venue burgee

AIB RCYC Tricentenary Regatta 2021

Royal Cork Yacht Club

event burgee

Results are provisional as of 12:56 on September 3, 2021

Contents

IRC SPIN Division

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: IRC, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap R1
   
R2
   
R3
   
R4
   
Total Nett
1st SPIN 1 IRC SPIN Coracle IV Olson 30 IRL77883 RCYC Kieran Collins 0.953 1.0 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
2nd SPIN 1 IRC SPIN JellyBaby J109 IRL9609 RCYC Jones Family 1.005 7.0 2.0 2.0 8.0 19.0 11.0
3rd SPIN 2 IRC SPIN Diamond   6498   Cove Consortium 0.901 10.0 5.0 4.0 2.0 21.0 11.0
4th SPIN 2 IRC SPIN North Star Albin Express 5333 RCYC Fiona Young 0.869 3.0 11.0 5.0 3.0 22.0 11.0
5th SPIN 2 IRC SPIN Bad Company Sunfast 32 IRL16859 RCYC Desmond/Ivers/Keane 0.932 4.0 4.0 3.0 5.0 16.0 11.0
6th SPIN 2 IRC SPIN Bandit Bolero IRL2611 RCYC Richard Leonard 0.880 6.0 3.0 7.0 6.0 22.0 15.0
7th SPIN 1 IRC SPIN Cortegada Half Ton ESP2655 RCYC Aidan Kneeshaw 0.953 5.0 7.0 10.0 4.0 26.0 16.0
8th SPIN 1 IRC SPIN Nieulargo Grand Soliel 40 IRL2129 RCYC Annamarie and Denis Murphy 1.026 2.0 9.0 8.0 12.0 31.0 19.0
9th SPIN 2 IRC SPIN Luas HB 31 IRL5383 RCYC Sean Hanley 0.916 14.0 8.0 9.0 7.0 38.0 24.0
10th SPIN 1 IRC SPIN Saxon Senator X37 IRL1447 RCYC Eric & Wan Waterman 1.022 8.0 6.0 17.0 DNC 11.0 42.0 25.0
11th SPIN 2 IRC SPIN SuperNova Quarter Tonner IRL7500 RCYC Tony Donworth 0.866 11.0 10.0 6.0 9.0 36.0 25.0
12th SPIN 2 IRC SPIN U25 J24 4263   Club Boat 0.885 13.0 14.0 12.0 10.0 49.0 35.0
13th SPIN 2 IRC SPIN YaGottaWanna J24 IRL5098 RCYC Dave Lane 0.885 17.0 DNC 12.0 11.0 14.0 54.0 37.0
14th SPIN 2 IRC SPIN Scribbler II Sigma 33 IRL4379 RCYC Tom & Cormac McSweeney 0.899 12.0 13.0 13.0 13.0 51.0 38.0
15th SPIN 1 IRC SPIN Mazu   7906R   Denis Ellis 1.010 9.0 15.0 17.0 DNC 17.0 DNC 58.0 41.0
16th SPIN 2 IRC SPIN Cavatina Granada IRL3861 RCYC Ian Hickey 0.928 15.0 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 66.0 49.0

IRC WS Division

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: IRC, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap R1
   
R2
   
R3
   
R4
   
Total Nett
1st WS1 IRC WS Magnet MG335 GBR9896 RCYC Kieran O'Brien 0.933 1.0 1.0 3.0 4.0 9.0 5.0
2nd WS1 IRC WS Ellida X332 IRL6021 RCYC Ria Lyden 0.973 2.0 2.0 2.0 1.0 7.0 5.0
3rd WS2 IRC WS Guapa Etchells 22 1557   Niall McPhillips 0.895 3.0 4.0 4.0 9.0 20.0 11.0
4th WS1 IRC WS Prince of Tides Grand Soliel 37B IRL15455 RCYC Frank Caul / John Molloy 0.984 13.0 10.0 1.0 3.0 27.0 14.0
5th WS2 IRC WS Big Mc   3492   McGrath Family 0.918 8.0 6.0 6.0 2.0 22.0 14.0
6th WS2 IRC WS Loch Greine Hanse 311 IRL1033 RCYC Tom O'Mahony 0.905 4.0 3.0 8.0 8.0 23.0 15.0
7th WS2 IRC WS Esme Elan 295 IRL29501 RCYC John and Fiona Murphy 0.917 5.0 7.0 5.0 5.0 22.0 15.0
8th WS1 IRC WS Aramis Contessa 33 IRL1022 RCYC Pat Vaughan 0.920 9.0 5.0 7.0 6.0 27.0 18.0
9th WS1 IRC WS Sweet Dreams Jeanneau 36i IRL3612 RCYC Batt O'Leary 0.960 6.0 8.0 9.0 12.0 35.0 23.0
10th WS2 IRC WS Fast Buck Impala IRL9615 RCYC No CERT 0.883 7.0 9.0 11.0 10.0 37.0 26.0
11th WS2 IRC WS Split Point Dufour 34P IRL9992 RCYC Seamus Gilroy 0.951 11.0 12.0 12.0 7.0 42.0 30.0
12th WS2 IRC WS Freya Dehlar 37 Cr GBR6514 RCYC No CERT 0.930 10.0 11.0 10.0 11.0 42.0 31.0
13th WS1 IRC WS Aisling Dufour 365 IRL3651 RCYC Bryan Heffernan 0.935 12.0 13.0 13.0 13.0 51.0 38.0
14th WS2 IRC WS Lapwing Sun odyssey IRL1611 RCYC Conor Hanlon 0.869 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 60.0 45.0

CLUB ECHO SPIN Division

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: IRC, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap R1
   
R2
   
R3
   
R4
   
Total Nett
1st SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Bad Company Sunfast 32 IRL16859 RCYC Desmond/Ivers/Keane 0.910 3.0 2.0 2.0 1.0 8.0 5.0
2nd SPIN 1 CLUB ECHO SPIN Saxon Senator X37 IRL1447 RCYC Wan & Eric Waterman 0.955 2.0 1.0 18.0 DNC 4.0 25.0 7.0
3rd SPIN 2 CLUB ECHO SPIN SuperNova Quarter Tonner IRL7500 RCYC Tony Donworth 0.817 11.0 4.0 1.0 6.0 22.0 11.0
4th SPIN 1 CLUB ECHO SPIN Coracle IV Olson 30 IRL77883 RCYC Kieran Collins 0.985 1.0 7.0 4.0 9.0 21.0 12.0
5th SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Diamond   6498   Cove Consortium 0.900 15.0 8.5 3.0 2.0 28.5 13.5
6th SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Bandit Bolero IRL2611 RCYC Richard Leonard 0.872 5.0 3.0 8.0 8.0 24.0 16.0
7th SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Luas HB 31 IRL5383 RCYC Sean Hanley 0.875 14.0 5.0 6.0 5.0 30.0 16.0
8th SPIN 1 CLUB ECHO SPIN Cortegada Half Ton ESP2655 RCYC Aidan Kneeshaw 0.95 6.0 10.0 13.0 3.0 32.0 19.0
9th SPIN 1 CLUB ECHO SPIN JellyBaby J109 IRL9609 RCYC Jones Family 1.031 9.0 6.0 7.0 14.0 36.0 22.0
10th SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Don't Dilly Dally Etchells 952 RCYC Michael McCann 0.980 7.0 11.0 5.0 13.0 36.0 23.0
11th SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Scribbler II Sigma 33 IRL4379 RCYC Tom & Cormac McSweeney 0.840 12.0 8.5 9.0 7.0 36.5 24.5
12th SPIN 2 CLUB ECHO SPIN North Star Albin Express 5333 RCYC Fiona Young 0.910 8.0 14.0 11.0 11.0 44.0 30.0
13th SPIN 1 CLUB ECHO SPIN Nieulargo Grand Soliel 40 IRL2129 RCYC Annamarie and Denis Murphy 1.049 4.0 13.0 14.0 15.0 46.0 31.0
14th SPIN 2 CLUB ECHO SPIN YaGottaWanna J24 IRL5098 RCYC Dave Lane 0.858 18.0 DNC 12.0 10.0 12.0 52.0 34.0
15th SPIN 2 CLUB ECHO SPIN U25 J24 4263   Club Boat 0.858 13.0 15.0 12.0 10.0 50.0 35.0
16th SPIN 1 CLUB ECHO SPIN Mazu   7906R   Denis Ellis 1.015 10.0 16.0 18.0 DNC 18.0 DNC 62.0 44.0
17th SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Cavatina Granada IRL3861 RCYC Ian Hickey 0.901 16.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 70.0 52.0

CLUB ECHO WS Division

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: IRC, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap R1
   
R2
   
R3
   
R4
   
Total Nett
1st WS1 CLUB ECHO WS Ellida X332 IRL6021 RCYC Ria Lyden 0.894 1.0 2.0 2.0 1.0 6.0 4.0
2nd WS1 CLUB ECHO WS Capella Of Kinsale   IRL3707 RCYC Graham Vickers 0.902 3.0 3.0 1.0 2.0 9.0 6.0
3rd WS2 CLUB ECHO WS Esme Elan 295 IRL29501 RCYC John and Fiona Murphy 0.815 4.0 5.0 4.0 4.0 17.0 12.0
4th WS2 CLUB ECHO WS Fast Buck Impala IRL9615 RCYC No CERT 0.755 5.0 7.0 3.0 6.0 21.0 14.0
5th WS1 CLUB ECHO WS Magnet MG335 GBR9896 RCYC Kieran O'Brien 0.900 2.0 4.0 13.0 9.0 28.0 15.0
6th WS2 CLUB ECHO WS Loch Greine Hanse 311 IRL1033 RCYC Tom O'Mahony 0.818 6.0 1.0 12.0 13.0 32.0 19.0
7th WS1 CLUB ECHO WS Aramis Contessa 33 IRL1022 RCYC Pat Vaughan 0.829 13.0 6.0 7.0 7.0 33.0 20.0
8th WS1 CLUB ECHO WS Sweet Dreams Jeanneau 36i IRL3612 RCYC Batt O'Leary 0.840 8.0 9.0 5.0 14.0 36.0 22.0
9th WS2 CLUB ECHO WS Big Mc   3492   McGrath Family 0.864 14.0 10.0 15.0 3.0 42.0 27.0
10th WS2 CLUB ECHO WS Split Point Dufour 34P IRL9992 RCYC Seamus Gilroy 0.827 11.0 12.0 11.0 5.0 39.0 27.0
11th WS1 CLUB ECHO WS Prince of Tides Grand Soliel 37B IRL15455 RCYC Frank Caul / John Molloy 0.945 19.0 14.0 6.0 8.0 47.0 28.0
12th WS2 CLUB ECHO WS Plumbat Tolado 30 IRL5689 RCYC Roy Hanan/Pat Barrett (No CERT) 0.782 9.0 23.0 DNC 9.0 10.0 51.0 28.0
13th WS2 CLUB ECHO WS Guapa Etchells 22 1557   Niall McPhillips 0.837 7.0 8.0 14.0 15.0 44.0 29.0
14th WS1 CLUB ECHO WS Elegance Sun Odyssey 36i IRL3610 RCYC Paul O' Shea 0.832 10.0 11.0 8.0 12.0 41.0 29.0
15th WS2 CLUB ECHO WS Freya Dehlar 37 Cr GBR6514 RCYC No CERT 0.820 12.0 13.0 10.0 11.0 46.0 33.0
16th WS1 CLUB ECHO WS Aisling Dufour 365 IRL3651 RCYC Bryan Heffernan 0.850 17.0 15.0 16.0 16.0 64.0 47.0
17th WS1 CLUB ECHO WS Slo Mo Shun   1229   John J. O'Keefe 0.836 16.5 RDGa 16.0 17.0 17.0 66.5 49.5
18th WS2 CLUB ECHO WS Spectrum   1726   Rob Foster (No Cert) 0.850 16.0 17.0 23.0 DNC 23.0 DNC 79.0 56.0
19th WS2 CLUB ECHO WS   First 25 SK 377     0.830 15.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 84.0 61.0
20th WS1 CLUB ECHO WS Siofra Sun Odyssey 40 1729   Darren O' Sullivan 0.93 18.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 87.0 64.0
21st WS2 CLUB ECHO WS Kerensa Sadler 29 9341   Eugene O'Loghlin 0.804 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 92.0 69.0
21st WS2 CLUB ECHO WS Lapwing Sun odyssey IRL1611 RCYC Conor Hanlon 0.729 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 92.0 69.0

Sportsboat Division

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: IRC, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap R1
   
R2
   
R3
   
R4
   
Total Nett
1st Sportsboat Sportsboat Don't Dilly Dally Etchells 952 RCYC Michael McCann 0.93 4.0 1.0 1.0 1.0 7.0 3.0
2nd Sportsboat Sportsboat   1720 1748   David Kennifick 1.019 1.0 4.0 2.0 3.0 10.0 6.0
3rd Sportsboat Sportsboat Antix 1720 1807   Robert O'Leary 1.019 2.0 3.0 5.0 4.0 14.0 9.0
4th Sportsboat Sportsboat Mini Apple 1720 1780   David Love 1.019 7.0 5.0 3.0 2.0 17.0 10.0
5th Sportsboat Sportsboat Heroes & Villans 1720 IRL1772 RCYC No Online Entry 1.019 3.0 7.0 4.0 5.0 19.0 12.0
6th Sportsboat Sportsboat T-Bone 1720 IRL1790 RCYC Tom Durcan/Clive O'Shea 1.019 5.0 2.0 6.0 6.0 19.0 13.0
7th Sportsboat Sportsboat RCYC Boat 1720 1804   NO CERT 1.019 6.0 6.0 7.0 7.0 26.0 19.0
8th Sportsboat Sportsboat Manamana SB20 3062   Ronan Downing (NO CERT) 0.970 8.0 8.0 8.0 8.0 32.0 24.0

R1 - IRC SPIN Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1225
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap Finish Elapsed Corrected Points
1 SPIN 1 IRC SPIN Coracle IV Olson 30 IRL77883 RCYC Kieran Collins 0.953 14:01:37 1:36:37 1:32:05 1.0
2 SPIN 1 IRC SPIN Nieulargo Grand Soliel 40 IRL2129 RCYC Annamarie and Denis Murphy 1.026 13:56:46 1:31:46 1:34:09 2.0
3 SPIN 2 IRC SPIN North Star Albin Express 5333 RCYC Fiona Young 0.869 14:18:14 1:53:14 1:38:24 3.0
4 SPIN 2 IRC SPIN Bad Company Sunfast 32 IRL16859 RCYC Desmond/Ivers/Keane 0.932 14:10:41 1:45:41 1:38:30 4.0
5 SPIN 1 IRC SPIN Cortegada Half Ton ESP2655 RCYC Aidan Kneeshaw 0.953 14:09:06 1:44:06 1:39:12 5.0
6 SPIN 2 IRC SPIN Bandit Bolero IRL2611 RCYC Richard Leonard 0.880 14:18:19 1:53:19 1:39:43 6.0
7 SPIN 1 IRC SPIN JellyBaby J109 IRL9609 RCYC Jones Family 1.005 14:05:07 1:40:07 1:40:37 7.0
8 SPIN 1 IRC SPIN Saxon Senator X37 IRL1447 RCYC Eric & Wan Waterman 1.022 14:05:16 1:40:16 1:42:28 8.0
9 SPIN 1 IRC SPIN Mazu   7906R   Denis Ellis 1.010 14:22:46 1:57:46 1:58:57 9.0
10 SPIN 2 IRC SPIN Diamond   6498   Cove Consortium 0.901 14:53:22 2:28:22 2:13:41 10.0
11 SPIN 2 IRC SPIN SuperNova Quarter Tonner IRL7500 RCYC Tony Donworth 0.866 14:59:41 2:34:41 2:13:57 11.0
12 SPIN 2 IRC SPIN Scribbler II Sigma 33 IRL4379 RCYC Tom & Cormac McSweeney 0.899 14:55:28 2:30:28 2:15:16 12.0
13 SPIN 2 IRC SPIN U25 J24 4263   Club Boat 0.885 14:58:35 2:33:35 2:15:55 13.0
14 SPIN 2 IRC SPIN Luas HB 31 IRL5383 RCYC Sean Hanley 0.916 14:56:35 2:31:35 2:18:51 14.0
15 SPIN 2 IRC SPIN Cavatina Granada IRL3861 RCYC Ian Hickey 0.928 15:00:00 2:35:00 2:23:50 15.0

R2 - IRC SPIN Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1545
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap Finish Elapsed Corrected Points
1 SPIN 1 IRC SPIN Coracle IV Olson 30 IRL77883 RCYC Kieran Collins 0.953 16:47:22 1:02:22 0:59:26 1.0
2 SPIN 1 IRC SPIN JellyBaby J109 IRL9609 RCYC Jones Family 1.005 16:44:32 0:59:32 0:59:50 2.0
3 SPIN 2 IRC SPIN Bandit Bolero IRL2611 RCYC Richard Leonard 0.880 16:53:26 1:08:26 1:00:13 3.0
4 SPIN 2 IRC SPIN Bad Company Sunfast 32 IRL16859 RCYC Desmond/Ivers/Keane 0.932 16:49:38 1:04:38 1:00:14 4.0
5 SPIN 2 IRC SPIN Diamond   6498   Cove Consortium 0.901 16:53:23 1:08:23 1:01:37 5.0
6 SPIN 1 IRC SPIN Saxon Senator X37 IRL1447 RCYC Eric & Wan Waterman 1.022 16:45:18 1:00:18 1:01:38 6.0
7 SPIN 1 IRC SPIN Cortegada Half Ton ESP2655 RCYC Aidan Kneeshaw 0.953 16:50:22 1:05:22 1:02:18 7.0
8 SPIN 2 IRC SPIN Luas HB 31 IRL5383 RCYC Sean Hanley 0.916 16:53:24 1:08:24 1:02:39 8.0
9 SPIN 1 IRC SPIN Nieulargo Grand Soliel 40 IRL2129 RCYC Annamarie and Denis Murphy 1.026 16:46:05 1:01:05 1:02:40 9.0
10 SPIN 2 IRC SPIN SuperNova Quarter Tonner IRL7500 RCYC Tony Donworth 0.866 16:58:04 1:13:04 1:03:17 10.0
11 SPIN 2 IRC SPIN North Star Albin Express 5333 RCYC Fiona Young 0.869 16:59:22 1:14:22 1:04:37 11.0
12 SPIN 2 IRC SPIN YaGottaWanna J24 IRL5098 RCYC Dave Lane 0.885 16:58:50 1:13:50 1:05:21 12.0
13 SPIN 2 IRC SPIN Scribbler II Sigma 33 IRL4379 RCYC Tom & Cormac McSweeney 0.899 16:58:17 1:13:17 1:05:53 13.0
14 SPIN 2 IRC SPIN U25 J24 4263   Club Boat 0.885 17:06:58 1:21:58 1:12:32 14.0
15 SPIN 1 IRC SPIN Mazu   7906R   Denis Ellis 1.010 17:02:54 1:17:54 1:18:41 15.0

R3 - IRC SPIN Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1230
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap Finish Elapsed Corrected Points
1 SPIN 1 IRC SPIN Coracle IV Olson 30 IRL77883 RCYC Kieran Collins 0.953 13:17:41 0:47:41 0:45:27 1.0
2 SPIN 1 IRC SPIN JellyBaby J109 IRL9609 RCYC Jones Family 1.005 13:16:22 0:46:22 0:46:36 2.0
3 SPIN 2 IRC SPIN Bad Company Sunfast 32 IRL16859 RCYC Desmond/Ivers/Keane 0.932 13:20:21 0:50:21 0:46:56 3.0
4 SPIN 2 IRC SPIN Diamond   6498   Cove Consortium 0.901 13:22:08 0:52:08 0:46:58 4.0
5 SPIN 2 IRC SPIN North Star Albin Express 5333 RCYC Fiona Young 0.869 13:24:47 0:54:47 0:47:36 5.0
6 SPIN 2 IRC SPIN SuperNova Quarter Tonner IRL7500 RCYC Tony Donworth 0.866 13:25:44 0:55:44 0:48:16 6.0
7 SPIN 2 IRC SPIN Bandit Bolero IRL2611 RCYC Richard Leonard 0.880 13:24:54 0:54:54 0:48:19 7.0
8 SPIN 1 IRC SPIN Nieulargo Grand Soliel 40 IRL2129 RCYC Annamarie and Denis Murphy 1.026 13:18:12 0:48:12 0:49:27 8.0
9 SPIN 2 IRC SPIN Luas HB 31 IRL5383 RCYC Sean Hanley 0.916 13:24:26 0:54:26 0:49:52 9.0
10 SPIN 1 IRC SPIN Cortegada Half Ton ESP2655 RCYC Aidan Kneeshaw 0.953 13:22:47 0:52:47 0:50:18 10.0
11 SPIN 2 IRC SPIN YaGottaWanna J24 IRL5098 RCYC Dave Lane 0.885 13:26:56 0:56:56 0:50:23 11.0
12 SPIN 2 IRC SPIN U25 J24 4263   Club Boat 0.885 13:28:11 0:58:11 0:51:30 12.0
13 SPIN 2 IRC SPIN Scribbler II Sigma 33 IRL4379 RCYC Tom & Cormac McSweeney 0.899 13:28:03 0:58:03 0:52:11 13.0

R4 - IRC SPIN Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 141130
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap Finish Elapsed Corrected Points
1 SPIN 1 IRC SPIN Coracle IV Olson 30 IRL77883 RCYC Kieran Collins 0.953 15:13:07 1:01:37 0:58:43 1.0
2 SPIN 2 IRC SPIN Diamond   6498   Cove Consortium 0.901 15:16:43 1:05:13 0:58:46 2.0
3 SPIN 2 IRC SPIN North Star Albin Express 5333 RCYC Fiona Young 0.869 15:19:14 1:07:44 0:58:52 3.0
4 SPIN 1 IRC SPIN Cortegada Half Ton ESP2655 RCYC Aidan Kneeshaw 0.953 15:13:46 1:02:16 0:59:20 4.0
5 SPIN 2 IRC SPIN Bad Company Sunfast 32 IRL16859 RCYC Desmond/Ivers/Keane 0.932 15:15:12 1:03:42 0:59:22 5.0
6 SPIN 2 IRC SPIN Bandit Bolero IRL2611 RCYC Richard Leonard 0.880 15:20:11 1:08:41 1:00:26 6.0
7 SPIN 2 IRC SPIN Luas HB 31 IRL5383 RCYC Sean Hanley 0.916 15:19:30 1:08:00 1:02:17 7.0
8 SPIN 1 IRC SPIN JellyBaby J109 IRL9609 RCYC Jones Family 1.005 15:14:09 1:02:39 1:02:58 8.0
9 SPIN 2 IRC SPIN SuperNova Quarter Tonner IRL7500 RCYC Tony Donworth 0.866 15:24:25 1:12:55 1:03:09 9.0
10 SPIN 2 IRC SPIN U25 J24 4263   Club Boat 0.885 15:23:03 1:11:33 1:03:19 10.0
11 SPIN 1 IRC SPIN Saxon Senator X37 IRL1447 RCYC Eric & Wan Waterman 1.022 15:13:40 1:02:10 1:03:32 11.0
12 SPIN 1 IRC SPIN Nieulargo Grand Soliel 40 IRL2129 RCYC Annamarie and Denis Murphy 1.026 15:13:38 1:02:08 1:03:45 12.0
13 SPIN 2 IRC SPIN Scribbler II Sigma 33 IRL4379 RCYC Tom & Cormac McSweeney 0.899 15:22:36 1:11:06 1:03:55 13.0
14 SPIN 2 IRC SPIN YaGottaWanna J24 IRL5098 RCYC Dave Lane 0.885 15:24:21 1:12:51 1:04:28 14.0

R1 - IRC WS Division

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1225
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap Finish Elapsed Corrected Points
1 WS1 IRC WS Magnet MG335 GBR9896 RCYC Kieran O'Brien 0.933 14:12:27 1:47:27 1:40:15 1.0
2 WS1 IRC WS Ellida X332 IRL6021 RCYC Ria Lyden 0.973 14:09:21 1:44:21 1:41:32 2.0
3 WS2 IRC WS Guapa Etchells 22 1557   Niall McPhillips 0.895 14:43:19 2:18:19 2:03:48 3.0
4 WS2 IRC WS Loch Greine Hanse 311 IRL1033 RCYC Tom O'Mahony 0.905 14:45:39 2:20:39 2:07:17 4.0
5 WS2 IRC WS Esme Elan 295 IRL29501 RCYC John and Fiona Murphy 0.917 14:44:14 2:19:14 2:07:41 5.0
6 WS1 IRC WS Sweet Dreams Jeanneau 36i IRL3612 RCYC Batt O'Leary 0.960 14:42:52 2:17:52 2:12:21 6.0
7 WS2 IRC WS Fast Buck Impala IRL9615 RCYC No CERT 0.883 14:56:04 2:31:04 2:13:24 7.0
8 WS2 IRC WS Big Mc   3492   McGrath Family 0.918 14:53:57 2:28:57 2:16:44 8.0
9 WS1 IRC WS Aramis Contessa 33 IRL1022 RCYC Pat Vaughan 0.920 14:58:31 2:33:31 2:21:14 9.0
10 WS2 IRC WS Freya Dehlar 37 Cr GBR6514 RCYC No CERT 0.930 14:58:59 2:33:59 2:23:12 10.0
11 WS2 IRC WS Split Point Dufour 34P IRL9992 RCYC Seamus Gilroy 0.951 14:57:16 2:32:16 2:24:48 11.0
12 WS1 IRC WS Aisling Dufour 365 IRL3651 RCYC Bryan Heffernan 0.935 15:05:19 2:40:19 2:29:54 12.0
13 WS1 IRC WS Prince of Tides Grand Soliel 37B IRL15455 RCYC Frank Caul / John Molloy 0.984 15:07:29 2:42:29 2:39:53 13.0

R2 - IRC WS Division

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1545
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap Finish Elapsed Corrected Points
1 WS1 IRC WS Magnet MG335 GBR9896 RCYC Kieran O'Brien 0.933 16:55:04 1:10:04 1:05:22 1.0
2 WS1 IRC WS Ellida X332 IRL6021 RCYC Ria Lyden 0.973 16:54:08 1:09:08 1:07:16 2.0
3 WS2 IRC WS Loch Greine Hanse 311 IRL1033 RCYC Tom O'Mahony 0.905 17:00:26 1:15:26 1:08:16 3.0
4 WS2 IRC WS Guapa Etchells 22 1557   Niall McPhillips 0.895 17:03:46 1:18:46 1:10:30 4.0
5 WS1 IRC WS Aramis Contessa 33 IRL1022 RCYC Pat Vaughan 0.920 17:01:56 1:16:56 1:10:47 5.0
6 WS2 IRC WS Big Mc   3492   McGrath Family 0.918 17:02:07 1:17:07 1:10:48 6.0
7 WS2 IRC WS Esme Elan 295 IRL29501 RCYC John and Fiona Murphy 0.917 17:02:47 1:17:47 1:11:20 7.0
8 WS1 IRC WS Sweet Dreams Jeanneau 36i IRL3612 RCYC Batt O'Leary 0.960 17:03:43 1:18:43 1:15:34 8.0
9 WS2 IRC WS Fast Buck Impala IRL9615 RCYC No CERT 0.883 17:11:11 1:26:11 1:16:06 9.0
10 WS1 IRC WS Prince of Tides Grand Soliel 37B IRL15455 RCYC Frank Caul / John Molloy 0.984 17:03:07 1:18:07 1:16:52 10.0
11 WS2 IRC WS Freya Dehlar 37 Cr GBR6514 RCYC No CERT 0.930 17:12:11 1:27:11 1:21:05 11.0
12 WS2 IRC WS Split Point Dufour 34P IRL9992 RCYC Seamus Gilroy 0.951 17:10:29 1:25:29 1:21:18 12.0
13 WS1 IRC WS Aisling Dufour 365 IRL3651 RCYC Bryan Heffernan 0.935 17:16:18 1:31:18 1:25:22 13.0

R3 - IRC WS Division

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1251
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap Finish Elapsed Corrected Points
1 WS1 IRC WS Prince of Tides Grand Soliel 37B IRL15455 RCYC Frank Caul / John Molloy 0.984 13:45:29 0:54:29 0:53:37 1.0
2 WS1 IRC WS Ellida X332 IRL6021 RCYC Ria Lyden 0.973 13:46:25 0:55:25 0:53:55 2.0
3 WS1 IRC WS Magnet MG335 GBR9896 RCYC Kieran O'Brien 0.933 13:50:01 0:59:01 0:55:04 3.0
4 WS2 IRC WS Guapa Etchells 22 1557   Niall McPhillips 0.895 13:54:38 1:03:38 0:56:57 4.0
5 WS2 IRC WS Esme Elan 295 IRL29501 RCYC John and Fiona Murphy 0.917 13:53:24 1:02:24 0:57:13 5.0
6 WS2 IRC WS Big Mc   3492   McGrath Family 0.918 13:53:27 1:02:27 0:57:20 6.0
7 WS1 IRC WS Aramis Contessa 33 IRL1022 RCYC Pat Vaughan 0.920 13:53:23 1:02:23 0:57:24 7.0
8 WS2 IRC WS Loch Greine Hanse 311 IRL1033 RCYC Tom O'Mahony 0.905 13:54:46 1:03:46 0:57:43 8.0
9 WS1 IRC WS Sweet Dreams Jeanneau 36i IRL3612 RCYC Batt O'Leary 0.960 13:52:14 1:01:14 0:58:47 9.0
10 WS2 IRC WS Freya Dehlar 37 Cr GBR6514 RCYC No CERT 0.930 13:54:25 1:03:25 0:58:59 10.0
11 WS2 IRC WS Fast Buck Impala IRL9615 RCYC No CERT 0.883 13:57:57 1:06:57 0:59:07 11.0
12 WS2 IRC WS Split Point Dufour 34P IRL9992 RCYC Seamus Gilroy 0.951 13:54:02 1:03:02 0:59:57 12.0
13 WS1 IRC WS Aisling Dufour 365 IRL3651 RCYC Bryan Heffernan 0.935 13:59:59 1:08:59 1:04:30 13.0

R4 - IRC WS Division

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 142130
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap Finish Elapsed Corrected Points
1 WS1 IRC WS Ellida X332 IRL6021 RCYC Ria Lyden 0.973 15:07:30 0:46:00 0:44:45 1.0
2 WS2 IRC WS Big Mc   3492   McGrath Family 0.918 15:11:03 0:49:33 0:45:29 2.0
3 WS1 IRC WS Prince of Tides Grand Soliel 37B IRL15455 RCYC Frank Caul / John Molloy 0.984 15:08:47 0:47:17 0:46:32 3.0
4 WS1 IRC WS Magnet MG335 GBR9896 RCYC Kieran O'Brien 0.933 15:11:38 0:50:08 0:46:46 4.0
5 WS2 IRC WS Esme Elan 295 IRL29501 RCYC John and Fiona Murphy 0.917 15:14:24 0:52:54 0:48:31 5.0
6 WS1 IRC WS Aramis Contessa 33 IRL1022 RCYC Pat Vaughan 0.920 15:14:26 0:52:56 0:48:42 6.0
7 WS2 IRC WS Split Point Dufour 34P IRL9992 RCYC Seamus Gilroy 0.951 15:14:27 0:52:57 0:50:21 7.0
8 WS2 IRC WS Loch Greine Hanse 311 IRL1033 RCYC Tom O'Mahony 0.905 15:17:23 0:55:53 0:50:34 8.0
9 WS2 IRC WS Guapa Etchells 22 1557   Niall McPhillips 0.895 15:18:02 0:56:32 0:50:36 9.0
10 WS2 IRC WS Fast Buck Impala IRL9615 RCYC No CERT 0.883 15:19:33 0:58:03 0:51:15 10.0
11 WS2 IRC WS Freya Dehlar 37 Cr GBR6514 RCYC No CERT 0.930 15:17:10 0:55:40 0:51:46 11.0
12 WS1 IRC WS Sweet Dreams Jeanneau 36i IRL3612 RCYC Batt O'Leary 0.960 15:17:05 0:55:35 0:53:22 12.0
13 WS1 IRC WS Aisling Dufour 365 IRL3651 RCYC Bryan Heffernan 0.935 15:20:05 0:58:35 0:54:47 13.0

R1 - CLUB ECHO SPIN Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1225
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap Finish Elapsed Corrected Points
1 SPIN 1 CLUB ECHO SPIN Coracle IV Olson 30 IRL77883 RCYC Kieran Collins 0.985 14:01:37 1:36:37 1:35:10 1.0
2 SPIN 1 CLUB ECHO SPIN Saxon Senator X37 IRL1447 RCYC Wan & Eric Waterman 0.955 14:05:16 1:40:16 1:35:45 2.0
3 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Bad Company Sunfast 32 IRL16859 RCYC Desmond/Ivers/Keane 0.910 14:10:41 1:45:41 1:36:10 3.0
4 SPIN 1 CLUB ECHO SPIN Nieulargo Grand Soliel 40 IRL2129 RCYC Annamarie and Denis Murphy 1.049 13:56:46 1:31:46 1:36:16 4.0
5 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Bandit Bolero IRL2611 RCYC Richard Leonard 0.872 14:18:19 1:53:19 1:38:49 5.0
6 SPIN 1 CLUB ECHO SPIN Cortegada Half Ton ESP2655 RCYC Aidan Kneeshaw 0.95 14:09:06 1:44:06 1:38:54 6.0
7 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Don't Dilly Dally Etchells 952 RCYC Michael McCann 0.980 14:08:03 1:43:03 1:40:59 7.0
8 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN North Star Albin Express 5333 RCYC Fiona Young 0.910 14:18:14 1:53:14 1:43:03 8.0
9 SPIN 1 CLUB ECHO SPIN JellyBaby J109 IRL9609 RCYC Jones Family 1.031 14:05:07 1:40:07 1:43:13 9.0
10 SPIN 1 CLUB ECHO SPIN Mazu   7906R   Denis Ellis 1.015 14:22:46 1:57:46 1:59:32 10.0
11 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN SuperNova Quarter Tonner IRL7500 RCYC Tony Donworth 0.817 14:59:41 2:34:41 2:06:23 11.0
12 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Scribbler II Sigma 33 IRL4379 RCYC Tom & Cormac McSweeney 0.840 14:55:28 2:30:28 2:06:24 12.0
13 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN U25 J24 4263   Club Boat 0.858 14:58:35 2:33:35 2:11:46 13.0
14 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Luas HB 31 IRL5383 RCYC Sean Hanley 0.875 14:56:35 2:31:35 2:12:38 14.0
15 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Diamond   6498   Cove Consortium 0.900 14:53:22 2:28:22 2:13:32 15.0
16 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Cavatina Granada IRL3861 RCYC Ian Hickey 0.901 15:00:00 2:35:00 2:19:39 16.0

R2 - CLUB ECHO SPIN Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1545
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap Finish Elapsed Corrected Points
1 SPIN 1 CLUB ECHO SPIN Saxon Senator X37 IRL1447 RCYC Wan & Eric Waterman 0.955 16:45:18 1:00:18 0:57:35 1.0
2 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Bad Company Sunfast 32 IRL16859 RCYC Desmond/Ivers/Keane 0.910 16:49:38 1:04:38 0:58:49 2.0
3 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Bandit Bolero IRL2611 RCYC Richard Leonard 0.872 16:53:26 1:08:26 0:59:40 3.0
4 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN SuperNova Quarter Tonner IRL7500 RCYC Tony Donworth 0.817 16:58:04 1:13:04 0:59:42 4.0
5 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Luas HB 31 IRL5383 RCYC Sean Hanley 0.875 16:53:24 1:08:24 0:59:51 5.0
6 SPIN 1 CLUB ECHO SPIN JellyBaby J109 IRL9609 RCYC Jones Family 1.031 16:44:32 0:59:32 1:01:23 6.0
7 SPIN 1 CLUB ECHO SPIN Coracle IV Olson 30 IRL77883 RCYC Kieran Collins 0.985 16:47:22 1:02:22 1:01:26 7.0
8 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Diamond   6498   Cove Consortium 0.900 16:53:23 1:08:23 1:01:33 8.5
8 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Scribbler II Sigma 33 IRL4379 RCYC Tom & Cormac McSweeney 0.840 16:58:17 1:13:17 1:01:33 8.5
10 SPIN 1 CLUB ECHO SPIN Cortegada Half Ton ESP2655 RCYC Aidan Kneeshaw 0.95 16:50:22 1:05:22 1:02:06 10.0
11 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Don't Dilly Dally Etchells 952 RCYC Michael McCann 0.980 16:49:06 1:04:06 1:02:49 11.0
12 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN YaGottaWanna J24 IRL5098 RCYC Dave Lane 0.858 16:58:50 1:13:50 1:03:21 12.0
13 SPIN 1 CLUB ECHO SPIN Nieulargo Grand Soliel 40 IRL2129 RCYC Annamarie and Denis Murphy 1.049 16:46:05 1:01:05 1:04:05 13.0
14 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN North Star Albin Express 5333 RCYC Fiona Young 0.910 16:59:22 1:14:22 1:07:40 14.0
15 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN U25 J24 4263   Club Boat 0.858 17:06:58 1:21:58 1:10:20 15.0
16 SPIN 1 CLUB ECHO SPIN Mazu   7906R   Denis Ellis 1.015 17:02:54 1:17:54 1:19:04 16.0

R3 - CLUB ECHO SPIN Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1230
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap Finish Elapsed Corrected Points
1 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN SuperNova Quarter Tonner IRL7500 RCYC Tony Donworth 0.817 13:25:44 0:55:44 0:45:32 1.0
2 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Bad Company Sunfast 32 IRL16859 RCYC Desmond/Ivers/Keane 0.910 13:20:21 0:50:21 0:45:49 2.0
3 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Diamond   6498   Cove Consortium 0.900 13:22:08 0:52:08 0:46:55 3.0
4 SPIN 1 CLUB ECHO SPIN Coracle IV Olson 30 IRL77883 RCYC Kieran Collins 0.985 13:17:41 0:47:41 0:46:58 4.0
5 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Don't Dilly Dally Etchells 952 RCYC Michael McCann 0.980 13:18:25 0:48:25 0:47:27 5.0
6 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Luas HB 31 IRL5383 RCYC Sean Hanley 0.875 13:24:26 0:54:26 0:47:38 6.0
7 SPIN 1 CLUB ECHO SPIN JellyBaby J109 IRL9609 RCYC Jones Family 1.031 13:16:22 0:46:22 0:47:48 7.0
8 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Bandit Bolero IRL2611 RCYC Richard Leonard 0.872 13:24:54 0:54:54 0:47:52 8.0
9 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Scribbler II Sigma 33 IRL4379 RCYC Tom & Cormac McSweeney 0.840 13:28:03 0:58:03 0:48:46 9.0
10 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN YaGottaWanna J24 IRL5098 RCYC Dave Lane 0.858 13:26:56 0:56:56 0:48:51 10.0
11 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN North Star Albin Express 5333 RCYC Fiona Young 0.910 13:24:47 0:54:47 0:49:51 11.0
12 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN U25 J24 4263   Club Boat 0.858 13:28:11 0:58:11 0:49:55 12.0
13 SPIN 1 CLUB ECHO SPIN Cortegada Half Ton ESP2655 RCYC Aidan Kneeshaw 0.95 13:22:47 0:52:47 0:50:09 13.0
14 SPIN 1 CLUB ECHO SPIN Nieulargo Grand Soliel 40 IRL2129 RCYC Annamarie and Denis Murphy 1.049 13:18:12 0:48:12 0:50:34 14.0

R4 - CLUB ECHO SPIN Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 141130
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap Finish Elapsed Corrected Points
1 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Bad Company Sunfast 32 IRL16859 RCYC Desmond/Ivers/Keane 0.910 15:15:12 1:03:42 0:57:58 1.0
2 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Diamond   6498   Cove Consortium 0.900 15:16:43 1:05:13 0:58:42 2.0
3 SPIN 1 CLUB ECHO SPIN Cortegada Half Ton ESP2655 RCYC Aidan Kneeshaw 0.95 15:13:46 1:02:16 0:59:09 3.0
4 SPIN 1 CLUB ECHO SPIN Saxon Senator X37 IRL1447 RCYC Wan & Eric Waterman 0.955 15:13:40 1:02:10 0:59:22 4.0
5 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Luas HB 31 IRL5383 RCYC Sean Hanley 0.875 15:19:30 1:08:00 0:59:30 5.0
6 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN SuperNova Quarter Tonner IRL7500 RCYC Tony Donworth 0.817 15:24:25 1:12:55 0:59:34 6.0
7 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Scribbler II Sigma 33 IRL4379 RCYC Tom & Cormac McSweeney 0.840 15:22:36 1:11:06 0:59:43 7.0
8 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Bandit Bolero IRL2611 RCYC Richard Leonard 0.872 15:20:11 1:08:41 0:59:54 8.0
9 SPIN 1 CLUB ECHO SPIN Coracle IV Olson 30 IRL77883 RCYC Kieran Collins 0.985 15:13:07 1:01:37 1:00:42 9.0
10 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN U25 J24 4263   Club Boat 0.858 15:23:03 1:11:33 1:01:23 10.0
11 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN North Star Albin Express 5333 RCYC Fiona Young 0.910 15:19:14 1:07:44 1:01:38 11.0
12 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN YaGottaWanna J24 IRL5098 RCYC Dave Lane 0.858 15:24:21 1:12:51 1:02:30 12.0
13 SPIN 2 CLUB ECHO SPIN Don't Dilly Dally Etchells 952 RCYC Michael McCann 0.980 15:15:42 1:04:12 1:02:55 13.0
14 SPIN 1 CLUB ECHO SPIN JellyBaby J109 IRL9609 RCYC Jones Family 1.031 15:14:09 1:02:39 1:04:36 14.0
15 SPIN 1 CLUB ECHO SPIN Nieulargo Grand Soliel 40 IRL2129 RCYC Annamarie and Denis Murphy 1.049 15:13:38 1:02:08 1:05:11 15.0

R1 - CLUB ECHO WS Division

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1225
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap Finish Elapsed Corrected Points
1 WS1 CLUB ECHO WS Ellida X332 IRL6021 RCYC Ria Lyden 0.894 14:09:21 1:44:21 1:33:17 1.0
2 WS1 CLUB ECHO WS Magnet MG335 GBR9896 RCYC Kieran O'Brien 0.900 14:12:27 1:47:27 1:36:42 2.0
3 WS1 CLUB ECHO WS Capella Of Kinsale   IRL3707 RCYC Graham Vickers 0.902 14:17:11 1:52:11 1:41:11 3.0
4 WS2 CLUB ECHO WS Esme Elan 295 IRL29501 RCYC John and Fiona Murphy 0.815 14:44:14 2:19:14 1:53:29 4.0
5 WS2 CLUB ECHO WS Fast Buck Impala IRL9615 RCYC No CERT 0.755 14:56:04 2:31:04 1:54:03 5.0
6 WS2 CLUB ECHO WS Loch Greine Hanse 311 IRL1033 RCYC Tom O'Mahony 0.818 14:45:39 2:20:39 1:55:03 6.0
7 WS2 CLUB ECHO WS Guapa Etchells 22 1557   Niall McPhillips 0.837 14:43:19 2:18:19 1:55:46 7.0
8 WS1 CLUB ECHO WS Sweet Dreams Jeanneau 36i IRL3612 RCYC Batt O'Leary 0.840 14:42:52 2:17:52 1:55:48 8.0
9 WS2 CLUB ECHO WS Plumbat Tolado 30 IRL5689 RCYC Roy Hanan/Pat Barrett (No CERT) 0.782 14:59:24 2:34:24 2:00:44 9.0
10 WS1 CLUB ECHO WS Elegance Sun Odyssey 36i IRL3610 RCYC Paul O' Shea 0.832 14:55:40 2:30:40 2:05:21 10.0
11 WS2 CLUB ECHO WS Split Point Dufour 34P IRL9992 RCYC Seamus Gilroy 0.827 14:57:16 2:32:16 2:05:55 11.0
12 WS2 CLUB ECHO WS Freya Dehlar 37 Cr GBR6514 RCYC No CERT 0.820 14:58:59 2:33:59 2:06:16 12.0
13 WS1 CLUB ECHO WS Aramis Contessa 33 IRL1022 RCYC Pat Vaughan 0.829 14:58:31 2:33:31 2:07:16 13.0
14 WS2 CLUB ECHO WS Big Mc   3492   McGrath Family 0.864 14:53:57 2:28:57 2:08:42 14.0
15 WS2 CLUB ECHO WS   First 25 SK 377     0.830 15:06:02 2:41:02 2:13:39 15.0
16 WS2 CLUB ECHO WS Spectrum   1726   Rob Foster (No Cert) 0.850 15:04:04 2:39:04 2:15:12 16.0
17 WS1 CLUB ECHO WS Slo Mo Shun   1229   John J. O'Keefe 0.836   RDGa   16.5
18 WS1 CLUB ECHO WS Aisling Dufour 365 IRL3651 RCYC Bryan Heffernan 0.850 15:05:19 2:40:19 2:16:16 17.0
19 WS1 CLUB ECHO WS Siofra Sun Odyssey 40 1729   Darren O' Sullivan 0.93 15:03:08 2:38:08 2:27:04 18.0
20 WS1 CLUB ECHO WS Prince of Tides Grand Soliel 37B IRL15455 RCYC Frank Caul / John Molloy 0.945 15:07:29 2:42:29 2:33:33 19.0

R2 - CLUB ECHO WS Division

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1545
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap Finish Elapsed Corrected Points
1 WS2 CLUB ECHO WS Loch Greine Hanse 311 IRL1033 RCYC Tom O'Mahony 0.818 17:00:26 1:15:26 1:01:42 1.0
2 WS1 CLUB ECHO WS Ellida X332 IRL6021 RCYC Ria Lyden 0.894 16:54:08 1:09:08 1:01:48 2.0
3 WS1 CLUB ECHO WS Capella Of Kinsale   IRL3707 RCYC Graham Vickers 0.902 16:54:53 1:09:53 1:03:02 3.0
4 WS1 CLUB ECHO WS Magnet MG335 GBR9896 RCYC Kieran O'Brien 0.900 16:55:04 1:10:04 1:03:04 4.0
5 WS2 CLUB ECHO WS Esme Elan 295 IRL29501 RCYC John and Fiona Murphy 0.815 17:02:47 1:17:47 1:03:24 5.0
6 WS1 CLUB ECHO WS Aramis Contessa 33 IRL1022 RCYC Pat Vaughan 0.829 17:01:56 1:16:56 1:03:47 6.0
7 WS2 CLUB ECHO WS Fast Buck Impala IRL9615 RCYC No CERT 0.755 17:11:11 1:26:11 1:05:04 7.0
8 WS2 CLUB ECHO WS Guapa Etchells 22 1557   Niall McPhillips 0.837 17:03:46 1:18:46 1:05:56 8.0
9 WS1 CLUB ECHO WS Sweet Dreams Jeanneau 36i IRL3612 RCYC Batt O'Leary 0.840 17:03:43 1:18:43 1:06:07 9.0
10 WS2 CLUB ECHO WS Big Mc   3492   McGrath Family 0.864 17:02:07 1:17:07 1:06:38 10.0
11 WS1 CLUB ECHO WS Elegance Sun Odyssey 36i IRL3610 RCYC Paul O' Shea 0.832 17:06:02 1:21:02 1:07:25 11.0
12 WS2 CLUB ECHO WS Split Point Dufour 34P IRL9992 RCYC Seamus Gilroy 0.827 17:10:29 1:25:29 1:10:42 12.0
13 WS2 CLUB ECHO WS Freya Dehlar 37 Cr GBR6514 RCYC No CERT 0.820 17:12:11 1:27:11 1:11:29 13.0
14 WS1 CLUB ECHO WS Prince of Tides Grand Soliel 37B IRL15455 RCYC Frank Caul / John Molloy 0.945 17:03:07 1:18:07 1:13:49 14.0
15 WS1 CLUB ECHO WS Aisling Dufour 365 IRL3651 RCYC Bryan Heffernan 0.850 17:16:18 1:31:18 1:17:36 15.0
16 WS1 CLUB ECHO WS Slo Mo Shun   1229   John J. O'Keefe 0.836 17:25:10 1:40:10 1:23:44 16.0
17 WS2 CLUB ECHO WS Spectrum   1726   Rob Foster (No Cert) 0.850 17:23:44 1:38:44 1:23:55 17.0

R3 - CLUB ECHO WS Division

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1251
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap Finish Elapsed Corrected Points
1 WS1 CLUB ECHO WS Capella Of Kinsale   IRL3707 RCYC Graham Vickers 0.902 13:45:44 0:54:44 0:49:22 1.0
2 WS1 CLUB ECHO WS Ellida X332 IRL6021 RCYC Ria Lyden 0.894 13:46:25 0:55:25 0:49:33 2.0
3 WS2 CLUB ECHO WS Fast Buck Impala IRL9615 RCYC No CERT 0.755 13:57:57 1:06:57 0:50:33 3.0
4 WS2 CLUB ECHO WS Esme Elan 295 IRL29501 RCYC John and Fiona Murphy 0.815 13:53:24 1:02:24 0:50:51 4.0
5 WS1 CLUB ECHO WS Sweet Dreams Jeanneau 36i IRL3612 RCYC Batt O'Leary 0.840 13:52:14 1:01:14 0:51:26 5.0
6 WS1 CLUB ECHO WS Prince of Tides Grand Soliel 37B IRL15455 RCYC Frank Caul / John Molloy 0.945 13:45:29 0:54:29 0:51:29 6.0
7 WS1 CLUB ECHO WS Aramis Contessa 33 IRL1022 RCYC Pat Vaughan 0.829 13:53:23 1:02:23 0:51:43 7.0
8 WS1 CLUB ECHO WS Elegance Sun Odyssey 36i IRL3610 RCYC Paul O' Shea 0.832 13:53:22 1:02:22 0:51:53 8.0
9 WS2 CLUB ECHO WS Plumbat Tolado 30 IRL5689 RCYC Roy Hanan/Pat Barrett (No CERT) 0.782 13:57:26 1:06:26 0:51:57 9.0
10 WS2 CLUB ECHO WS Freya Dehlar 37 Cr GBR6514 RCYC No CERT 0.820 13:54:25 1:03:25 0:52:00 10.0
11 WS2 CLUB ECHO WS Split Point Dufour 34P IRL9992 RCYC Seamus Gilroy 0.827 13:54:02 1:03:02 0:52:08 11.0
12 WS2 CLUB ECHO WS Loch Greine Hanse 311 IRL1033 RCYC Tom O'Mahony 0.818 13:54:46 1:03:46 0:52:10 12.0
13 WS1 CLUB ECHO WS Magnet MG335 GBR9896 RCYC Kieran O'Brien 0.900 13:50:01 0:59:01 0:53:07 13.0
14 WS2 CLUB ECHO WS Guapa Etchells 22 1557   Niall McPhillips 0.837 13:54:38 1:03:38 0:53:16 14.0
15 WS2 CLUB ECHO WS Big Mc   3492   McGrath Family 0.864 13:53:27 1:02:27 0:53:57 15.0
16 WS1 CLUB ECHO WS Aisling Dufour 365 IRL3651 RCYC Bryan Heffernan 0.850 13:59:59 1:08:59 0:58:38 16.0
17 WS1 CLUB ECHO WS Slo Mo Shun   1229   John J. O'Keefe 0.836 14:06:35 1:15:35 1:03:11 17.0

R4 - CLUB ECHO WS Division

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 142130
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap Finish Elapsed Corrected Points
1 WS1 CLUB ECHO WS Ellida X332 IRL6021 RCYC Ria Lyden 0.894 15:07:30 0:46:00 0:41:07 1.0
2 WS1 CLUB ECHO WS Capella Of Kinsale   IRL3707 RCYC Graham Vickers 0.902 15:08:48 0:47:18 0:42:40 2.0
3 WS2 CLUB ECHO WS Big Mc   3492   McGrath Family 0.864 15:11:03 0:49:33 0:42:49 3.0
4 WS2 CLUB ECHO WS Esme Elan 295 IRL29501 RCYC John and Fiona Murphy 0.815 15:14:24 0:52:54 0:43:07 4.0
5 WS2 CLUB ECHO WS Split Point Dufour 34P IRL9992 RCYC Seamus Gilroy 0.827 15:14:27 0:52:57 0:43:47 5.0
6 WS2 CLUB ECHO WS Fast Buck Impala IRL9615 RCYC No CERT 0.755 15:19:33 0:58:03 0:43:50 6.0
7 WS1 CLUB ECHO WS Aramis Contessa 33 IRL1022 RCYC Pat Vaughan 0.829 15:14:26 0:52:56 0:43:53 7.0
8 WS1 CLUB ECHO WS Prince of Tides Grand Soliel 37B IRL15455 RCYC Frank Caul / John Molloy 0.945 15:08:47 0:47:17 0:44:41 8.0
9 WS1 CLUB ECHO WS Magnet MG335 GBR9896 RCYC Kieran O'Brien 0.900 15:11:38 0:50:08 0:45:07 9.0
10 WS2 CLUB ECHO WS Plumbat Tolado 30 IRL5689 RCYC Roy Hanan/Pat Barrett (No CERT) 0.782 15:19:14 0:57:44 0:45:09 10.0
11 WS2 CLUB ECHO WS Freya Dehlar 37 Cr GBR6514 RCYC No CERT 0.820 15:17:10 0:55:40 0:45:39 11.0
12 WS1 CLUB ECHO WS Elegance Sun Odyssey 36i IRL3610 RCYC Paul O' Shea 0.832 15:16:25 0:54:55 0:45:41 12.0
13 WS2 CLUB ECHO WS Loch Greine Hanse 311 IRL1033 RCYC Tom O'Mahony 0.818 15:17:23 0:55:53 0:45:43 13.0
14 WS1 CLUB ECHO WS Sweet Dreams Jeanneau 36i IRL3612 RCYC Batt O'Leary 0.840 15:17:05 0:55:35 0:46:41 14.0
15 WS2 CLUB ECHO WS Guapa Etchells 22 1557   Niall McPhillips 0.837 15:18:02 0:56:32 0:47:19 15.0
16 WS1 CLUB ECHO WS Aisling Dufour 365 IRL3651 RCYC Bryan Heffernan 0.850 15:20:05 0:58:35 0:49:48 16.0
17 WS1 CLUB ECHO WS Slo Mo Shun   1229   John J. O'Keefe 0.836 15:24:57 1:03:27 0:53:03 17.0

R1 - Sportsboat Division

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1225
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap Finish Elapsed Corrected Points
1 Sportsboat Sportsboat   1720 1748   David Kennifick 1.019 13:51:58 1:26:58 1:28:37 1.0
2 Sportsboat Sportsboat Antix 1720 1807   Robert O'Leary 1.019 13:57:47 1:32:47 1:34:33 2.0
3 Sportsboat Sportsboat Heroes & Villans 1720 IRL1772 RCYC No Online Entry 1.019 13:57:59 1:32:59 1:34:45 3.0
4 Sportsboat Sportsboat Don't Dilly Dally Etchells 952 RCYC Michael McCann 0.93 14:08:03 1:43:03 1:35:50 4.0
5 Sportsboat Sportsboat T-Bone 1720 IRL1790 RCYC Tom Durcan/Clive O'Shea 1.019 14:02:56 1:37:56 1:39:48 5.0
6 Sportsboat Sportsboat RCYC Boat 1720 1804   NO CERT 1.019 14:14:13 1:49:13 1:51:18 6.0
7 Sportsboat Sportsboat Mini Apple 1720 1780   David Love 1.019 14:29:28 2:04:28 2:06:50 7.0
8 Sportsboat Sportsboat Manamana SB20 3062   Ronan Downing (NO CERT) 0.970 14:46:36 2:21:36 2:17:21 8.0

R2 - Sportsboat Division

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1545
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap Finish Elapsed Corrected Points
1 Sportsboat Sportsboat Don't Dilly Dally Etchells 952 RCYC Michael McCann 0.93 16:49:06 1:04:06 0:59:37 1.0
2 Sportsboat Sportsboat T-Bone 1720 IRL1790 RCYC Tom Durcan/Clive O'Shea 1.019 16:44:22 0:59:22 1:00:30 2.0
3 Sportsboat Sportsboat Antix 1720 1807   Robert O'Leary 1.019 16:44:27 0:59:27 1:00:35 3.0
4 Sportsboat Sportsboat   1720 1748   David Kennifick 1.019 16:44:56 0:59:56 1:01:04 4.0
5 Sportsboat Sportsboat Mini Apple 1720 1780   David Love 1.019 16:44:58 0:59:58 1:01:06 5.0
6 Sportsboat Sportsboat RCYC Boat 1720 1804   NO CERT 1.019 16:45:12 1:00:12 1:01:21 6.0
7 Sportsboat Sportsboat Heroes & Villans 1720 IRL1772 RCYC No Online Entry 1.019 16:50:28 1:05:28 1:06:43 7.0
8 Sportsboat Sportsboat Manamana SB20 3062   Ronan Downing (NO CERT) 0.970 16:55:11 1:10:11 1:08:05 8.0

R3 - Sportsboat Division

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1230
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap Finish Elapsed Corrected Points
1 Sportsboat Sportsboat Don't Dilly Dally Etchells 952 RCYC Michael McCann 0.93 13:18:25 0:48:25 0:45:02 1.0
2 Sportsboat Sportsboat   1720 1748   David Kennifick 1.019 13:15:20 0:45:20 0:46:12 2.0
3 Sportsboat Sportsboat Mini Apple 1720 1780   David Love 1.019 13:16:20 0:46:20 0:47:13 3.0
4 Sportsboat Sportsboat Heroes & Villans 1720 IRL1772 RCYC No Online Entry 1.019 13:16:57 0:46:57 0:47:51 4.0
5 Sportsboat Sportsboat Antix 1720 1807   Robert O'Leary 1.019 13:17:12 0:47:12 0:48:06 5.0
6 Sportsboat Sportsboat T-Bone 1720 IRL1790 RCYC Tom Durcan/Clive O'Shea 1.019 13:17:23 0:47:23 0:48:17 6.0
7 Sportsboat Sportsboat RCYC Boat 1720 1804   NO CERT 1.019 13:19:11 0:49:11 0:50:07 7.0
8 Sportsboat Sportsboat Manamana SB20 3062   Ronan Downing (NO CERT) 0.970 13:22:44 0:52:44 0:51:09 8.0

R4 - Sportsboat Division

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 141130
Rank Class Division Boat Name Boat Class Sail Number Club HelmName Handicap Finish Elapsed Corrected Points
1 Sportsboat Sportsboat Don't Dilly Dally Etchells 952 RCYC Michael McCann 0.93 15:15:42 1:04:12 0:59:42 1.0
2 Sportsboat Sportsboat Mini Apple 1720 1780   David Love 1.019 15:11:09 0:59:39 1:00:47 2.0
3 Sportsboat Sportsboat   1720 1748   David Kennifick 1.019 15:11:47 1:00:17 1:01:26 3.0
4 Sportsboat Sportsboat Antix 1720 1807   Robert O'Leary 1.019 15:13:03 1:01:33 1:02:43 4.0
5 Sportsboat Sportsboat Heroes & Villans 1720 IRL1772 RCYC No Online Entry 1.019 15:14:27 1:02:57 1:04:09 5.0
6 Sportsboat Sportsboat T-Bone 1720 IRL1790 RCYC Tom Durcan/Clive O'Shea 1.019 15:15:18 1:03:48 1:05:01 6.0
7 Sportsboat Sportsboat RCYC Boat 1720 1804   NO CERT 1.019 15:15:30 1:04:00 1:05:13 7.0
8 Sportsboat Sportsboat Manamana SB20 3062   Ronan Downing (NO CERT) 0.970 15:22:28 1:10:58 1:08:50 8.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
RDGaRedress - average points for all races in the series excluding discards. 16.5

www.royalcork.com
info@royalcork.com


Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com