event burgee venue burgee

Union Chandlery June Thursday League

UC June League

Contents

Club ECHO All In Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: IRC, Entries: 29, Scoring system: Appendix A
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Race 1, 07th of June Race 2, 14th of June Race 3, 21st of June Race 4, 28th of June Total Nett
  1st IRL77883 Coracle IV Kieran Collins Olson 30 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 0.971 2.0 4.0 (7.0) 4.0 17.0 10.0
  2nd IRL2501 Cracker Denis Byrne Trapper RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.809 4.0 6.0 1.0 (10.0) 21.0 11.0
  3rd IRL9609 JellyBaby Brian Jones J109 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 1.010 (30.0 DNC) 9.0 4.0 3.0 46.0 16.0
  4th IRL6021 Ellida Ria Lyden X332 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 0.95 9.0 (30.0 DNC) 3.0 6.0 48.0 18.0
  5th IRL4506 Sea Hawk Clem McElligott Sigma 33 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.874 8.0 5.0 5.0 (11.0) 29.0 18.0
  6th IRL2611 Bandit Richard Leonard Bolero RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.857 6.0 8.0 6.0 (30.0 DNC) 50.0 20.0
  7th GBR9896 Magnet Kieran & Liz O Brien MG335 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.897 15.0 2.0 (30.0 DNC) 9.0 56.0 26.0
  8th IRL4379 Scribbler Tom/Cormac MacSweeney Sigma 33 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.850 5.0 11.0 11.0 (30.0 RET) 57.0 27.0
  9th IRL5383 Luas Sean Hanley HB 31 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.855 11.0 7.0 9.0 (30.0 DNC) 57.0 27.0
  10th IRL1771 RCYC2 Keelboat Academy 1720 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 0.998 (30.0 DNC) 12.0 14.0 2.0 58.0 28.0
  11th IRL1373 Wildcard Dara O'Shea J70 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 0.930 1.0 3.0 (30.0 DNC) 30.0 DNC 64.0 34.0
  12th IRL1447 Saxon Senator Eric/Wan Waterman X37 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 1 16.0 (30.0 DNC) 12.0 7.0 65.0 35.0
  13th IRL1022 Aramis Pat Vaughan Contessa 33 RCYC Club ECHO All In WS 0.815 3.0 (30.0 OCS) 8.0 30.0 RET 71.0 41.0
  14th IRL2129 Nieulargo Denis Murphy Grand Soliel 40 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 0.999 12.0 1.0 (30.0 DNC) 30.0 DNC 73.0 43.0
  15th IRL1797 Dark Side Brian Twomey 1720 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 0.99 (30.0 DNC) 30.0 DNC 10.0 8.0 78.0 48.0
  16th IRL1760 RCYC3 Keelboat Academy 1720 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 0.998 (30.0 DNC) 30.0 DNC 18.0 5.0 83.0 53.0
  17th IRL892 Tux Mary O'Keeffe X332 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 0.937 10.0 (30.0 DNC) 13.0 30.0 DNC 83.0 53.0
  18th GBR6514 Freya Mike Rider Dehlar 37 CR RCYC Club ECHO All In WS .874 13.0 (30.0 DNC) 17.0 30.0 RET 90.0 60.0
  19th GBR5435R Miss Whiplash Ronan & John Downing Half Tonner RCYC Club ECHO All In SPIN 2 .971 (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 1.0 91.0 61.0
  20th IRL5098 YaGottaWanna Dave Lane & Sinead Enright J24 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.852 (30.0 DNC) 30.0 DNC 2.0 30.0 RET 92.0 62.0
  21st IRL3737 Excalibur John Murphy Sun Odyssey 37   Club ECHO All In WS 0.925 17.0 (30.0 DNF) 19.0 30.0 RET 96.0 66.0
  22nd IRL9516 Whistlin Dixie Tom McCarthy Impala RCYC Club ECHO All In WS 0.81 7.0 (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 97.0 67.0
  23rd IRL78 No Gnomes Lenny Donery Nicholson 33 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.842 (30.0 DNC) 10.0 30.0 DNC 30.0 RET 100.0 70.0
  24th IRL16859 Bad Company Peter Deasy/Mark Ivors/Frank Desmond Sunfast 32 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.899 14.0 (30.0 OCS) 30.0 DNC 30.0 DNC 104.0 74.0
  25th IRL3610 Elegance Paul O Shea Sun Odyssey 36i RCYC Club ECHO All In WS 0.855 (30.0 DNC) 30.0 DNC 15.0 30.0 DNC 105.0 75.0
  26th IRL 4434 Minx III Tom McNiece Sigma 33   Club ECHO All In WS .874 (30.0 DNC) 30.0 DNC 16.0 30.0 DNC 106.0 76.0
  27th IRL9992 Split Point Seamus Gilroy Dufour 34P RCYC Club ECHO All In WS 0.888 (30.0 DNC) 30.0 DNF 30.0 DNC 30.0 DNC 120.0 90.0
  27th IRL9591 Prometheus Paul Murray Impala RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.839 (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 RET 120.0 90.0
  27th IRL35221 Alpaca Paul & Deirdre Tingle x34 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 0.990 (30.0 DNC) 30.0 OCS 30.0 DNC 30.0 DNC 120.0 90.0

Club ECHO SPIN 1 Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: IRC, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Race 1, 07th of June Race 2, 14th of June Race 3, 21st of June Race 4, 28th of June Total Nett
  1st IRL9609 JellyBaby Brian Jones J109 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 1.010 (11.0 DNC) 4.0 2.0 2.0 19.0 8.0
  2nd IRL77883 Coracle IV Kieran Collins Olson 30 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 0.971 2.0 (3.0) 3.0 3.0 11.0 8.0
  3rd IRL6021 Ellida Ria Lyden X332 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 0.95 3.0 (11.0 DNC) 1.0 5.0 20.0 9.0
  4th IRL1771 RCYC2 Keelboat Academy 1720 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 0.998 (11.0 DNC) 5.0 6.0 1.0 23.0 12.0
  5th IRL1373 Wildcard Dara O'Shea J70 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 0.930 1.0 2.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 25.0 14.0
  6th IRL1447 Saxon Senator Eric/Wan Waterman X37 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 1 6.0 (11.0 DNC) 4.0 6.0 27.0 16.0
  7th IRL2129 Nieulargo Denis Murphy Grand Soliel 40 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 0.999 5.0 1.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 28.0 17.0
  8th IRL892 Tux Mary O'Keeffe X332 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 0.937 4.0 (11.0 DNC) 5.0 11.0 DNC 31.0 20.0
  9th IRL1760 RCYC3 Keelboat Academy 1720 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 0.998 (11.0 DNC) 11.0 DNC 7.0 4.0 33.0 22.0
  10th IRL35221 Alpaca Paul & Deirdre Tingle x34 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 0.990 (11.0 DNC) 11.0 OCS 11.0 DNC 11.0 DNC 44.0 33.0

Club ECHO SPIN 2 Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: IRC, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Race 1, 07th of June Race 2, 14th of June Race 3, 21st of June Race 4, 28th of June Total Nett
  1st IRL2501 Cracker Denis Byrne Trapper RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.809 1.0 (3.0) 1.0 3.0 8.0 5.0
  2nd IRL4506 Sea Hawk Clem McElligott Sigma 33 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.874 (4.0) 2.0 3.0 4.0 13.0 9.0
  3rd GBR9896 Magnet Kieran & Liz O Brien MG335 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.897 7.0 1.0 (11.0 DNC) 2.0 21.0 10.0
  4th IRL2611 Bandit Richard Leonard Bolero RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.857 3.0 5.0 4.0 (11.0 DNC) 23.0 12.0
  5th IRL5383 Luas Sean Hanley HB 31 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.855 5.0 4.0 5.0 (11.0 DNC) 25.0 14.0
  6th IRL4379 Scribbler Tom/Cormac MacSweeney Sigma 33 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.850 2.0 7.0 6.0 (11.0 RET) 26.0 15.0
  7th GBR5435R Miss Whiplash Ronan & John Downing Half Tonner RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 .971 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 1.0 34.0 23.0
  8th IRL5098 YaGottaWanna Dave Lane & Sinead Enright J24 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.852 (11.0 DNC) 11.0 DNC 2.0 11.0 RET 35.0 24.0
  9th IRL78 No Gnomes Lenny Donery Nicholson 33 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.842 (11.0 DNC) 6.0 11.0 DNC 11.0 RET 39.0 28.0
  10th IRL16859 Bad Company Peter Deasy/Mark Ivors/Frank Desmond Sunfast 32 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.899 6.0 (11.0 OCS) 11.0 DNC 11.0 DNC 39.0 28.0

Club ECHO WS Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: IRC, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Race 1, 07th of June Race 2, 14th of June Race 3, 21st of June Race 4, 28th of June Total Nett
  1st IRL1022 Aramis Pat Vaughan Contessa 33 RCYC Club ECHO WS WS 0.815 1.0 (6.0 OCS) 1.0 6.0 RET 14.0 8.0
  2nd GBR6514 Freya Mike Rider Dehlar 37 CR RCYC Club ECHO WS WS .874 3.0 (6.0 DNC) 3.0 6.0 RET 18.0 12.0
  3rd IRL 4434 Minx III Tom McNiece Sigma 33   Club ECHO WS WS .874 (6.0 DNC) 6.0 DNC 2.0 6.0 DNC 20.0 14.0
  4th IRL9516 Whistlin Dixie Tom McCarthy Impala RCYC Club ECHO WS WS 0.81 2.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 20.0 14.0
  5th IRL3737 Excalibur John Murphy Sun Odyssey 37   Club ECHO WS WS 0.925 4.0 (6.0 DNF) 4.0 6.0 RET 20.0 14.0

IRC All In Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: IRC, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Race 1, 07th of June Race 2, 14th of June Race 3, 21st of June Race 4, 28th of June Total Nett
  1st IRL77883 Coracle IV Kieran Collins Olson 30 RCYC IRC All In SPIN 1 0.971 1.0 (2.0) 2.0 2.0 7.0 5.0
  2nd IRL9609 JellyBaby Brian Jones J109 RCYC IRC All In SPIN 1 1.024 (23.0 DNC) 4.0 1.0 3.0 31.0 8.0
  3rd IRL2501 Cracker Denis Byrne Trapper RCYC IRC All In SPIN 2 0.840 2.0 7.0 3.0 (9.0) 21.0 12.0
  4th IRL2611 Bandit Richard Leonard Bolero RCYC IRC All In SPIN 2 0.882 3.0 6.0 6.0 (23.0 DNC) 38.0 15.0
  5th IRL6021 Ellida Ria Lyden X332 RCYC IRC All In SPIN 1 0.981 5.0 (23.0 DNC) 4.0 6.0 38.0 15.0
  6th IRL4506 Sea Hawk Clem McElligott Sigma 33 RCYC IRC All In SPIN 2 0.914 6.5 5.0 7.0 (10.0) 28.5 18.5
  7th GBR9896 Magnet Kieran & Liz O Brien MG335 RCYC IRC All In SPIN 2 0.944 14.0 3.0 (23.0 DNC) 8.0 48.0 25.0
  8th IRL1771 RCYC2 Keelboat Academy 1720 RCYC IRC All In SPIN 1 1.019 (23.0 DNC) 11.0 10.0 4.0 48.0 25.0
  9th IRL4379 Scribbler Tom/Cormac MacSweeney Sigma 33 RCYC IRC All In SPIN 2 0.901 4.0 10.0 12.0 (23.0 RET) 49.0 26.0
  10th IRL5383 Luas Sean Hanley HB 31 RCYC IRC All In SPIN 2 0.916 11.0 8.0 8.0 (23.0 DNC) 50.0 27.0
  11th IRL1447 Saxon Senator Eric/Wan Waterman X37 RCYC IRC All In SPIN 1 1.035 13.0 (23.0 DNC) 9.0 7.0 52.0 29.0
  12th IRL2129 Nieulargo Denis Murphy Grand Soliel 40 RCYC IRC All In SPIN 1 1.016 10.0 1.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 57.0 34.0
  13th IRL1760 RCYC3 Keelboat Academy 1720 RCYC IRC All In SPIN 1 1.019 (23.0 DNC) 23.0 DNC 15.0 5.0 66.0 43.0
  14th IRL892 Tux Mary O'Keeffe X332 RCYC IRC All In SPIN 1 0.977 9.0 (23.0 DNC) 11.0 23.0 DNC 66.0 43.0
  15th IRL1022 Aramis Pat Vaughan Contessa 33 RCYC IRC All In WS 0.92 8.0 (23.0 OCS) 13.0 23.0 RET 67.0 44.0
  16th GBR5435R Miss Whiplash Ronan & John Downing Half Tonner RCYC IRC All In SPIN 2 .952 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 1.0 70.0 47.0
  17th IRL5098 YaGottaWanna Dave Lane & Sinead Enright J24 RCYC IRC All In SPIN 2 0.885 (23.0 DNC) 23.0 DNC 5.0 23.0 RET 74.0 51.0
  18th IRL9516 Whistlin Dixie Tom McCarthy Impala RCYC IRC All In WS 0.876 6.5 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 75.5 52.5
  19th IRL78 No Gnomes Lenny Donery Nicholson 33 RCYC IRC All In SPIN 2 0.906 (23.0 DNC) 9.0 23.0 DNC 23.0 RET 78.0 55.0
  20th IRL16859 Bad Company Peter Deasy/Mark Ivors/Frank Desmond Sunfast 32 RCYC IRC All In SPIN 2 0.933 12.0 (23.0 OCS) 23.0 DNC 23.0 DNC 81.0 58.0
  21st IRL 4434 Minx III Tom McNiece Sigma 33   IRC All In WS .893 (23.0 DNC) 23.0 DNC 14.0 23.0 DNC 83.0 60.0
  22nd IRL35221 Alpaca Paul & Deirdre Tingle x34 RCYC IRC All In SPIN 1 0.996 (23.0 DNC) 23.0 OCS 23.0 DNC 23.0 DNC 92.0 69.0

IRC SPIN 1 Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: IRC, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Race 1, 07th of June Race 2, 14th of June Race 3, 21st of June Race 4, 28th of June Total Nett
  1st IRL77883 Coracle IV Kieran Collins Olson 30 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 0.971 1.0 (2.0) 2.0 1.0 6.0 4.0
  2nd IRL9609 JellyBaby Brian Jones J109 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 1.024 (10.0 DNC) 3.0 1.0 2.0 16.0 6.0
  3rd IRL6021 Ellida Ria Lyden X332 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 0.981 2.0 (10.0 DNC) 3.0 5.0 20.0 10.0
  4th IRL1771 RCYC2 Keelboat Academy 1720 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 1.019 (10.0 DNC) 4.0 5.0 3.0 22.0 12.0
  5th IRL2129 Nieulargo Denis Murphy Grand Soliel 40 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 1.016 4.0 1.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 25.0 15.0
  6th IRL1447 Saxon Senator Eric/Wan Waterman X37 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 1.035 5.0 (10.0 DNC) 4.0 6.0 25.0 15.0
  7th IRL892 Tux Mary O'Keeffe X332 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 0.977 3.0 (10.0 DNC) 6.0 10.0 DNC 29.0 19.0
  8th IRL1760 RCYC3 Keelboat Academy 1720 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 1.019 (10.0 DNC) 10.0 DNC 7.0 4.0 31.0 21.0
  9th IRL35221 Alpaca Paul & Deirdre Tingle x34 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 0.996 (10.0 DNC) 10.0 OCS 10.0 DNC 10.0 DNC 40.0 30.0

IRC SPIN 2 Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: IRC, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Race 1, 07th of June Race 2, 14th of June Race 3, 21st of June Race 4, 28th of June Total Nett
  1st IRL2501 Cracker Denis Byrne Trapper RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.840 1.0 (4.0) 1.0 3.0 9.0 5.0
  2nd IRL2611 Bandit Richard Leonard Bolero RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.882 2.0 3.0 3.0 (11.0 DNC) 19.0 8.0
  3rd GBR9896 Magnet Kieran & Liz O Brien MG335 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.944 7.0 1.0 (11.0 DNC) 2.0 21.0 10.0
  4th IRL4506 Sea Hawk Clem McElligott Sigma 33 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.914 (4.0) 2.0 4.0 4.0 14.0 10.0
  5th IRL5383 Luas Sean Hanley HB 31 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.916 5.0 5.0 5.0 (11.0 DNC) 26.0 15.0
  6th IRL4379 Scribbler Tom/Cormac MacSweeney Sigma 33 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.901 3.0 7.0 6.0 (11.0 RET) 27.0 16.0
  7th GBR5435R Miss Whiplash Ronan & John Downing Half Tonner RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 .952 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 1.0 34.0 23.0
  8th IRL5098 YaGottaWanna Dave Lane & Sinead Enright J24 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.885 (11.0 DNC) 11.0 DNC 2.0 11.0 RET 35.0 24.0
  9th IRL78 No Gnomes Lenny Donery Nicholson 33 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.906 (11.0 DNC) 6.0 11.0 DNC 11.0 RET 39.0 28.0
  10th IRL16859 Bad Company Peter Deasy/Mark Ivors/Frank Desmond Sunfast 32 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.933 6.0 (11.0 OCS) 11.0 DNC 11.0 DNC 39.0 28.0

IRC WS Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: IRC, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Race 1, 07th of June Race 2, 14th of June Race 3, 21st of June Race 4, 28th of June Total Nett
  1st IRL1022 Aramis Pat Vaughan Contessa 33 RCYC IRC WS WS 0.92 2.0 (4.0 OCS) 1.0 4.0 RET 11.0 7.0
  2nd IRL9516 Whistlin Dixie Tom McCarthy Impala RCYC IRC WS WS 0.876 1.0 (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 13.0 9.0
  3rd IRL 4434 Minx III Tom McNiece Sigma 33   IRC WS WS .893 (4.0 DNC) 4.0 DNC 2.0 4.0 DNC 14.0 10.0

Race 1, 07th of June - Club ECHO All In Fleet - 07th June at 1900

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
  1 IRL1373 Wildcard Dara O'Shea J70 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 0.930 19:51:34 0:51:34 0:47:57 1.0
  2 IRL77883 Coracle IV Kieran Collins Olson 30 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 0.971 19:50:50 0:50:50 0:49:22 2.0
  3 IRL1022 Aramis Pat Vaughan Contessa 33 RCYC Club ECHO All In WS 0.815 20:00:52 1:00:52 0:49:36 3.0
  4 IRL2501 Cracker Denis Byrne Trapper RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.809 20:01:39 1:01:39 0:49:52 4.0
  5 IRL4379 Scribbler Tom/Cormac MacSweeney Sigma 33 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.850 19:58:44 0:58:44 0:49:55 5.0
  6 IRL2611 Bandit Richard Leonard Bolero RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.857 19:59:13 0:59:13 0:50:45 6.0
  7 IRL9516 Whistlin Dixie Tom McCarthy Impala RCYC Club ECHO All In WS 0.81 20:03:48 1:03:48 0:51:41 7.0
  8 IRL4506 Sea Hawk Clem McElligott Sigma 33 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.874 20:01:08 1:01:08 0:53:26 8.0
  9 IRL6021 Ellida Ria Lyden X332 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 0.95 19:56:20 0:56:20 0:53:31 9.0
  10 IRL892 Tux Mary O'Keeffe X332 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 0.937 19:57:21 0:57:21 0:53:44 10.0
  11 IRL5383 Luas Sean Hanley HB 31 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.855 20:04:29 1:04:29 0:55:08 11.0
  12 IRL2129 Nieulargo Denis Murphy Grand Soliel 40 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 0.999 19:56:55 0:56:55 0:56:52 12.0
  13 GBR6514 Freya Mike Rider Dehlar 37 CR RCYC Club ECHO All In WS .874 20:07:18 1:07:18 0:58:49 13.0
  14 IRL16859 Bad Company Peter Deasy/Mark Ivors/Frank Desmond Sunfast 32 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.899 20:07:19 1:07:19 1:00:31 14.0
  15 GBR9896 Magnet Kieran & Liz O Brien MG335 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.897 20:08:39 1:08:39 1:01:35 15.0
  16 IRL1447 Saxon Senator Eric/Wan Waterman X37 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 1 20:01:44 1:01:44 1:01:44 16.0
  17 IRL3737 Excalibur John Murphy Sun Odyssey 37   Club ECHO All In WS 0.925 20:12:44 1:12:44 1:07:17 17.0

Race 2, 14th of June - Club ECHO All In Fleet - 14th June at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19.05
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
  1 IRL2129 Nieulargo Denis Murphy Grand Soliel 40 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 0.999 20:32:59 1.27.59 1.27.54 1.0
  2 GBR9896 Magnet Kieran & Liz O Brien MG335 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.897 20:44:08 1.39.08 1.28.55 2.0
  3 IRL1373 Wildcard Dara O'Shea J70 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 0.930 20:42:00 1.37.00 1.30.13 3.0
  4 IRL77883 Coracle IV Kieran Collins Olson 30 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 0.971 20:37:59 1.32.59 1.30.17 4.0
  5 IRL4506 Sea Hawk Clem McElligott Sigma 33 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.874 20:49:08 1.44.08 1.31.01 5.0
  6 IRL2501 Cracker Denis Byrne Trapper RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.809 20:58:58 1.53.58 1.32.12 6.0
  7 IRL5383 Luas Sean Hanley HB 31 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.855 20:53:06 1.48.06 1.32.26 7.0
  8 IRL2611 Bandit Richard Leonard Bolero RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.857 20:53:28 1.48.28 1.32.57 8.0
  9 IRL9609 JellyBaby Brian Jones J109 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 1.010 20:37:14 1.32.14 1.33.09 9.0
  10 IRL78 No Gnomes Lenny Donery Nicholson 33 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.842 20:58:41 1.53.41 1.35.43 10.0
  11 IRL4379 Scribbler Tom/Cormac MacSweeney Sigma 33 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.850 20:59:21 1.54.21 1.37.12 11.0
  12 IRL1771 RCYC2 Keelboat Academy 1720 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 0.998 20:58:46 1.53.46 1.53.32 12.0
  13 IRL1022 Aramis Pat Vaughan Contessa 33 RCYC Club ECHO All In WS 0.815 20:52:57 OCS   30.0
  13 IRL3737 Excalibur John Murphy Sun Odyssey 37   Club ECHO All In WS 0.925 21:18:44 DNF   30.0
  13 IRL16859 Bad Company Peter Deasy/Mark Ivors/Frank Desmond Sunfast 32 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.899   OCS   30.0
  13 IRL9992 Split Point Seamus Gilroy Dufour 34P RCYC Club ECHO All In WS 0.888 21:10:26 DNF   30.0
  13 IRL35221 Alpaca Paul & Deirdre Tingle x34 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 0.990   OCS   30.0

Race 3, 21st of June - Club ECHO All In Fleet - 21st June at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19.00
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
  1 IRL2501 Cracker Denis Byrne Trapper RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.809 20:30:38 1.30.38 1.13.19 1.0
  2 IRL5098 YaGottaWanna Dave Lane & Sinead Enright J24 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.852 20:26:09 1.26.09 1.13.24 2.0
  3 IRL6021 Ellida Ria Lyden X332 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 0.95 20:17:37 1.17.37 1.13.44 3.0
  4 IRL9609 JellyBaby Brian Jones J109 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 1.010 20:13:17 1.13.17 1.14.01 4.0
  5 IRL4506 Sea Hawk Clem McElligott Sigma 33 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.874 20:25:15 1.25.15 1.14.31 5.0
  6 IRL2611 Bandit Richard Leonard Bolero RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.857 20:28:10 1.28.10 1.15.34 6.0
  7 IRL77883 Coracle IV Kieran Collins Olson 30 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 0.971 20:17:58 1.17.58 1.15.42 7.0
  8 IRL1022 Aramis Pat Vaughan Contessa 33 RCYC Club ECHO All In WS 0.815 20:33:21 1.33.21 1.16.05 8.0
  9 IRL5383 Luas Sean Hanley HB 31 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.855 20:30:52 1.30.52 1.17.41 9.0
  10 IRL1797 Dark Side Brian Twomey 1720 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 0.99 20:18:40 1.18.40 1.17.53 10.0
  11 IRL4379 Scribbler Tom/Cormac MacSweeney Sigma 33 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.850 20:35:10 1.35.10 1.20.54 11.0
  12 IRL1447 Saxon Senator Eric/Wan Waterman X37 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 1 20:21:18 1.21.18 1.21.18 12.0
  13 IRL892 Tux Mary O'Keeffe X332 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 0.937 20:27:40 1.27.40 1.22.09 13.0
  14 IRL1771 RCYC2 Keelboat Academy 1720 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 0.998 20:23:05 1.23.05 1.22.55 14.0
  15 IRL3610 Elegance Paul O Shea Sun Odyssey 36i RCYC Club ECHO All In WS 0.855 20:37:08 1.37.08 1.23.03 15.0
  16 IRL 4434 Minx III Tom McNiece Sigma 33   Club ECHO All In WS .874 20:39:48 1.39.48 1.27.14 16.0
  17 GBR6514 Freya Mike Rider Dehlar 37 CR RCYC Club ECHO All In WS .874 20:43:55 1.43.55 1.30.49 17.0
  18 IRL1760 RCYC3 Keelboat Academy 1720 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 0.998 20:31:05 1.31.05 1.30.54 18.0
  19 IRL3737 Excalibur John Murphy Sun Odyssey 37   Club ECHO All In WS 0.925 20:57:33 1.57.33 1.48.44 19.0

Race 4, 28th of June - Club ECHO All In Fleet - 28th June at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:12
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
  1 GBR5435R Miss Whiplash Ronan & John Downing Half Tonner RCYC Club ECHO All In SPIN 2 .971 20:05:38 0:53:38 0:52:05 1.0
  2 IRL1771 RCYC2 Keelboat Academy 1720 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 0.998 20:06:47 0:54:47 0:54:40 2.0
  3 IRL9609 JellyBaby Brian Jones J109 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 1.010 20:06:09 0:54:09 0:54:41 3.0
  4 IRL77883 Coracle IV Kieran Collins Olson 30 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 0.971 20:09:04 0:57:04 0:55:25 4.0
  5 IRL1760 RCYC3 Keelboat Academy 1720 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 0.998 20:08:45 0:56:45 0:56:38 5.0
  6 IRL6021 Ellida Ria Lyden X332 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 0.95 20:15:17 1:03:17 1:00:07 6.0
  7 IRL1447 Saxon Senator Eric/Wan Waterman X37 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 1 20:14:27 1:02:27 1:02:27 7.0
  8 IRL1797 Dark Side Brian Twomey 1720 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 0.99 20:16:40 1:04:40 1:04:01 8.0
  9 GBR9896 Magnet Kieran & Liz O Brien MG335 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.897 20:53:05 1:41:05 1:30:40 9.0
  10 IRL2501 Cracker Denis Byrne Trapper RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.809 21:16:50 2:04:50 1:40:59 10.0
  11 IRL4506 Sea Hawk Clem McElligott Sigma 33 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.874 21:09:40 1:57:40 1:42:50 11.0
  12 IRL4379 Scribbler Tom/Cormac MacSweeney Sigma 33 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.850   RET   30.0
  12 IRL1022 Aramis Pat Vaughan Contessa 33 RCYC Club ECHO All In WS 0.815   RET   30.0
  12 GBR6514 Freya Mike Rider Dehlar 37 CR RCYC Club ECHO All In WS .874   RET   30.0
  12 IRL5098 YaGottaWanna Dave Lane & Sinead Enright J24 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.852   RET   30.0
  12 IRL3737 Excalibur John Murphy Sun Odyssey 37   Club ECHO All In WS 0.925   RET   30.0
  12 IRL78 No Gnomes Lenny Donery Nicholson 33 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.842   RET   30.0
  12 IRL9591 Prometheus Paul Murray Impala RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.839   RET   30.0

Race 1, 07th of June - Club ECHO SPIN 1 Fleet - 07th June at 1900

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
  1 IRL1373 Wildcard Dara O'Shea J70 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 0.930 19:51:34 0:51:34 0:47:57 1.0
  2 IRL77883 Coracle IV Kieran Collins Olson 30 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 0.971 19:50:50 0:50:50 0:49:22 2.0
  3 IRL6021 Ellida Ria Lyden X332 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 0.95 19:56:20 0:56:20 0:53:31 3.0
  4 IRL892 Tux Mary O'Keeffe X332 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 0.937 19:57:21 0:57:21 0:53:44 4.0
  5 IRL2129 Nieulargo Denis Murphy Grand Soliel 40 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 0.999 19:56:55 0:56:55 0:56:52 5.0
  6 IRL1447 Saxon Senator Eric/Wan Waterman X37 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 1 20:01:44 1:01:44 1:01:44 6.0

Race 2, 14th of June - Club ECHO SPIN 1 Fleet - 14th June at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19.05
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
  1 IRL2129 Nieulargo Denis Murphy Grand Soliel 40 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 0.999 20:32:59 1.27.59 1.27.54 1.0
  2 IRL1373 Wildcard Dara O'Shea J70 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 0.930 20:42:00 1.37.00 1.30.13 2.0
  3 IRL77883 Coracle IV Kieran Collins Olson 30 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 0.971 20:37:59 1.32.59 1.30.17 3.0
  4 IRL9609 JellyBaby Brian Jones J109 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 1.010 20:37:14 1.32.14 1.33.09 4.0
  5 IRL1771 RCYC2 Keelboat Academy 1720 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 0.998 20:58:46 1.53.46 1.53.32 5.0
  6 IRL35221 Alpaca Paul & Deirdre Tingle x34 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 0.990   OCS   11.0

Race 3, 21st of June - Club ECHO SPIN 1 Fleet - 21st June at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19.00
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
  1 IRL6021 Ellida Ria Lyden X332 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 0.95 20:17:37 1.17.37 1.13.44 1.0
  2 IRL9609 JellyBaby Brian Jones J109 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 1.010 20:13:17 1.13.17 1.14.01 2.0
  3 IRL77883 Coracle IV Kieran Collins Olson 30 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 0.971 20:17:58 1.17.58 1.15.42 3.0
  4 IRL1447 Saxon Senator Eric/Wan Waterman X37 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 1 20:21:18 1.21.18 1.21.18 4.0
  5 IRL892 Tux Mary O'Keeffe X332 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 0.937 20:27:40 1.27.40 1.22.09 5.0
  6 IRL1771 RCYC2 Keelboat Academy 1720 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 0.998 20:23:05 1.23.05 1.22.55 6.0
  7 IRL1760 RCYC3 Keelboat Academy 1720 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 0.998 20:31:05 1.31.05 1.30.54 7.0

Race 4, 28th of June - Club ECHO SPIN 1 Fleet - 28th June at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:12
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
  1 IRL1771 RCYC2 Keelboat Academy 1720 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 0.998 20:06:47 0:54:47 0:54:40 1.0
  2 IRL9609 JellyBaby Brian Jones J109 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 1.010 20:06:09 0:54:09 0:54:41 2.0
  3 IRL77883 Coracle IV Kieran Collins Olson 30 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 0.971 20:09:04 0:57:04 0:55:25 3.0
  4 IRL1760 RCYC3 Keelboat Academy 1720 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 0.998 20:08:45 0:56:45 0:56:38 4.0
  5 IRL6021 Ellida Ria Lyden X332 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 0.95 20:15:17 1:03:17 1:00:07 5.0
  6 IRL1447 Saxon Senator Eric/Wan Waterman X37 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 1 20:14:27 1:02:27 1:02:27 6.0

Race 1, 07th of June - Club ECHO SPIN 2 Fleet - 07th June at 1900

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
  1 IRL2501 Cracker Denis Byrne Trapper RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.809 20:01:39 1:01:39 0:49:52 1.0
  2 IRL4379 Scribbler Tom/Cormac MacSweeney Sigma 33 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.850 19:58:44 0:58:44 0:49:55 2.0
  3 IRL2611 Bandit Richard Leonard Bolero RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.857 19:59:13 0:59:13 0:50:45 3.0
  4 IRL4506 Sea Hawk Clem McElligott Sigma 33 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.874 20:01:08 1:01:08 0:53:26 4.0
  5 IRL5383 Luas Sean Hanley HB 31 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.855 20:04:29 1:04:29 0:55:08 5.0
  6 IRL16859 Bad Company Peter Deasy/Mark Ivors/Frank Desmond Sunfast 32 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.899 20:07:19 1:07:19 1:00:31 6.0
  7 GBR9896 Magnet Kieran & Liz O Brien MG335 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.897 20:08:39 1:08:39 1:01:35 7.0

Race 2, 14th of June - Club ECHO SPIN 2 Fleet - 14th June at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19.05
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
  1 GBR9896 Magnet Kieran & Liz O Brien MG335 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.897 20:44:08 1.39.08 1.28.55 1.0
  2 IRL4506 Sea Hawk Clem McElligott Sigma 33 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.874 20:49:08 1.44.08 1.31.01 2.0
  3 IRL2501 Cracker Denis Byrne Trapper RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.809 20:58:58 1.53.58 1.32.12 3.0
  4 IRL5383 Luas Sean Hanley HB 31 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.855 20:53:06 1.48.06 1.32.26 4.0
  5 IRL2611 Bandit Richard Leonard Bolero RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.857 20:53:28 1.48.28 1.32.57 5.0
  6 IRL78 No Gnomes Lenny Donery Nicholson 33 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.842 20:58:41 1.53.41 1.35.43 6.0
  7 IRL4379 Scribbler Tom/Cormac MacSweeney Sigma 33 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.850 20:59:21 1.54.21 1.37.12 7.0
  8 IRL16859 Bad Company Peter Deasy/Mark Ivors/Frank Desmond Sunfast 32 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.899   OCS   11.0

Race 3, 21st of June - Club ECHO SPIN 2 Fleet - 21st June at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19.00
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
  1 IRL2501 Cracker Denis Byrne Trapper RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.809 20:30:38 1.30.38 1.13.19 1.0
  2 IRL5098 YaGottaWanna Dave Lane & Sinead Enright J24 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.852 20:26:09 1.26.09 1.13.24 2.0
  3 IRL4506 Sea Hawk Clem McElligott Sigma 33 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.874 20:25:15 1.25.15 1.14.31 3.0
  4 IRL2611 Bandit Richard Leonard Bolero RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.857 20:28:10 1.28.10 1.15.34 4.0
  5 IRL5383 Luas Sean Hanley HB 31 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.855 20:30:52 1.30.52 1.17.41 5.0
  6 IRL4379 Scribbler Tom/Cormac MacSweeney Sigma 33 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.850 20:35:10 1.35.10 1.20.54 6.0

Race 4, 28th of June - Club ECHO SPIN 2 Fleet - 28th June at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:12
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
  1 GBR5435R Miss Whiplash Ronan & John Downing Half Tonner RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 .971 20:05:38 0:53:38 0:52:05 1.0
  2 GBR9896 Magnet Kieran & Liz O Brien MG335 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.897 20:53:05 1:41:05 1:30:40 2.0
  3 IRL2501 Cracker Denis Byrne Trapper RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.809 21:16:50 2:04:50 1:40:59 3.0
  4 IRL4506 Sea Hawk Clem McElligott Sigma 33 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.874 21:09:40 1:57:40 1:42:50 4.0
  5 IRL4379 Scribbler Tom/Cormac MacSweeney Sigma 33 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.850   RET   11.0
  5 IRL5098 YaGottaWanna Dave Lane & Sinead Enright J24 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.852   RET   11.0
  5 IRL78 No Gnomes Lenny Donery Nicholson 33 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.842   RET   11.0

Race 1, 07th of June - Club ECHO WS Fleet - 07th June at 1900

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
  1 IRL1022 Aramis Pat Vaughan Contessa 33 RCYC Club ECHO WS WS 0.815 20:00:52 1:00:52 0:49:36 1.0
  2 IRL9516 Whistlin Dixie Tom McCarthy Impala RCYC Club ECHO WS WS 0.81 20:03:48 1:03:48 0:51:41 2.0
  3 GBR6514 Freya Mike Rider Dehlar 37 CR RCYC Club ECHO WS WS .874 20:07:18 1:07:18 0:58:49 3.0
  4 IRL3737 Excalibur John Murphy Sun Odyssey 37   Club ECHO WS WS 0.925 20:12:44 1:12:44 1:07:17 4.0

Race 2, 14th of June - Club ECHO WS Fleet - 14th June at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19.05
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Place Points
  1 IRL1022 Aramis Pat Vaughan Contessa 33 RCYC Club ECHO WS WS 0.815 OCS 6.0
  1 IRL3737 Excalibur John Murphy Sun Odyssey 37   Club ECHO WS WS 0.925 DNF 6.0

Race 3, 21st of June - Club ECHO WS Fleet - 21st June at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19.00
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
  1 IRL1022 Aramis Pat Vaughan Contessa 33 RCYC Club ECHO WS WS 0.815 20:33:21 1.33.21 1.16.05 1.0
  2 IRL 4434 Minx III Tom McNiece Sigma 33   Club ECHO WS WS .874 20:39:48 1.39.48 1.27.14 2.0
  3 GBR6514 Freya Mike Rider Dehlar 37 CR RCYC Club ECHO WS WS .874 20:43:55 1.43.55 1.30.49 3.0
  4 IRL3737 Excalibur John Murphy Sun Odyssey 37   Club ECHO WS WS 0.925 20:57:33 1.57.33 1.48.44 4.0

Race 4, 28th of June - Club ECHO WS Fleet - 28th June at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:12
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Place Points
  1 IRL1022 Aramis Pat Vaughan Contessa 33 RCYC Club ECHO WS WS 0.815 RET 6.0
  1 GBR6514 Freya Mike Rider Dehlar 37 CR RCYC Club ECHO WS WS .874 RET 6.0
  1 IRL3737 Excalibur John Murphy Sun Odyssey 37   Club ECHO WS WS 0.925 RET 6.0

Race 1, 07th of June - IRC All In Fleet - 07th June at 1900

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
  1 IRL77883 Coracle IV Kieran Collins Olson 30 RCYC IRC All In SPIN 1 0.971 19:50:50 0:50:50 0:49:22 1.0
  2 IRL2501 Cracker Denis Byrne Trapper RCYC IRC All In SPIN 2 0.840 20:01:39 1:01:39 0:51:47 2.0
  3 IRL2611 Bandit Richard Leonard Bolero RCYC IRC All In SPIN 2 0.882 19:59:13 0:59:13 0:52:14 3.0
  4 IRL4379 Scribbler Tom/Cormac MacSweeney Sigma 33 RCYC IRC All In SPIN 2 0.901 19:58:44 0:58:44 0:52:55 4.0
  5 IRL6021 Ellida Ria Lyden X332 RCYC IRC All In SPIN 1 0.981 19:56:20 0:56:20 0:55:16 5.0
  6 IRL4506 Sea Hawk Clem McElligott Sigma 33 RCYC IRC All In SPIN 2 0.914 20:01:08 1:01:08 0:55:53 6.5
  6 IRL9516 Whistlin Dixie Tom McCarthy Impala RCYC IRC All In WS 0.876 20:03:48 1:03:48 0:55:53 6.5
  8 IRL1022 Aramis Pat Vaughan Contessa 33 RCYC IRC All In WS 0.92 20:00:52 1:00:52 0:56:00 8.0
  9 IRL892 Tux Mary O'Keeffe X332 RCYC IRC All In SPIN 1 0.977 19:57:21 0:57:21 0:56:02 9.0
  10 IRL2129 Nieulargo Denis Murphy Grand Soliel 40 RCYC IRC All In SPIN 1 1.016 19:56:55 0:56:55 0:57:50 10.0
  11 IRL5383 Luas Sean Hanley HB 31 RCYC IRC All In SPIN 2 0.916 20:04:29 1:04:29 0:59:04 11.0
  12 IRL16859 Bad Company Peter Deasy/Mark Ivors/Frank Desmond Sunfast 32 RCYC IRC All In SPIN 2 0.933 20:07:19 1:07:19 1:02:48 12.0
  13 IRL1447 Saxon Senator Eric/Wan Waterman X37 RCYC IRC All In SPIN 1 1.035 20:01:44 1:01:44 1:03:54 13.0
  14 GBR9896 Magnet Kieran & Liz O Brien MG335 RCYC IRC All In SPIN 2 0.944 20:08:39 1:08:39 1:04:48 14.0

Race 2, 14th of June - IRC All In Fleet - 14th June at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19.05
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
  1 IRL2129 Nieulargo Denis Murphy Grand Soliel 40 RCYC IRC All In SPIN 1 1.016 20:32:59 1.27.59 1.29.23 1.0
  2 IRL77883 Coracle IV Kieran Collins Olson 30 RCYC IRC All In SPIN 1 0.971 20:37:59 1.32.59 1.30.17 2.0
  3 GBR9896 Magnet Kieran & Liz O Brien MG335 RCYC IRC All In SPIN 2 0.944 20:44:08 1.39.08 1.33.35 3.0
  4 IRL9609 JellyBaby Brian Jones J109 RCYC IRC All In SPIN 1 1.024 20:37:14 1.32.14 1.34.27 4.0
  5 IRL4506 Sea Hawk Clem McElligott Sigma 33 RCYC IRC All In SPIN 2 0.914 20:49:08 1.44.08 1.35.11 5.0
  6 IRL2611 Bandit Richard Leonard Bolero RCYC IRC All In SPIN 2 0.882 20:53:28 1.48.28 1.35.40 6.0
  7 IRL2501 Cracker Denis Byrne Trapper RCYC IRC All In SPIN 2 0.840 20:58:58 1.53.58 1.35.44 7.0
  8 IRL5383 Luas Sean Hanley HB 31 RCYC IRC All In SPIN 2 0.916 20:53:06 1.48.06 1.39.01 8.0
  9 IRL78 No Gnomes Lenny Donery Nicholson 33 RCYC IRC All In SPIN 2 0.906 20:58:41 1.53.41 1.43.00 9.0
  10 IRL4379 Scribbler Tom/Cormac MacSweeney Sigma 33 RCYC IRC All In SPIN 2 0.901 20:59:21 1.54.21 1.43.02 10.0
  11 IRL1771 RCYC2 Keelboat Academy 1720 RCYC IRC All In SPIN 1 1.019 20:58:46 1.53.46 1.55.56 11.0
  12 IRL1022 Aramis Pat Vaughan Contessa 33 RCYC IRC All In WS 0.92 20:52:57 OCS   23.0
  12 IRL16859 Bad Company Peter Deasy/Mark Ivors/Frank Desmond Sunfast 32 RCYC IRC All In SPIN 2 0.933   OCS   23.0
  12 IRL35221 Alpaca Paul & Deirdre Tingle x34 RCYC IRC All In SPIN 1 0.996   OCS   23.0

Race 3, 21st of June - IRC All In Fleet - 21st June at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19.00
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
  1 IRL9609 JellyBaby Brian Jones J109 RCYC IRC All In SPIN 1 1.024 20:13:17 1.13.17 1.15.03 1.0
  2 IRL77883 Coracle IV Kieran Collins Olson 30 RCYC IRC All In SPIN 1 0.971 20:17:58 1.17.58 1.15.42 2.0
  3 IRL2501 Cracker Denis Byrne Trapper RCYC IRC All In SPIN 2 0.840 20:30:38 1.30.38 1.16.08 3.0
  4 IRL6021 Ellida Ria Lyden X332 RCYC IRC All In SPIN 1 0.981 20:17:37 1.17.37 1.16.09 4.0
  5 IRL5098 YaGottaWanna Dave Lane & Sinead Enright J24 RCYC IRC All In SPIN 2 0.885 20:26:09 1.26.09 1.16.15 5.0
  6 IRL2611 Bandit Richard Leonard Bolero RCYC IRC All In SPIN 2 0.882 20:28:10 1.28.10 1.17.46 6.0
  7 IRL4506 Sea Hawk Clem McElligott Sigma 33 RCYC IRC All In SPIN 2 0.914 20:25:15 1.25.15 1.17.55 7.0
  8 IRL5383 Luas Sean Hanley HB 31 RCYC IRC All In SPIN 2 0.916 20:30:52 1.30.52 1.23.14 8.0
  9 IRL1447 Saxon Senator Eric/Wan Waterman X37 RCYC IRC All In SPIN 1 1.035 20:21:18 1.21.18 1.24.09 9.0
  10 IRL1771 RCYC2 Keelboat Academy 1720 RCYC IRC All In SPIN 1 1.019 20:23:05 1.23.05 1.24.40 10.0
  11 IRL892 Tux Mary O'Keeffe X332 RCYC IRC All In SPIN 1 0.977 20:27:40 1.27.40 1.25.39 11.0
  12 IRL4379 Scribbler Tom/Cormac MacSweeney Sigma 33 RCYC IRC All In SPIN 2 0.901 20:35:10 1.35.10 1.25.45 12.0
  13 IRL1022 Aramis Pat Vaughan Contessa 33 RCYC IRC All In WS 0.92 20:33:21 1.33.21 1.25.53 13.0
  14 IRL 4434 Minx III Tom McNiece Sigma 33   IRC All In WS .893 20:39:48 1.39.48 1.29.07 14.0
  15 IRL1760 RCYC3 Keelboat Academy 1720 RCYC IRC All In SPIN 1 1.019 20:31:05 1.31.05 1.32.49 15.0

Race 4, 28th of June - IRC All In Fleet - 28th June at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:12
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
  1 GBR5435R Miss Whiplash Ronan & John Downing Half Tonner RCYC IRC All In SPIN 2 .952 20:05:38 0:53:38 0:51:04 1.0
  2 IRL77883 Coracle IV Kieran Collins Olson 30 RCYC IRC All In SPIN 1 0.971 20:09:04 0:57:04 0:55:25 2.0
  3 IRL9609 JellyBaby Brian Jones J109 RCYC IRC All In SPIN 1 1.024 20:06:09 0:54:09 0:55:27 3.0
  4 IRL1771 RCYC2 Keelboat Academy 1720 RCYC IRC All In SPIN 1 1.019 20:06:47 0:54:47 0:55:49 4.0
  5 IRL1760 RCYC3 Keelboat Academy 1720 RCYC IRC All In SPIN 1 1.019 20:08:45 0:56:45 0:57:50 5.0
  6 IRL6021 Ellida Ria Lyden X332 RCYC IRC All In SPIN 1 0.981 20:15:17 1:03:17 1:02:05 6.0
  7 IRL1447 Saxon Senator Eric/Wan Waterman X37 RCYC IRC All In SPIN 1 1.035 20:14:27 1:02:27 1:04:38 7.0
  8 GBR9896 Magnet Kieran & Liz O Brien MG335 RCYC IRC All In SPIN 2 0.944 20:53:05 1:41:05 1:35:25 8.0
  9 IRL2501 Cracker Denis Byrne Trapper RCYC IRC All In SPIN 2 0.840 21:16:50 2:04:50 1:44:52 9.0
  10 IRL4506 Sea Hawk Clem McElligott Sigma 33 RCYC IRC All In SPIN 2 0.914 21:09:40 1:57:40 1:47:33 10.0
  11 IRL4379 Scribbler Tom/Cormac MacSweeney Sigma 33 RCYC IRC All In SPIN 2 0.901   RET   23.0
  11 IRL1022 Aramis Pat Vaughan Contessa 33 RCYC IRC All In WS 0.92   RET   23.0
  11 IRL5098 YaGottaWanna Dave Lane & Sinead Enright J24 RCYC IRC All In SPIN 2 0.885   RET   23.0
  11 IRL78 No Gnomes Lenny Donery Nicholson 33 RCYC IRC All In SPIN 2 0.906   RET   23.0

Race 1, 07th of June - IRC SPIN 1 Fleet - 07th June at 1900

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
  1 IRL77883 Coracle IV Kieran Collins Olson 30 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 0.971 19:50:50 0:50:50 0:49:22 1.0
  2 IRL6021 Ellida Ria Lyden X332 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 0.981 19:56:20 0:56:20 0:55:16 2.0
  3 IRL892 Tux Mary O'Keeffe X332 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 0.977 19:57:21 0:57:21 0:56:02 3.0
  4 IRL2129 Nieulargo Denis Murphy Grand Soliel 40 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 1.016 19:56:55 0:56:55 0:57:50 4.0
  5 IRL1447 Saxon Senator Eric/Wan Waterman X37 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 1.035 20:01:44 1:01:44 1:03:54 5.0

Race 2, 14th of June - IRC SPIN 1 Fleet - 14th June at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19.05
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
  1 IRL2129 Nieulargo Denis Murphy Grand Soliel 40 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 1.016 20:32:59 1.27.59 1.29.23 1.0
  2 IRL77883 Coracle IV Kieran Collins Olson 30 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 0.971 20:37:59 1.32.59 1.30.17 2.0
  3 IRL9609 JellyBaby Brian Jones J109 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 1.024 20:37:14 1.32.14 1.34.27 3.0
  4 IRL1771 RCYC2 Keelboat Academy 1720 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 1.019 20:58:46 1.53.46 1.55.56 4.0
  5 IRL35221 Alpaca Paul & Deirdre Tingle x34 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 0.996   OCS   10.0

Race 3, 21st of June - IRC SPIN 1 Fleet - 21st June at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19.00
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
  1 IRL9609 JellyBaby Brian Jones J109 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 1.024 20:13:17 1.13.17 1.15.03 1.0
  2 IRL77883 Coracle IV Kieran Collins Olson 30 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 0.971 20:17:58 1.17.58 1.15.42 2.0
  3 IRL6021 Ellida Ria Lyden X332 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 0.981 20:17:37 1.17.37 1.16.09 3.0
  4 IRL1447 Saxon Senator Eric/Wan Waterman X37 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 1.035 20:21:18 1.21.18 1.24.09 4.0
  5 IRL1771 RCYC2 Keelboat Academy 1720 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 1.019 20:23:05 1.23.05 1.24.40 5.0
  6 IRL892 Tux Mary O'Keeffe X332 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 0.977 20:27:40 1.27.40 1.25.39 6.0
  7 IRL1760 RCYC3 Keelboat Academy 1720 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 1.019 20:31:05 1.31.05 1.32.49 7.0

Race 4, 28th of June - IRC SPIN 1 Fleet - 28th June at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:12
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
  1 IRL77883 Coracle IV Kieran Collins Olson 30 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 0.971 20:09:04 0:57:04 0:55:25 1.0
  2 IRL9609 JellyBaby Brian Jones J109 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 1.024 20:06:09 0:54:09 0:55:27 2.0
  3 IRL1771 RCYC2 Keelboat Academy 1720 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 1.019 20:06:47 0:54:47 0:55:49 3.0
  4 IRL1760 RCYC3 Keelboat Academy 1720 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 1.019 20:08:45 0:56:45 0:57:50 4.0
  5 IRL6021 Ellida Ria Lyden X332 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 0.981 20:15:17 1:03:17 1:02:05 5.0
  6 IRL1447 Saxon Senator Eric/Wan Waterman X37 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 1.035 20:14:27 1:02:27 1:04:38 6.0

Race 1, 07th of June - IRC SPIN 2 Fleet - 07th June at 1900

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
  1 IRL2501 Cracker Denis Byrne Trapper RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.840 20:01:39 1:01:39 0:51:47 1.0
  2 IRL2611 Bandit Richard Leonard Bolero RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.882 19:59:13 0:59:13 0:52:14 2.0
  3 IRL4379 Scribbler Tom/Cormac MacSweeney Sigma 33 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.901 19:58:44 0:58:44 0:52:55 3.0
  4 IRL4506 Sea Hawk Clem McElligott Sigma 33 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.914 20:01:08 1:01:08 0:55:53 4.0
  5 IRL5383 Luas Sean Hanley HB 31 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.916 20:04:29 1:04:29 0:59:04 5.0
  6 IRL16859 Bad Company Peter Deasy/Mark Ivors/Frank Desmond Sunfast 32 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.933 20:07:19 1:07:19 1:02:48 6.0
  7 GBR9896 Magnet Kieran & Liz O Brien MG335 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.944 20:08:39 1:08:39 1:04:48 7.0

Race 2, 14th of June - IRC SPIN 2 Fleet - 14th June at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19.05
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
  1 GBR9896 Magnet Kieran & Liz O Brien MG335 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.944 20:44:08 1.39.08 1.33.35 1.0
  2 IRL4506 Sea Hawk Clem McElligott Sigma 33 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.914 20:49:08 1.44.08 1.35.11 2.0
  3 IRL2611 Bandit Richard Leonard Bolero RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.882 20:53:28 1.48.28 1.35.40 3.0
  4 IRL2501 Cracker Denis Byrne Trapper RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.840 20:58:58 1.53.58 1.35.44 4.0
  5 IRL5383 Luas Sean Hanley HB 31 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.916 20:53:06 1.48.06 1.39.01 5.0
  6 IRL78 No Gnomes Lenny Donery Nicholson 33 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.906 20:58:41 1.53.41 1.43.00 6.0
  7 IRL4379 Scribbler Tom/Cormac MacSweeney Sigma 33 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.901 20:59:21 1.54.21 1.43.02 7.0
  8 IRL16859 Bad Company Peter Deasy/Mark Ivors/Frank Desmond Sunfast 32 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.933   OCS   11.0

Race 3, 21st of June - IRC SPIN 2 Fleet - 21st June at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19.00
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
  1 IRL2501 Cracker Denis Byrne Trapper RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.840 20:30:38 1.30.38 1.16.08 1.0
  2 IRL5098 YaGottaWanna Dave Lane & Sinead Enright J24 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.885 20:26:09 1.26.09 1.16.15 2.0
  3 IRL2611 Bandit Richard Leonard Bolero RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.882 20:28:10 1.28.10 1.17.46 3.0
  4 IRL4506 Sea Hawk Clem McElligott Sigma 33 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.914 20:25:15 1.25.15 1.17.55 4.0
  5 IRL5383 Luas Sean Hanley HB 31 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.916 20:30:52 1.30.52 1.23.14 5.0
  6 IRL4379 Scribbler Tom/Cormac MacSweeney Sigma 33 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.901 20:35:10 1.35.10 1.25.45 6.0

Race 4, 28th of June - IRC SPIN 2 Fleet - 28th June at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:12
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
  1 GBR5435R Miss Whiplash Ronan & John Downing Half Tonner RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 .952 20:05:38 0:53:38 0:51:04 1.0
  2 GBR9896 Magnet Kieran & Liz O Brien MG335 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.944 20:53:05 1:41:05 1:35:25 2.0
  3 IRL2501 Cracker Denis Byrne Trapper RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.840 21:16:50 2:04:50 1:44:52 3.0
  4 IRL4506 Sea Hawk Clem McElligott Sigma 33 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.914 21:09:40 1:57:40 1:47:33 4.0
  5 IRL4379 Scribbler Tom/Cormac MacSweeney Sigma 33 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.901   RET   11.0
  5 IRL5098 YaGottaWanna Dave Lane & Sinead Enright J24 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.885   RET   11.0
  5 IRL78 No Gnomes Lenny Donery Nicholson 33 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.906   RET   11.0

Race 1, 07th of June - IRC WS Fleet - 07th June at 1900

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
  1 IRL9516 Whistlin Dixie Tom McCarthy Impala RCYC IRC WS WS 0.876 20:03:48 1:03:48 0:55:53 1.0
  2 IRL1022 Aramis Pat Vaughan Contessa 33 RCYC IRC WS WS 0.92 20:00:52 1:00:52 0:56:00 2.0

Race 2, 14th of June - IRC WS Fleet - 14th June at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19.05
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Place Points
  1 IRL1022 Aramis Pat Vaughan Contessa 33 RCYC IRC WS WS 0.92 OCS 4.0

Race 3, 21st of June - IRC WS Fleet - 21st June at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19.00
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
  1 IRL1022 Aramis Pat Vaughan Contessa 33 RCYC IRC WS WS 0.92 20:33:21 1.33.21 1.25.53 1.0
  2 IRL 4434 Minx III Tom McNiece Sigma 33   IRC WS WS .893 20:39:48 1.39.48 1.29.07 2.0

Race 4, 28th of June - IRC WS Fleet - 28th June at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:12
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Place Points
  1 IRL1022 Aramis Pat Vaughan Contessa 33 RCYC IRC WS WS 0.92 RET 4.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish
OCSOn course side at start or broke rule 30.1
RETRetired



Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com