRL5689 RCYC Roy Hanan/Pat Barrett 0.898 4.0 12.0 ret 12.0 DNC 28.0 28.0
9th WS IRC WS Freya Dehlar 37 Cr GBR6514 RCYC Mike Ryder 0.930 11.0 12.0 ret 7.0 30.0 30.0
10th WS IRC WS Bene Bebe   GBR7712T RCYC No Online Entry 0.84 10.0 12.0 ret 8.0 30.0 30.0
11th WS IRC WS Elegance Sun Odyssey 36i IRL3610 RCYC Paul O Shea 0.96 8.0 12.0 DNC 12.0 DNC 32.0 32.0

Race 1 - CLUB ECHO SPIN Division - 24th Aug at 12:04

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:04
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 SPIN 1 CLUB ECHO SPIN Saxon Senator X37 IRL1447 RCYC No Online Entry 0.970 12:04 13:31:40 1:27:40 1:25:02 0:00:00 1.0
2 SPIN 1 CLUB ECHO SPIN Alpaca x34 IRL35221 RCYC Paul and Deirdre Tingle 0.995 12:04 13:31:20 1:27:20 1:26:54 0:01:52 2.0
3 SPIN 1 CLUB ECHO SPIN JellyBaby J109 IRL9609 RCYC Jones Family 1.033 12:04 13:29:51 1:25:51 1:28:41 0:03:32 3.0
4 SPIN 1 CLUB ECHO SPIN Cortegada Half Ton ESP2655 RCYC George Radley 0.941 12:04 13:38:45 1:34:45 1:29:10 0:04:23 4.0
5 SPIN 1 CLUB ECHO SPIN True Pennance Projection 35 IRL9834 RCYC Martin Darrer & Colman Garvey 1.020 12:04 13:33:00 1:29:00 1:30:47 0:05:38 5.0
6 SPIN 1 CLUB ECHO SPIN Miss Whiplash 1/2 Ton GBR5435R RCYC Ronan and John Downing 0.971 12:04 13:37:57 1:33:57 1:31:14 0:06:22 6.0
7 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Bandit Bolero IRL2611 RCYC Richard Leonard 0.850 12:04 13:54:30 1:50:30 1:33:56 0:10:27 7.0
8 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Cavatina Granada IRL3861 RCYC Ian Hickey .908 12:09 13:54:21 1:45:21 1:35:39 0:11:42 8.0
9 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Cracker Trapper IRL2501 RCYC Denis Byrne 0.816 12:04 14:01:16 1:57:16 1:35:41 0:13:03 9.0
10 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Scribbler II Sigma 33 IRL4379 RCYC Tom & Cormac McSweeney 0.869 12:04 14:00:13 1:56:13 1:37:37 0:14:59 10.0
11 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Bad Company Sunfast 32 IRL16859 RCYC Desmond/Ivers/Deasy .906 12:04 13:51:52 1:47:52 1:37:44 0:14:00 11.0
12 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN YaGottaWanna J24 IRL5098 RCYC Dave Lane 0.885 12:04 13:56:05 1:52:05 1:39:12 0:16:00 12.0

Race 2 - CLUB ECHO SPIN Division - 24th Aug at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:11:25
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 SPIN 1 CLUB ECHO SPIN Cortegada Half Ton ESP2655 RCYC George Radley 0.941 14:11:25 15:19:20 1:07:55 1:03:55 0:00:00 1.0
2 SPIN 1 CLUB ECHO SPIN Miss Whiplash 1/2 Ton GBR5435R RCYC Ronan and John Downing 0.971 14:11:25 15:20:10 1:08:45 1:06:45 0:02:56 2.0
3 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Cracker Trapper IRL2501 RCYC Denis Byrne 0.816 14:11:25 15:55:45 1:44:20 1:25:08 0:26:01 3.0
4 SPIN 1 CLUB ECHO SPIN True Pennance Projection 35 IRL9834 RCYC Martin Darrer & Colman Garvey 1.020 14:11:25 15:37:22 1:25:57 1:27:40 0:23:18 4.0
5 SPIN 1 CLUB ECHO SPIN JellyBaby J109 IRL9609 RCYC Jones Family 1.033 14:11:25 15:37:21 1:25:56 1:28:46 0:24:04 5.0
6 SPIN 1 CLUB ECHO SPIN Alpaca x34 IRL35221 RCYC Paul and Deirdre Tingle 0.995 14:11:25 15:48:46 1:37:21 1:36:52 0:33:07 6.0
7 SPIN 1 CLUB ECHO SPIN Saxon Senator X37 IRL1447 RCYC No Online Entry 0.970 14:11:25 15:55:30 1:44:05 1:40:58 0:38:12 7.0
8 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Bandit Bolero IRL2611 RCYC Richard Leonard 0.850 14:11:25 16:18:40 2:07:15 1:48:10 0:52:04 8.0
9 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN YaGottaWanna J24 IRL5098 RCYC Dave Lane 0.885 14:11:25 16:15:30 2:04:05 1:49:49 0:51:52 9.0
10 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Cavatina Granada IRL3861 RCYC Ian Hickey .908     ret     13.0
10 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Scribbler II Sigma 33 IRL4379 RCYC Tom & Cormac McSweeney 0.869     RET     13.0
10 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Bad Company Sunfast 32 IRL16859 RCYC Desmond/Ivers/Deasy .906     RET     13.0

Race 3 - CLUB ECHO SPIN Division - 25th Aug at 12.15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12.10
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 SPIN 1 CLUB ECHO SPIN Miss Whiplash 1/2 Ton GBR5435R RCYC Ronan and John Downing 0.971 12.10 13:35:52 1.25.52 1.23.23 0.00.00 1.0
2 SPIN 1 CLUB ECHO SPIN Cortegada Half Ton ESP2655 RCYC George Radley 0.941 12.10 13:38:58 1.28.58 1.23.43 0.00.22 2.0
3 SPIN 1 CLUB ECHO SPIN Saxon Senator X37 IRL1447 RCYC No Online Entry 0.970 12.10 13:37:14 1.27.14 1.24.37 0.01.17 3.0
4 SPIN 1 CLUB ECHO SPIN Alpaca x34 IRL35221 RCYC Paul and Deirdre Tingle 0.995 12.10 13:35:07 1.25.07 1.24.41 0.01.19 4.0
5 SPIN 1 CLUB ECHO SPIN JellyBaby J109 IRL9609 RCYC Jones Family 1.033 12.10 13:32:10 1.22.10 1.24.53 0.01.27 5.0
6 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN YaGottaWanna J24 IRL5098 RCYC Dave Lane 0.885 12.10 13:46:27 1.36.27 1.25.21 0.02.14 6.0
7 SPIN 1 CLUB ECHO SPIN True Pennance Projection 35 IRL9834 RCYC Martin Darrer & Colman Garvey 1.020 12.10 13:34:50 1.24.50 1.26.32 0.03.05 7.0
8 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Cracker Trapper IRL2501 RCYC Denis Byrne 0.816 12.10 13:57:02 1.47.02 1.27.20 0.04.51 8.0
9 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Bandit Bolero IRL2611 RCYC Richard Leonard 0.850 12.10 13:52:53 1.42.53 1.27.27 0.04.48 9.0
10 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Scribbler II Sigma 33 IRL4379 RCYC Tom & Cormac McSweeney 0.869 12.10 13:55:25 1.45.25 1.28.33 0.06.10 10.0
11 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Cavatina Granada IRL3861 RCYC Ian Hickey .908 12.10 13:49:57 1.39.57 1.30.45 0.08.08 11.0

Race 1 - CLUB ECHO WS Division - 24th Aug at 12:04

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12:09
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 WS CLUB ECHO WS Blue Oyster Oyster 37 3852 RCYC Noel Coleman 0.799 12:09 13:30:26 1:21:26 1:05:04 0:00:00 1.0
2 WS CLUB ECHO WS Plumbat Tolado 30 IRL5689 RCYC No Online Entry 0.777 12:09 13:34:25 1:25:25 1:06:22 0:01:41 2.0
3 WS CLUB ECHO WS Elegance Sun Odyssey 36i IRL3610 RCYC Paul O Shea 0.800 12:09 13:32:20 1:23:20 1:06:40 0:02:00 3.0
4 WS CLUB ECHO WS ELLIDA X332 IRL6021 RCYC Ria Lyden 0.886 12:09 13:24:59 1:15:59 1:07:19 0:02:33 4.0
5 WS CLUB ECHO WS Luas HB 31 IRL5383 RCYC Sean Hanley .803 12:09 13:34:50 1:25:50 1:08:55 0:04:48 5.0
6 WS CLUB ECHO WS Aramis Contessa 33 IRL1022 RCYC Pat Vaughan .844 12:09 13:31.50 1:22:00 1:09:12 0:04:55 6.0
7 WS CLUB ECHO WS Bateleur 88 3/4 Tonner IRL5693 RCYC Tom McCarthy 0.888 12:09 13:27:14 1:18:14 1:09:28 0:04:58 7.0
8 WS CLUB ECHO WS Esme Elan 295 IRL29501 RCYC John and Fiona Murphy 0.820 12:09 13:33:45 1:24:45 1:09:30 0:05:24 8.0
9 WS CLUB ECHO WS Loch Greine Hanse 311 IRL1033 RCYC Tom O'Mahony 0.818 12:09 13:40:43 1:31:43 1:15:01 0:12:10 9.0
10 WS CLUB ECHO WS Jolastan Elan 37 IRL3707   Mike MacCarthy 1.005 12:09 13:30:26 1:21:26 1:21:50 0:16:42 10.0
11 WS CLUB ECHO WS Freya Dehlar 37 Cr GBR6514 RCYC Mike Rider 0.768 12:09 13:55:35 1:46:35 1:21:51 0:21:52 11.0
12 WS CLUB ECHO WS Bene Bebe   GBR7712T RCYC No Online Entry 0.742 12:09 14:00:18 1:51:18 1:22:35 0:23:37 12.0

Race 2 - CLUB ECHO WS Division - 24th Aug at 14:10

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:16:25
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 WS CLUB ECHO WS Bateleur 88 3/4 Tonner IRL5693 RCYC Tom McCarthy 0.888 14:16:25 15:23:30 1:07:05 0:59:34 0:00:00 1.0
2 WS CLUB ECHO WS ELLIDA X332 IRL6021 RCYC Ria Lyden 0.886 14:16:25 15:26:00 1:09:35 1:01:39 0:02:21 2.0
3 WS CLUB ECHO WS Loch Greine Hanse 311 IRL1033 RCYC Tom O'Mahony 0.818 14:16:25 15:43:54 1:27:29 1:11:34 0:14:40 3.0
4 WS CLUB ECHO WS Esme Elan 295 IRL29501 RCYC John and Fiona Murphy 0.820 14:16:25 15:47:02 1:30:37 1:14:18 0:17:58 4.0
5 WS CLUB ECHO WS Luas HB 31 IRL5383 RCYC Sean Hanley .803 14:16:25 15:58:36 1:42:11 1:22:03 0:28:00 5.0
6 WS CLUB ECHO WS Jolastan Elan 37 IRL3707   Mike MacCarthy 1.005 14:16:25 15:50:52 1:34:27 1:34:55 0:35:11 6.0
7 WS CLUB ECHO WS Blue Oyster Oyster 37 3852 RCYC Noel Coleman 0.799     RET     13.0
7 WS CLUB ECHO WS Aramis Contessa 33 IRL1022 RCYC Pat Vaughan .844     RET     13.0
7 WS CLUB ECHO WS Plumbat Tolado 30 IRL5689 RCYC No Online Entry 0.777     ret     13.0
7 WS CLUB ECHO WS Freya Dehlar 37 Cr GBR6514 RCYC Mike Rider 0.768     ret     13.0
7 WS CLUB ECHO WS Bene Bebe   GBR7712T RCYC No Online Entry 0.742     ret     13.0

Race 3 - CLUB ECHO WS Division - 25th Aug at 12.15

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12.15
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 WS CLUB ECHO WS ELLIDA X332 IRL6021 RCYC Ria Lyden 0.886 12.15 13:36:40 1.21.40 1.12.21 0.00.00 1.0
2 WS CLUB ECHO WS Bateleur 88 3/4 Tonner IRL5693 RCYC Tom McCarthy 0.888 12.15 13:40:09 1.25.09 1.15.37 0.03.40 2.0
3 WS CLUB ECHO WS Luas HB 31 IRL5383 RCYC Sean Hanley .803 12.15 13:51:06 1.36.06 1.17.10 0.06.00 3.0
4 WS CLUB ECHO WS Esme Elan 295 IRL29501 RCYC John and Fiona Murphy 0.820 12.15 13:51:36 1.36.36 1.19.13 0.08.22 4.0
5 WS CLUB ECHO WS Aramis Contessa 33 IRL1022 RCYC Pat Vaughan .844 12.15 13:52:42 1.37.42 1.22.28 0.11.58 5.0
6 WS CLUB ECHO WS Jolastan Elan 37 IRL3707   Mike MacCarthy 1.005 12.15 13:40:42 1.25.42 1.26.08 0.13.42 6.0
7 WS CLUB ECHO WS Freya Dehlar 37 Cr GBR6514 RCYC Mike Rider 0.768 12.15 14:15:09 2.00.09 1.32.17 0.25.56 7.0
8 WS CLUB ECHO WS Loch Greine Hanse 311 IRL1033 RCYC Tom O'Mahony 0.818 12.15 14:10:59 1.55.59 1.34.52 0.27.32 8.0
9 WS CLUB ECHO WS Blue Oyster Oyster 37 3852 RCYC Noel Coleman 0.799 12.15 14:22:32 2.07.32 1.41.54 0.36.58 9.0
10 WS CLUB ECHO WS Bene Bebe   GBR7712T RCYC No Online Entry 0.742 12.15 14:37:33 2.22.33 1.45.46 0.45.02 10.0

Race 1 - IRC SPIN Division - 24th Aug at 12:04

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:04
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 SPIN 1 IRC SPIN JellyBaby J109 IRL9609 RCYC Jones Family 1.010 12:04 13:29:51 1:25:51 1:26:43 0:00:00 1.0
2 SPIN 1 IRC SPIN Alpaca x34 IRL35221 RCYC Paul and Deirdre Tingle 0.994 12:04 13:31:20 1:27:20 1:26:49 0:00:06 2.0
3 SPIN 1 IRC SPIN Miss Whiplash 1/2 Ton GBR5435R RCYC Ronan and John Downing .949 12:04 13:37:57 1:33:57 1:29:10 0:02:35 3.0
4 SPIN 1 IRC SPIN Cortegada Half Ton ESP2655 RCYC No Online Entry 0.953 12:04 13:38:45 1:34:45 1:30:18 0:03:46 4.0
5 SPIN 1 IRC SPIN True Pennance Projection 35 IRL9834 RCYC Martin Darrer & Colman Garvey 1.015 12:04 13:33:00 1:29:00 1:30:20 0:03:34 5.0
6 SPIN 1 IRC SPIN Saxon Senator X37 IRL1447 RCYC No Online Entry 1.034 12:04 13:31:40 1:27:40 1:30:39 0:03:49 6.0
7 SPIN 2 IRC SPIN Bandit Bolero IRL2611 RCYC Richard Leonard 0.880 12:04 13:54:30 1:50:30 1:37:14 0:11:58 7.0
8 SPIN 2 IRC SPIN Cavatina Granada IRL3861 RCYC Ian Hickey .926 12:09 13:54:21 1:45:21 1:37:33 0:11:43 8.0
9 SPIN 2 IRC SPIN Cracker Trapper IRL2501 RCYC Denis Byrne 0.843 12:04 14:01:16 1:57:16 1:38:51 0:14:25 9.0
10 SPIN 2 IRC SPIN YaGottaWanna J24 IRL5098 RCYC Dave Lane 0.884 12:04 13:56:05 1:52:05 1:39:05 0:14:00 10.0
11 SPIN 2 IRC SPIN Bad Company Sunfast 32 IRL16859 RCYC Desmond/Ivers/Deasy 0.932 12:04 13:51:52 1:47:52 1:40:32 0:14:50 11.0
12 SPIN 2 IRC SPIN Scribbler II Sigma 33 IRL4379 RCYC Tom & Cormac McSweeney 0.9 12:04 14:00:13 1:56:13 1:44:36 0:19:52 12.0

Race 2 - IRC SPIN Division - 24th Aug at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:11:25
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 SPIN 1 IRC SPIN Cortegada Half Ton ESP2655 RCYC No Online Entry 0.953 14:11:25 15:19:20 1:07:55 1:04:43 0:00:00 1.0
2 SPIN 1 IRC SPIN Miss Whiplash 1/2 Ton GBR5435R RCYC Ronan and John Downing .949 14:11:25 15:20:10 1:08:45 1:05:15 0:00:33 2.0
3 SPIN 1 IRC SPIN JellyBaby J109 IRL9609 RCYC Jones Family 1.010 14:11:25 15:37:21 1:25:56 1:26:48 0:21:51 3.0
4 SPIN 1 IRC SPIN True Pennance Projection 35 IRL9834 RCYC Martin Darrer & Colman Garvey 1.015 14:11:25 15:37:22 1:25:57 1:27:14 0:22:11 4.0
5 SPIN 2 IRC SPIN Cracker Trapper IRL2501 RCYC Denis Byrne 0.843 14:11:25 15:55:45 1:44:20 1:27:57 0:27:33 5.0
6 SPIN 1 IRC SPIN Alpaca x34 IRL35221 RCYC Paul and Deirdre Tingle 0.994 14:11:25 15:48:46 1:37:21 1:36:46 0:32:14 6.0
7 SPIN 1 IRC SPIN Saxon Senator X37 IRL1447 RCYC No Online Entry 1.034 14:11:25 15:55:30 1:44:05 1:47:37 0:41:29 7.0
8 SPIN 2 IRC SPIN YaGottaWanna J24 IRL5098 RCYC Dave Lane 0.884 14:11:25 16:15:30 2:04:05 1:49:41 0:50:52 8.0
9 SPIN 2 IRC SPIN Bandit Bolero IRL2611 RCYC Richard Leonard 0.880 14:11:25 16:18:40 2:07:15 1:51:59 0:53:42 9.0
10 SPIN 2 IRC SPIN Cavatina Granada IRL3861 RCYC Ian Hickey .926     ret     13.0
10 SPIN 2 IRC SPIN Scribbler II Sigma 33 IRL4379 RCYC Tom & Cormac McSweeney 0.9     RET     13.0
10 SPIN 2 IRC SPIN Bad Company Sunfast 32 IRL16859 RCYC Desmond/Ivers/Deasy 0.932     RET     13.0

Race 3 - IRC SPIN Division - 25th Aug at 12.15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12.10
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 SPIN 1 IRC SPIN Miss Whiplash 1/2 Ton GBR5435R RCYC Ronan and John Downing .949 12.10 13:35:52 1.25.52 1.21.29 0.00.00 1.0
2 SPIN 1 IRC SPIN JellyBaby J109 IRL9609 RCYC Jones Family 1.010 12.10 13:32:10 1.22.10 1.22.59 0.01.29 2.0
3 SPIN 1 IRC SPIN Alpaca x34 IRL35221 RCYC Paul and Deirdre Tingle 0.994 12.10 13:35:07 1.25.07 1.24.36 0.03.08 3.0
4 SPIN 1 IRC SPIN Cortegada Half Ton ESP2655 RCYC No Online Entry 0.953 12.10 13:38:58 1.28.58 1.24.47 0.03.28 4.0
5 SPIN 2 IRC SPIN YaGottaWanna J24 IRL5098 RCYC Dave Lane 0.884 12.10 13:46:27 1.36.27 1.25.16 0.04.16 5.0
6 SPIN 1 IRC SPIN True Pennance Projection 35 IRL9834 RCYC Martin Darrer & Colman Garvey 1.015 12.10 13:34:50 1.24.50 1.26.06 0.04.33 6.0
7 SPIN 1 IRC SPIN Saxon Senator X37 IRL1447 RCYC No Online Entry 1.034 12.10 13:37:14 1.27.14 1.30.12 0.08.26 7.0
8 SPIN 2 IRC SPIN Cracker Trapper IRL2501 RCYC Denis Byrne 0.843 12.10 13:57:02 1.47.02 1.30.14 0.10.22 8.0
9 SPIN 2 IRC SPIN Bandit Bolero IRL2611 RCYC Richard Leonard 0.880 12.10 13:52:53 1.42.53 1.30.32 0.10.17 9.0
10 SPIN 2 IRC SPIN Cavatina Granada IRL3861 RCYC Ian Hickey .926 12.10 13:49:57 1.39.57 1.32.33 0.11.57 10.0
11 SPIN 2 IRC SPIN Scribbler II Sigma 33 IRL4379 RCYC Tom & Cormac McSweeney 0.9 12.10 13:55:25 1.45.25 1.34.53 0.14.53 11.0

Race 1 - IRC WS Division - 24th Aug at 12:04

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12:09
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 WS IRC WS ELLIDA X332 IRL6021 RCYC Ria Lyden 0.97 12:09 13:24:59 1:15:59 1:13:42 0:00:00 1.0
2 WS IRC WS Bateleur 88 3/4 Tonner IRL5693 RCYC Tom McCarthy 0.956 12:09 13:27:14 1:18:14 1:14:47 0:01:08 2.0
3 WS IRC WS Aramis Contessa 33 IRL1022 RCYC Pat Vaughan 0.92 12:09 13:31.50 1:22:00 1:15:26 0:01:53 3.0
4 WS IRC WS Plumbat Tolado 30 IRL5689 RCYC Roy Hanan/Pat Barrett 0.898 12:09 13:34:25 1:25:25 1:16:42 0:03:20 4.0
5 WS IRC WS Blue Oyster Oyster 37 3852 RCYC Noel Coleman 0.954 12:09 13:30:26 1:21:26 1:17:41 0:04:11 5.0
6 WS IRC WS Esme Elan 295 IRL29501 RCYC John and Fiona Murphy 0.917 12:09 13:33:45 1:24:45 1:17:43 0:04:23 6.0
7 WS IRC WS Luas HB 31 IRL5383 RCYC Sean Hanley 0.907 12:09 13:34:50 1:25:50 1:17:51 0:04:34 7.0
8 WS IRC WS Elegance Sun Odyssey 36i IRL3610 RCYC Paul O Shea 0.96 12:09 13:32:20 1:23:20 1:20:00 0:06:34 8.0
9 WS IRC WS Loch Greine Hanse 311 IRL1033 RCYC Tom O'Mahony 0.907 12:09 13:40:43 1:31:43 1:23:11 0:10:27 9.0
10 WS IRC WS Bene Bebe   GBR7712T RCYC No Online Entry 0.84 12:09 14:00:18 1:51:18 1:33:30 0:23:33 10.0
11 WS IRC WS Freya Dehlar 37 Cr GBR6514 RCYC Mike Ryder 0.930 12:09 13:55:35 1:46:35 1:39:07 0:27:20 11.0

Race 2 - IRC WS Division - 24th Aug at 14:10

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:16:25
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 WS IRC WS Bateleur 88 3/4 Tonner IRL5693 RCYC Tom McCarthy 0.956 14:16:25 15:23:30 1:07:05 1:04:08 0:00:00 1.0
2 WS IRC WS ELLIDA X332 IRL6021 RCYC Ria Lyden 0.97 14:16:25 15:26:00 1:09:35 1:07:30 0:03:28 2.0
3 WS IRC WS Loch Greine Hanse 311 IRL1033 RCYC Tom O'Mahony 0.907 14:16:25 15:43:54 1:27:29 1:19:21 0:16:47 3.0
4 WS IRC WS Esme Elan 295 IRL29501 RCYC John and Fiona Murphy 0.917 14:16:25 15:47:02 1:30:37 1:23:06 0:20:41 4.0
5 WS IRC WS Luas HB 31 IRL5383 RCYC Sean Hanley 0.907 14:16:25 15:58:36 1:42:11 1:32:41 0:31:29 5.0
6 WS IRC WS Aramis Contessa 33 IRL1022 RCYC Pat Vaughan 0.92     RET     12.0
6 WS IRC WS Blue Oyster Oyster 37 3852 RCYC Noel Coleman 0.954     RET     12.0
6 WS IRC WS Plumbat Tolado 30 IRL5689 RCYC Roy Hanan/Pat Barrett 0.898     ret     12.0
6 WS IRC WS Freya Dehlar 37 Cr GBR6514 RCYC Mike Ryder 0.930     ret     12.0
6 WS IRC WS Bene Bebe   GBR7712T RCYC No Online Entry 0.84     ret     12.0

Race 3 - IRC WS Division - 25th Aug at 12.15

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12.15
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 WS IRC WS ELLIDA X332 IRL6021 RCYC Ria Lyden 0.97 12.15 13:36:40 1.21.40 1.19.13 0.00.00 1.0
2 WS IRC WS Bateleur 88 3/4 Tonner IRL5693 RCYC Tom McCarthy 0.956 12.15 13:40:09 1.25.09 1.21.24 0.02.17 2.0
3 WS IRC WS Luas HB 31 IRL5383 RCYC Sean Hanley 0.907 12.15 13:51:06 1.36.06 1.27.10 0.08.46 3.0
4 WS IRC WS Esme Elan 295 IRL29501 RCYC John and Fiona Murphy 0.917 12.15 13:51:36 1.36.36 1.28.35 0.10.13 4.0
5 WS IRC WS Aramis Contessa 33 IRL1022 RCYC Pat Vaughan 0.92 12.15 13:52:42 1.37.42 1.29.53 0.11.36 5.0
6 WS IRC WS Loch Greine Hanse 311 IRL1033 RCYC Tom O'Mahony 0.907 12.15 14:10:59 1.55.59 1.45.12 0.28.39 6.0
7 WS IRC WS Freya Dehlar 37 Cr GBR6514 RCYC Mike Ryder 0.930 12.15 14:15:09 2.00.09 1.51.44 0.34.58 7.0
8 WS IRC WS Bene Bebe   GBR7712T RCYC No Online Entry 0.84 12.15 14:37:33 2.22.33 1.59.45 0.48.15 8.0
9 WS IRC WS Blue Oyster Oyster 37 3852 RCYC Noel Coleman 0.954 12.15 14:22:32 2.07.32 2.01.40 0.44.30 9.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
RETRetired

www.royalcork.com
info@royalcork.com


Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com