event burgee venue burgee

Ronan Enright Solicitors July Thursday League

Royal Cork Yacht Club

Ronan Enright Solicitors July League

Contents

Club ECHO All In Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: IRC, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Race 1 Race 2 Race 3 Total Nett
  1st GBR9896 Magnet Kieran & Liz O Brien MG335 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.897 4.0 2.0 3.0 9.0 9.0
  2nd IRL77883 Coracle IV Kieran Collins Olson 30 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 .981 6.0 1.0 7.0 14.0 14.0
  3rd GBR5435R Miss Whiplash Ronan & John Downing Half Tonner RCYC Club ECHO All In SPIN 1 .981 9.0 4.0 2.0 15.0 15.0
  4th IRL4506 Sea Hawk Clem McElligott Sigma 33 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.874 1.0 10.0 6.0 17.0 17.0
  5th IRL16859 Bad Company Peter Deasy/Mark Ivors/Frank Desmond Sunfast 32 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.899 3.0 9.0 8.0 20.0 20.0
  6th IRL2501 Cracker Denis Byrne Trapper RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.809 12.0 8.0 1.0 21.0 21.0
  7th IRL5098 YaGottaWanna Dave Lane & Sinead Enright J24 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.852 2.0 6.0 17.0 DNC 25.0 25.0
  8th IRL1447 Saxon Senator Eric/Wan Waterman X37 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 .980 11.0 11.0 4.0 26.0 26.0
  9th IRL35221 Alpaca Paul & Deirdre Tingle x34 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 0.990 8.0 3.0 17.0 DNC 28.0 28.0
  10th IRL2611 Bandit Richard Leonard Bolero RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.857 17.0 DNC 7.0 5.0 29.0 29.0
  11th IRL6021 Ellida Ria Lyden X332 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 0.95 7.0 5.0 17.0 DNC 29.0 29.0
  12th IRL1771 RCYC2 Keelboat Academy 1720 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 .988 5.0 17.0 DNC 9.0 31.0 31.0
  13th IRL2129 Nieulargo Denis Murphy Grand Soliel 40 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 1.009 10.0 13.0 17.0 DNC 40.0 40.0
  14th IRL1570 Cara Frank Doyle J112 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 1.052 17.0 DNC 17.0 DNC 10.0 44.0 44.0
  15th IRL1797 Dark Side Brian Twomey 1720 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 0.99 17.0 DNC 12.0 17.0 DNC 46.0 46.0
  16th IRL78 No Gnomes Lenny Donnery Nicholson 33 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.842 17.0 DNC 17.0 RET 17.0 DNC 51.0 51.0

Club ECHO SPIN 1 Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: IRC, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Race 1 Race 2 Race 3 Total Nett
  1st IRL77883 Coracle IV Kieran Collins Olson 30 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 .981 2.0 1.0 3.0 6.0 6.0
  2nd GBR5435R Miss Whiplash Ronan & John Downing Half Tonner RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 .981 5.0 3.0 1.0 9.0 9.0
  3rd IRL1771 RCYC2 Keelboat Academy 1720 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 .988 1.0 9.0 DNC 4.0 14.0 14.0
  4th IRL1447 Saxon Senator Eric/Wan Waterman X37 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 .980 7.0 5.0 2.0 14.0 14.0
  5th IRL35221 Alpaca Paul & Deirdre Tingle x34 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 0.990 4.0 2.0 9.0 DNC 15.0 15.0
  6th IRL6021 Ellida Ria Lyden X332 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 0.95 3.0 4.0 9.0 DNC 16.0 16.0
  7th IRL2129 Nieulargo Denis Murphy Grand Soliel 40 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 1.009 6.0 6.0 9.0 DNC 21.0 21.0
  8th IRL1570 Cara Frank Doyle J112 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 1.052 9.0 DNC 9.0 DNC 5.0 23.0 23.0

Club ECHO SPIN 2 Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: IRC, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Race 1 Race 2 Race 3 Total Nett
  1st GBR9896 Magnet Kieran & Liz O Brien MG335 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.897 4.0 1.0 2.0 7.0 7.0
  2nd IRL2501 Cracker Denis Byrne Trapper RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.809 5.0 4.0 1.0 10.0 10.0
  3rd IRL4506 Sea Hawk Clem McElligott Sigma 33 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.874 1.0 6.0 4.0 11.0 11.0
  4th IRL5098 YaGottaWanna Dave Lane & Sinead Enright J24 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.852 2.0 2.0 8.0 DNC 12.0 12.0
  5th IRL16859 Bad Company Peter Deasy/Mark Ivors/Frank Desmond Sunfast 32 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.899 3.0 5.0 5.0 13.0 13.0
  6th IRL2611 Bandit Richard Leonard Bolero RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.857 8.0 DNC 3.0 3.0 14.0 14.0
  7th IRL78 No Gnomes Lenny Donnery Nicholson 33 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.842 8.0 DNC 8.0 RET 8.0 DNC 24.0 24.0

Club ECHO WS Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: IRC, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Race 1 Race 2 Race 3 Total Nett
  1st IRL3610 Elegance Paul O'Shea Sun Odyssey 36i RCYC Club ECHO WS WS 0.855 2.0 3.0 2.0 7.0 7.0
  2nd IRL5383 Luas Sean Hanley HB 31 RCYC Club ECHO WS WS 0.818 16.0 DNC 1.0 1.0 18.0 18.0
  3rd IRL1022 Aramis Pat Vaughan Contessa 33 RCYC Club ECHO WS WS 0.815 3.0 2.0 16.0 DNC 21.0 21.0
  4th IRL4435 Minx III Tom McNiece Sigma 33 RCYC Club ECHO WS WS 0.874 5.0 4.0 16.0 DNC 25.0 25.0
  5th IRL4434 Upstart Barry Crockett Sigma 33 RCYC Club ECHO WS WS 0.874 4.0 5.0 16.0 DNC 25.0 25.0
  6th IRL4379 Scribbler Tom/Cormac MacSweeney Sigma 33 RCYC Club ECHO WS WS 0.840 1.0 16.0 DNC 16.0 DNC 33.0 33.0
  7th IRL3737 Excalibur John Murphy Sun Odyssey 37 RCYC Club ECHO WS WS 0.925 11.5 RDGa 7.0 16.0 DNC 34.5 34.5
  8th IRL1494 Sea Dragon Frank Caul/John Molloy Jeanneau Syphony RCYC Club ECHO WS WS 0.82 12.0 RDGa 8.0 16.0 DNC 36.0 36.0
  9th IRL1581 Stingray Kieran O Halloran   RCYC Club ECHO WS WS .885 12.5 RDGa 9.0 16.0 DNC 37.5 37.5
  10th IRL2805 Indulgence Aidan Heffernan Dufour 36 RCYC Club ECHO WS WS 0.93 16.0 DNC 6.0 16.0 DNC 38.0 38.0
  11th IRL9992 Split Point Seamus Gilroy Dufour 34 RCYC Club ECHO WS WS 0.888 6.0 16.0 DNC 16.0 DNC 38.0 38.0
  12th IRL530 Electrocute Ray Clancy First 325 RCYC Club ECHO WS WS .855 16.0 RDGa 16.0 DNC 16.0 DNC 48.0 48.0
  12th IRL29501 Esme John & Fiona Murphy Elan 295 RCYC Club ECHO WS WS 0.918 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 48.0 48.0
  12th GBR6514 Freya Mike Rider Dehler 37 CR RCYC Club ECHO WS WS 0.874 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 48.0 48.0
  12th GBR1786Y Thistle Peter Webster Hustler 25 RCYC Club ECHO WS WS 0.734 16.0 RDGa 16.0 RET 16.0 DNC 48.0 48.0

IRC SPIN 1 Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: IRC, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Race 1 Race 2 Race 3 Total Nett
  1st GBR5435R Miss Whiplash Ronan & John Downing Half Tonner RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 .953 1.0 2.0 1.0 4.0 4.0
  2nd IRL77883 Coracle IV Kieran Collins Olson 30 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 0.970 2.0 1.0 2.0 5.0 5.0
  3rd IRL35221 Alpaca Paul & Deirdre Tingle x34 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 0.996 3.0 3.0 9.0 DNC 15.0 15.0
  4th IRL1447 Saxon Senator Eric/Wan Waterman X37 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 1.035 7.0 5.0 3.0 15.0 15.0
  5th IRL1771 RCYC2 Keelboat Academy 1720 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 1.019 4.0 9.0 DNC 5.0 18.0 18.0
  6th IRL6021 Ellida Ria Lyden X332 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 0.981 6.0 4.0 9.0 DNC 19.0 19.0
  7th IRL2129 Nieulargo Denis Murphy Grand Soliel 40 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 1.016 5.0 6.0 9.0 DNC 20.0 20.0
  8th IRL1570 Cara Frank Doyle J112 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 1.052 9.0 DNC 9.0 DNC 4.0 22.0 22.0

IRC All In Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: IRC, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Race 1 Race 2 Race 3 Total Nett
  1st GBR5435R Miss Whiplash Ronan & John Downing Half Tonner RCYC IRC All In SPIN 1 .953 1.0 3.0 1.0 5.0 5.0
  2nd IRL77883 Coracle IV Kieran Collins Olson 30 RCYC IRC All In SPIN 1 0.970 4.0 1.0 2.0 7.0 7.0
  3rd IRL4506 Sea Hawk Clem McElligott Sigma 33 RCYC IRC All In SPIN 2 0.914 2.0 10.0 5.0 17.0 17.0
  4th GBR9896 Magnet Kieran & Liz O Brien MG335 RCYC IRC All In SPIN 2 0.944 9.0 2.0 6.0 17.0 17.0
  5th IRL2501 Cracker Denis Byrne Trapper RCYC IRC All In SPIN 2 0.840 11.0 8.0 3.0 22.0 22.0
  6th IRL16859 Bad Company Peter Deasy/Mark Ivors/Frank Desmond Sunfast 32 RCYC IRC All In SPIN 2 0.933 5.0 9.0 8.0 22.0 22.0
  7th IRL5098 YaGottaWanna Dave Lane & Sinead Enright J24 RCYC IRC All In SPIN 2 0.885 3.0 7.0 16.0 DNC 26.0 26.0
  8th IRL2611 Bandit Richard Leonard Bolero RCYC IRC All In SPIN 2 0.882 16.0 DNC 6.0 4.0 26.0 26.0
  9th IRL35221 Alpaca Paul & Deirdre Tingle x34 RCYC IRC All In SPIN 1 0.996 6.0 4.0 16.0 DNC 26.0 26.0
  10th IRL1447 Saxon Senator Eric/Wan Waterman X37 RCYC IRC All In SPIN 1 1.035 12.0 11.0 7.0 30.0 30.0
  11th IRL6021 Ellida Ria Lyden X332 RCYC IRC All In SPIN 1 0.981 10.0 5.0 16.0 DNC 31.0 31.0
  12th IRL1771 RCYC2 Keelboat Academy 1720 RCYC IRC All In SPIN 1 1.019 7.0 16.0 DNC 10.0 33.0 33.0
  13th IRL2129 Nieulargo Denis Murphy Grand Soliel 40 RCYC IRC All In SPIN 1 1.016 8.0 12.0 16.0 DNC 36.0 36.0
  14th IRL1570 Cara Frank Doyle J112 RCYC IRC All In SPIN 1 1.052 16.0 DNC 16.0 DNC 9.0 41.0 41.0
  15th IRL78 No Gnomes Lenny Donnery Nicholson 33 RCYC IRC All In SPIN 2 0.906 16.0 DNC 16.0 RET 16.0 DNC 48.0 48.0

IRC SPIN 2 Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: IRC, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Race 1 Race 2 Race 3 Total Nett
  1st GBR9896 Magnet Kieran & Liz O Brien MG335 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.944 4.0 1.0 4.0 9.0 9.0
  2nd IRL4506 Sea Hawk Clem McElligott Sigma 33 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.914 1.0 6.0 3.0 10.0 10.0
  3rd IRL2501 Cracker Denis Byrne Trapper RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.840 5.0 4.0 1.0 10.0 10.0
  4th IRL2611 Bandit Richard Leonard Bolero RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.882 8.0 DNC 2.0 2.0 12.0 12.0
  5th IRL5098 YaGottaWanna Dave Lane & Sinead Enright J24 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.885 2.0 3.0 8.0 DNC 13.0 13.0
  6th IRL16859 Bad Company Peter Deasy/Mark Ivors/Frank Desmond Sunfast 32 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.933 3.0 5.0 5.0 13.0 13.0
  7th IRL78 No Gnomes Lenny Donnery Nicholson 33 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.906 8.0 DNC 8.0 RET 8.0 DNC 24.0 24.0

IRC WS Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: IRC, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Race 1 Race 2 Race 3 Total Nett
  1st IRL3610 Elegance Paul O'Shea Sun Odyssey 36i RCYC IRC WS WS 0.960 4.0 4.0 2.0 10.0 10.0
  2nd IRL5383 Luas Sean Hanley HB 31 RCYC IRC WS WS 0.908 13.0 DNC 1.0 1.0 15.0 15.0
  3rd IRL4435 Minx III Tom McNiece Sigma 33 RCYC IRC WS WS 0.893 2.0 3.0 13.0 DNC 18.0 18.0
  4th IRL1022 Aramis Pat Vaughan Contessa 33 RCYC IRC WS WS 0.920 5.0 2.0 13.0 DNC 20.0 20.0
  5th IRL4434 Upstart Barry Crockett Sigma 33 RCYC IRC WS WS 0.903 3.0 5.0 13.0 DNC 21.0 21.0
  6th IRL4379 Scribbler Tom/Cormac MacSweeney Sigma 33 RCYC IRC WS WS 0.901 1.0 13.0 DNC 13.0 DNC 27.0 27.0
  7th IRL1494 Sea Dragon Frank Caul/John Molloy Jeanneau Syphony RCYC IRC WS WS 0.91 10.0 RDGa 7.0 13.0 DNC 30.0 30.0
  8th IRL2805 Indulgence Aidan Heffernan Dufour 36 RCYC IRC WS WS 0.984 13.0 DNC 6.0 13.0 DNC 32.0 32.0
  9th IRL9992 Split Point Seamus Gilroy Dufour 34 RCYC IRC WS WS 0.955 6.0 13.0 DNC 13.0 DNC 32.0 32.0
  10th IRL530 Electrocute Ray Clancy First 325 RCYC IRC WS WS .919 13.0 RDGa 13.0 DNC 13.0 DNC 39.0 39.0
  10th IRL29501 Esme John & Fiona Murphy Elan 295 RCYC IRC WS WS 0.918 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 39.0 39.0
  10th GBR1786Y Thistle Peter Webster Hustler 25 RCYC IRC WS WS 0.821 13.0 RDGa 13.0 RET 13.0 DNC 39.0 39.0

Race 1 - Club ECHO All In Fleet - 05th July at 1900

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:05
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
  1 IRL4506 Sea Hawk Clem McElligott Sigma 33 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.874 19:05 20:29:49 1:24:49 1:14:08 0:00:00 1.0
  2 IRL5098 YaGottaWanna Dave Lane & Sinead Enright J24 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.852 19:05 20:32:40 1:27:40 1:14:42 0:00:40 2.0
  3 IRL16859 Bad Company Peter Deasy/Mark Ivors/Frank Desmond Sunfast 32 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.899 19:05 20:29:46 1:24:46 1:16:12 0:02:19 3.0
  4 GBR9896 Magnet Kieran & Liz O Brien MG335 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.897 19:05 20:31:02 1:26:02 1:17:10 0:03:23 4.0
  5 IRL1771 RCYC2 Keelboat Academy 1720 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 .988 19:05 20:23:35 1:18:35 1:17:38 0:03:33 5.0
  6 IRL77883 Coracle IV Kieran Collins Olson 30 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 .981 19:05 20:25:24 1:20:24 1:18:52 0:04:50 6.0
  7 IRL6021 Ellida Ria Lyden X332 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 0.95 19:05 20:28:14 1:23:14 1:19:04 0:05:12 7.0
  8 IRL35221 Alpaca Paul & Deirdre Tingle x34 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 0.990 19:05 20:25:22 1:20:22 1:19:34 0:05:29 8.0
  9 GBR5435R Miss Whiplash Ronan & John Downing Half Tonner RCYC Club ECHO All In SPIN 1 .981 19:05 20:26:16 1:21:16 1:19:43 0:05:42 9.0
  10 IRL2129 Nieulargo Denis Murphy Grand Soliel 40 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 1.009 19:05 20:24:19 1:19:19 1:20:02 0:05:51 10.0
  11 IRL1447 Saxon Senator Eric/Wan Waterman X37 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 .980 19:05 20:31:47 1:26:47 1:25:03 0:11:08 11.0
  12 IRL2501 Cracker Denis Byrne Trapper RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.809 19:05 20:50:50 1:45:50 1:25:37 0:14:12 12.0

Race 2 - Club ECHO All In Fleet - 12th July

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
  1 IRL77883 Coracle IV Kieran Collins Olson 30 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 .981 19:00 20:05:48 1:05:48 1:04:33 0:00:00 1.0
  2 GBR9896 Magnet Kieran & Liz O Brien MG335 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.897 19:00 20:15:39 1:15:39 1:07:51 0:03:41 2.0
  3 IRL35221 Alpaca Paul & Deirdre Tingle x34 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 0.990 19:00 20:14:20 1:14:20 1:13:35 0:09:08 3.0
  4 GBR5435R Miss Whiplash Ronan & John Downing Half Tonner RCYC Club ECHO All In SPIN 1 .981 19:00 20:16:17 1:16:17 1:14:50 0:10:29 4.0
  5 IRL6021 Ellida Ria Lyden X332 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 0.95 19:00 20:23:01 1:23:01 1:18:52 0:15:04 5.0
  6 IRL5098 YaGottaWanna Dave Lane & Sinead Enright J24 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.852 19:00 20:35:13 1:35:13 1:21:07 0:19:27 6.0
  7 IRL2611 Bandit Richard Leonard Bolero RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.857 19:00 20:35:16 1:35:16 1:21:39 0:19:57 7.0
  8 IRL2501 Cracker Denis Byrne Trapper RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.809 19:00 20:42:10 1:42:10 1:22:39 0:22:23 8.0
  9 IRL16859 Bad Company Peter Deasy/Mark Ivors/Frank Desmond Sunfast 32 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.899 19:00 20:33:38 1:33:38 1:24:11 0:21:50 9.0
  10 IRL4506 Sea Hawk Clem McElligott Sigma 33 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.874 19:00 20:38:11 1:38:11 1:25:49 0:24:20 10.0
  11 IRL1447 Saxon Senator Eric/Wan Waterman X37 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 .980 19:00 20:32:55 1:32:55 1:31:04 0:27:03 11.0
  12 IRL1797 Dark Side Brian Twomey 1720 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 0.99 19:00 20:34:49 1:34:49 1:33:52 0:29:37 12.0
  13 IRL2129 Nieulargo Denis Murphy Grand Soliel 40 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 1.009 19:00 20:35:47 1:35:47 1:36:39 0:31:49 13.0
  14 IRL78 No Gnomes Lenny Donnery Nicholson 33 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.842     RET     17.0

Race 3 - Club ECHO All In Fleet - 26th July

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
  1 IRL2501 Cracker Denis Byrne Trapper RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.809 19:00 20:20:31 1:20:31 1:05:08 0:00:00 1.0
  2 GBR5435R Miss Whiplash Ronan & John Downing Half Tonner RCYC Club ECHO All In SPIN 1 .981 19:00 20:07:30 1:07:30 1:06:13 0:01:06 2.0
  3 GBR9896 Magnet Kieran & Liz O Brien MG335 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.897 19:00 20:13:52 1:13:52 1:06:16 0:01:15 3.0
  4 IRL1447 Saxon Senator Eric/Wan Waterman X37 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 .980 19:00 20:07:42 1:07:42 1:06:21 0:01:14 4.0
  5 IRL2611 Bandit Richard Leonard Bolero RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.857 19:00 20:17:33 1:17:33 1:06:28 0:01:33 5.0
  6 IRL4506 Sea Hawk Clem McElligott Sigma 33 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.874 19:00 20:16:14 1:16:14 1:06:38 0:01:42 6.0
  7 IRL77883 Coracle IV Kieran Collins Olson 30 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 .981 19:00 20:08:15 1:08:15 1:06:57 0:01:51 7.0
  8 IRL16859 Bad Company Peter Deasy/Mark Ivors/Frank Desmond Sunfast 32 RCYC Club ECHO All In SPIN 2 0.899 19:00 20:15:15 1:15:15 1:07:39 0:02:48 8.0
  9 IRL1771 RCYC2 Keelboat Academy 1720 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 .988 19:00 20:13:12 1:13:12 1:12:19 0:07:16 9.0
  10 IRL1570 Cara Frank Doyle J112 RCYC Club ECHO All In SPIN 1 1.052 19:00 20:10:24 1:10:24 1:14:04 0:08:29 10.0

Race 1 - Club ECHO SPIN 1 Fleet - 05th July at 1900

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:05
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
  1 IRL1771 RCYC2 Keelboat Academy 1720 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 .988 19:05 20:23:35 1:18:35 1:17:38 0:00:00 1.0
  2 IRL77883 Coracle IV Kieran Collins Olson 30 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 .981 19:05 20:25:24 1:20:24 1:18:52 0:01:15 2.0
  3 IRL6021 Ellida Ria Lyden X332 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 0.95 19:05 20:28:14 1:23:14 1:19:04 0:01:30 3.0
  4 IRL35221 Alpaca Paul & Deirdre Tingle x34 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 0.990 19:05 20:25:22 1:20:22 1:19:34 0:01:57 4.0
  5 GBR5435R Miss Whiplash Ronan & John Downing Half Tonner RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 .981 19:05 20:26:16 1:21:16 1:19:43 0:02:07 5.0
  6 IRL2129 Nieulargo Denis Murphy Grand Soliel 40 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 1.009 19:05 20:24:19 1:19:19 1:20:02 0:02:22 6.0
  7 IRL1447 Saxon Senator Eric/Wan Waterman X37 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 .980 19:05 20:31:47 1:26:47 1:25:03 0:07:34 7.0

Race 2 - Club ECHO SPIN 1 Fleet - 12th July

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
  1 IRL77883 Coracle IV Kieran Collins Olson 30 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 .981 19:00 20:05:48 1:05:48 1:04:33 0:00:00 1.0
  2 IRL35221 Alpaca Paul & Deirdre Tingle x34 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 0.990 19:00 20:14:20 1:14:20 1:13:35 0:09:08 2.0
  3 GBR5435R Miss Whiplash Ronan & John Downing Half Tonner RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 .981 19:00 20:16:17 1:16:17 1:14:50 0:10:29 3.0
  4 IRL6021 Ellida Ria Lyden X332 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 0.95 19:00 20:23:01 1:23:01 1:18:52 0:15:04 4.0
  5 IRL1447 Saxon Senator Eric/Wan Waterman X37 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 .980 19:00 20:32:55 1:32:55 1:31:04 0:27:03 5.0
  6 IRL2129 Nieulargo Denis Murphy Grand Soliel 40 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 1.009 19:00 20:35:47 1:35:47 1:36:39 0:31:49 6.0

Race 3 - Club ECHO SPIN 1 Fleet - 26th July

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
  1 GBR5435R Miss Whiplash Ronan & John Downing Half Tonner RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 .981 19:00 20:07:30 1:07:30 1:06:13 0:00:00 1.0
  2 IRL1447 Saxon Senator Eric/Wan Waterman X37 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 .980 19:00 20:07:42 1:07:42 1:06:21 0:00:08 2.0
  3 IRL77883 Coracle IV Kieran Collins Olson 30 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 .981 19:00 20:08:15 1:08:15 1:06:57 0:00:45 3.0
  4 IRL1771 RCYC2 Keelboat Academy 1720 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 .988 19:00 20:13:12 1:13:12 1:12:19 0:06:11 4.0
  5 IRL1570 Cara Frank Doyle J112 RCYC Club ECHO SPIN 1 SPIN 1 1.052 19:00 20:10:24 1:10:24 1:14:04 0:07:27 5.0

Race 1 - Club ECHO SPIN 2 Fleet - 05th July at 1900

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:05
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
  1 IRL4506 Sea Hawk Clem McElligott Sigma 33 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.874 19:05 20:29:49 1:24:49 1:14:08 0:00:00 1.0
  2 IRL5098 YaGottaWanna Dave Lane & Sinead Enright J24 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.852 19:05 20:32:40 1:27:40 1:14:42 0:00:40 2.0
  3 IRL16859 Bad Company Peter Deasy/Mark Ivors/Frank Desmond Sunfast 32 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.899 19:05 20:29:46 1:24:46 1:16:12 0:02:19 3.0
  4 GBR9896 Magnet Kieran & Liz O Brien MG335 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.897 19:05 20:31:02 1:26:02 1:17:10 0:03:23 4.0
  5 IRL2501 Cracker Denis Byrne Trapper RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.809 19:05 20:50:50 1:45:50 1:25:37 0:14:12 5.0

Race 2 - Club ECHO SPIN 2 Fleet - 12th July

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
  1 GBR9896 Magnet Kieran & Liz O Brien MG335 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.897 19:00 20:15:39 1:15:39 1:07:51 0:00:00 1.0
  2 IRL5098 YaGottaWanna Dave Lane & Sinead Enright J24 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.852 19:00 20:35:13 1:35:13 1:21:07 0:15:34 2.0
  3 IRL2611 Bandit Richard Leonard Bolero RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.857 19:00 20:35:16 1:35:16 1:21:39 0:16:05 3.0
  4 IRL2501 Cracker Denis Byrne Trapper RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.809 19:00 20:42:10 1:42:10 1:22:39 0:18:17 4.0
  5 IRL16859 Bad Company Peter Deasy/Mark Ivors/Frank Desmond Sunfast 32 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.899 19:00 20:33:38 1:33:38 1:24:11 0:18:09 5.0
  6 IRL4506 Sea Hawk Clem McElligott Sigma 33 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.874 19:00 20:38:11 1:38:11 1:25:49 0:20:33 6.0
  7 IRL78 No Gnomes Lenny Donnery Nicholson 33 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.842     RET     8.0

Race 3 - Club ECHO SPIN 2 Fleet - 26th July

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
  1 IRL2501 Cracker Denis Byrne Trapper RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.809 19:00 20:20:31 1:20:31 1:05:08 0:00:00 1.0
  2 GBR9896 Magnet Kieran & Liz O Brien MG335 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.897 19:00 20:13:52 1:13:52 1:06:16 0:01:15 2.0
  3 IRL2611 Bandit Richard Leonard Bolero RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.857 19:00 20:17:33 1:17:33 1:06:28 0:01:33 3.0
  4 IRL4506 Sea Hawk Clem McElligott Sigma 33 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.874 19:00 20:16:14 1:16:14 1:06:38 0:01:42 4.0
  5 IRL16859 Bad Company Peter Deasy/Mark Ivors/Frank Desmond Sunfast 32 RCYC Club ECHO SPIN 2 SPIN 2 0.899 19:00 20:15:15 1:15:15 1:07:39 0:02:48 5.0

Race 1 - Club ECHO WS Fleet - 05th July at 1900

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:10
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
  1 IRL4379 Scribbler Tom/Cormac MacSweeney Sigma 33 RCYC Club ECHO WS WS 0.840 19:10 20:45:23 1:35:23 1:20:07 0:00:00 1.0
  2 IRL3610 Elegance Paul O'Shea Sun Odyssey 36i RCYC Club ECHO WS WS 0.855 19:10 20:43:50 1:33:50 1:20:14 0:00:07 2.0
  3 IRL1022 Aramis Pat Vaughan Contessa 33 RCYC Club ECHO WS WS 0.815 19:10 20:51:49 1:41:49 1:22:59 0:03:30 3.0
  4 IRL4434 Upstart Barry Crockett Sigma 33 RCYC Club ECHO WS WS 0.874 19:10 20:49:30 1:39:30 1:26:58 0:07:50 4.0
  5 IRL4435 Minx III Tom McNiece Sigma 33 RCYC Club ECHO WS WS 0.874 19:10 20:50:24 1:40:24 1:27:45 0:08:44 5.0
  6 IRL9992 Split Point Seamus Gilroy Dufour 34 RCYC Club ECHO WS WS 0.888 19:10 20:56:00 1:46:00 1:34:08 0:15:46 6.0
  7 IRL3737 Excalibur John Murphy Sun Odyssey 37 RCYC Club ECHO WS WS 0.925     RDGa     11.5
  8 IRL1494 Sea Dragon Frank Caul/John Molloy Jeanneau Syphony RCYC Club ECHO WS WS 0.82     RDGa     12.0
  9 IRL1581 Stingray Kieran O Halloran   RCYC Club ECHO WS WS .885     RDGa     12.5
  10 IRL530 Electrocute Ray Clancy First 325 RCYC Club ECHO WS WS .855     RDGa     16.0
  10 GBR1786Y Thistle Peter Webster Hustler 25 RCYC Club ECHO WS WS 0.734     RDGa     16.0

Race 2 - Club ECHO WS Fleet - 12th July

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:05
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
  1 IRL5383 Luas Sean Hanley HB 31 RCYC Club ECHO WS WS 0.818 19:05 20:07:47 1:02:47 0:51:21 0:00:00 1.0
  2 IRL1022 Aramis Pat Vaughan Contessa 33 RCYC Club ECHO WS WS 0.815 19:05 20:08:42 1:03:42 0:51:55 0:00:41 2.0
  3 IRL3610 Elegance Paul O'Shea Sun Odyssey 36i RCYC Club ECHO WS WS 0.855 19:05 20:07:25 1:02:25 0:53:22 0:02:21 3.0
  4 IRL4435 Minx III Tom McNiece Sigma 33 RCYC Club ECHO WS WS 0.874 19:05 20:11:27 1:06:27 0:58:05 0:07:41 4.0
  5 IRL4434 Upstart Barry Crockett Sigma 33 RCYC Club ECHO WS WS 0.874 19:05 20:12:43 1:07:43 0:59:11 0:08:57 5.0
  6 IRL2805 Indulgence Aidan Heffernan Dufour 36 RCYC Club ECHO WS WS 0.93 19:05 20:09:57 1:04:57 1:00:24 0:09:44 6.0
  7 IRL3737 Excalibur John Murphy Sun Odyssey 37 RCYC Club ECHO WS WS 0.925 19:05 20:13:01 1:08:01 1:02:55 0:12:30 7.0
  8 IRL1494 Sea Dragon Frank Caul/John Molloy Jeanneau Syphony RCYC Club ECHO WS WS 0.82 19:05 20:30:30 1:25:30 1:10:07 0:22:52 8.0
  9 IRL1581 Stingray Kieran O Halloran   RCYC Club ECHO WS WS .885 19:05 20:41:57 1:36:57 1:25:48 0:38:55 9.0
  10 GBR1786Y Thistle Peter Webster Hustler 25 RCYC Club ECHO WS WS 0.734     RET     16.0

Race 3 - Club ECHO WS Fleet - 26th July

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:05
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
  1 IRL5383 Luas Sean Hanley HB 31 RCYC Club ECHO WS WS 0.818 19:05 20:22:22 1:17:22 1:03:17 0:00:00 1.0
  2 IRL3610 Elegance Paul O'Shea Sun Odyssey 36i RCYC Club ECHO WS WS 0.855 19:05 20:23:36 1:18:36 1:07:12 0:04:35 2.0

Race 1 - IRC SPIN 1 Fleet - 05th July at 1900

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:05
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
  1 GBR5435R Miss Whiplash Ronan & John Downing Half Tonner RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 .953 19:05 20:26:16 1:21:16 1:17:27 0:00:00 1.0
  2 IRL77883 Coracle IV Kieran Collins Olson 30 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 0.970 19:05 20:25:24 1:20:24 1:17:59 0:00:33 2.0
  3 IRL35221 Alpaca Paul & Deirdre Tingle x34 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 0.996 19:05 20:25:22 1:20:22 1:20:03 0:02:37 3.0
  4 IRL1771 RCYC2 Keelboat Academy 1720 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 1.019 19:05 20:23:35 1:18:35 1:20:05 0:02:35 4.0
  5 IRL2129 Nieulargo Denis Murphy Grand Soliel 40 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 1.016 19:05 20:24:19 1:19:19 1:20:35 0:03:05 5.0
  6 IRL6021 Ellida Ria Lyden X332 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 0.981 19:05 20:28:14 1:23:14 1:21:39 0:04:17 6.0
  7 IRL1447 Saxon Senator Eric/Wan Waterman X37 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 1.035 19:05 20:31:47 1:26:47 1:29:49 0:11:57 7.0

Race 2 - IRC SPIN 1 Fleet - 12th July

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
  1 IRL77883 Coracle IV Kieran Collins Olson 30 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 0.970 19:00 20:05:48 1:05:48 1:03:50 0:00:00 1.0
  2 GBR5435R Miss Whiplash Ronan & John Downing Half Tonner RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 .953 19:00 20:16:17 1:16:17 1:12:42 0:09:19 2.0
  3 IRL35221 Alpaca Paul & Deirdre Tingle x34 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 0.996 19:00 20:14:20 1:14:20 1:14:02 0:10:15 3.0
  4 IRL6021 Ellida Ria Lyden X332 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 0.981 19:00 20:23:01 1:23:01 1:21:26 0:17:57 4.0
  5 IRL1447 Saxon Senator Eric/Wan Waterman X37 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 1.035 19:00 20:32:55 1:32:55 1:36:10 0:31:15 5.0
  6 IRL2129 Nieulargo Denis Murphy Grand Soliel 40 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 1.016 19:00 20:35:47 1:35:47 1:37:19 0:32:58 6.0

Race 3 - IRC SPIN 1 Fleet - 26th July

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
  1 GBR5435R Miss Whiplash Ronan & John Downing Half Tonner RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 .953 19:00 20:07:30 1:07:30 1:04:20 0:00:00 1.0
  2 IRL77883 Coracle IV Kieran Collins Olson 30 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 0.970 19:00 20:08:15 1:08:15 1:06:12 0:01:56 2.0
  3 IRL1447 Saxon Senator Eric/Wan Waterman X37 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 1.035 19:00 20:07:42 1:07:42 1:10:04 0:05:33 3.0
  4 IRL1570 Cara Frank Doyle J112 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 1.052 19:00 20:10:24 1:10:24 1:14:04 0:09:15 4.0
  5 IRL1771 RCYC2 Keelboat Academy 1720 RCYC IRC SPIN 1 SPIN 1 1.019 19:00 20:13:12 1:13:12 1:14:35 0:10:04 5.0

Race 1 - IRC All In Fleet - 05th July at 1900

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:05
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
  1 GBR5435R Miss Whiplash Ronan & John Downing Half Tonner RCYC IRC All In SPIN 1 .953 19:05 20:26:16 1:21:16 1:17:27 0:00:00 1.0
  2 IRL4506 Sea Hawk Clem McElligott Sigma 33 RCYC IRC All In SPIN 2 0.914 19:05 20:29:49 1:24:49 1:17:31 0:00:05 2.0
  3 IRL5098 YaGottaWanna Dave Lane & Sinead Enright J24 RCYC IRC All In SPIN 2 0.885 19:05 20:32:40 1:27:40 1:17:35 0:00:09 3.0
  4 IRL77883 Coracle IV Kieran Collins Olson 30 RCYC IRC All In SPIN 1 0.970 19:05 20:25:24 1:20:24 1:17:59 0:00:33 4.0
  5 IRL16859 Bad Company Peter Deasy/Mark Ivors/Frank Desmond Sunfast 32 RCYC IRC All In SPIN 2 0.933 19:05 20:29:46 1:24:46 1:19:05 0:01:45 5.0
  6 IRL35221 Alpaca Paul & Deirdre Tingle x34 RCYC IRC All In SPIN 1 0.996 19:05 20:25:22 1:20:22 1:20:03 0:02:37 6.0
  7 IRL1771 RCYC2 Keelboat Academy 1720 RCYC IRC All In SPIN 1 1.019 19:05 20:23:35 1:18:35 1:20:05 0:02:35 7.0
  8 IRL2129 Nieulargo Denis Murphy Grand Soliel 40 RCYC IRC All In SPIN 1 1.016 19:05 20:24:19 1:19:19 1:20:35 0:03:05 8.0
  9 GBR9896 Magnet Kieran & Liz O Brien MG335 RCYC IRC All In SPIN 2 0.944 19:05 20:31:02 1:26:02 1:21:13 0:04:00 9.0
  10 IRL6021 Ellida Ria Lyden X332 RCYC IRC All In SPIN 1 0.981 19:05 20:28:14 1:23:14 1:21:39 0:04:17 10.0
  11 IRL2501 Cracker Denis Byrne Trapper RCYC IRC All In SPIN 2 0.840 19:05 20:50:50 1:45:50 1:28:54 0:13:38 11.0
  12 IRL1447 Saxon Senator Eric/Wan Waterman X37 RCYC IRC All In SPIN 1 1.035 19:05 20:31:47 1:26:47 1:29:49 0:11:57 12.0

Race 2 - IRC All In Fleet - 12th July

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
  1 IRL77883 Coracle IV Kieran Collins Olson 30 RCYC IRC All In SPIN 1 0.970 19:00 20:05:48 1:05:48 1:03:50 0:00:00 1.0
  2 GBR9896 Magnet Kieran & Liz O Brien MG335 RCYC IRC All In SPIN 2 0.944 19:00 20:15:39 1:15:39 1:11:25 0:08:02 2.0
  3 GBR5435R Miss Whiplash Ronan & John Downing Half Tonner RCYC IRC All In SPIN 1 .953 19:00 20:16:17 1:16:17 1:12:42 0:09:19 3.0
  4 IRL35221 Alpaca Paul & Deirdre Tingle x34 RCYC IRC All In SPIN 1 0.996 19:00 20:14:20 1:14:20 1:14:02 0:10:15 4.0
  5 IRL6021 Ellida Ria Lyden X332 RCYC IRC All In SPIN 1 0.981 19:00 20:23:01 1:23:01 1:21:26 0:17:57 5.0
  6 IRL2611 Bandit Richard Leonard Bolero RCYC IRC All In SPIN 2 0.882 19:00 20:35:16 1:35:16 1:24:02 0:22:54 6.0
  7 IRL5098 YaGottaWanna Dave Lane & Sinead Enright J24 RCYC IRC All In SPIN 2 0.885 19:00 20:35:13 1:35:13 1:24:16 0:23:06 7.0
  8 IRL2501 Cracker Denis Byrne Trapper RCYC IRC All In SPIN 2 0.840 19:00 20:42:10 1:42:10 1:25:49 0:26:11 8.0
  9 IRL16859 Bad Company Peter Deasy/Mark Ivors/Frank Desmond Sunfast 32 RCYC IRC All In SPIN 2 0.933 19:00 20:33:38 1:33:38 1:27:22 0:25:13 9.0
  10 IRL4506 Sea Hawk Clem McElligott Sigma 33 RCYC IRC All In SPIN 2 0.914 19:00 20:38:11 1:38:11 1:29:44 0:28:21 10.0
  11 IRL1447 Saxon Senator Eric/Wan Waterman X37 RCYC IRC All In SPIN 1 1.035 19:00 20:32:55 1:32:55 1:36:10 0:31:15 11.0
  12 IRL2129 Nieulargo Denis Murphy Grand Soliel 40 RCYC IRC All In SPIN 1 1.016 19:00 20:35:47 1:35:47 1:37:19 0:32:58 12.0
  13 IRL78 No Gnomes Lenny Donnery Nicholson 33 RCYC IRC All In SPIN 2 0.906     RET     16.0

Race 3 - IRC All In Fleet - 26th July

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
  1 GBR5435R Miss Whiplash Ronan & John Downing Half Tonner RCYC IRC All In SPIN 1 .953 19:00 20:07:30 1:07:30 1:04:20 0:00:00 1.0
  2 IRL77883 Coracle IV Kieran Collins Olson 30 RCYC IRC All In SPIN 1 0.970 19:00 20:08:15 1:08:15 1:06:12 0:01:56 2.0
  3 IRL2501 Cracker Denis Byrne Trapper RCYC IRC All In SPIN 2 0.840 19:00 20:20:31 1:20:31 1:07:38 0:03:56 3.0
  4 IRL2611 Bandit Richard Leonard Bolero RCYC IRC All In SPIN 2 0.882 19:00 20:17:33 1:17:33 1:08:24 0:04:37 4.0
  5 IRL4506 Sea Hawk Clem McElligott Sigma 33 RCYC IRC All In SPIN 2 0.914 19:00 20:16:14 1:16:14 1:09:41 0:05:51 5.0
  6 GBR9896 Magnet Kieran & Liz O Brien MG335 RCYC IRC All In SPIN 2 0.944 19:00 20:13:52 1:13:52 1:09:44 0:05:43 6.0
  7 IRL1447 Saxon Senator Eric/Wan Waterman X37 RCYC IRC All In SPIN 1 1.035 19:00 20:07:42 1:07:42 1:10:04 0:05:33 7.0
  8 IRL16859 Bad Company Peter Deasy/Mark Ivors/Frank Desmond Sunfast 32 RCYC IRC All In SPIN 2 0.933 19:00 20:15:15 1:15:15 1:10:12 0:06:18 8.0
  9 IRL1570 Cara Frank Doyle J112 RCYC IRC All In SPIN 1 1.052 19:00 20:10:24 1:10:24 1:14:04 0:09:15 9.0
  10 IRL1771 RCYC2 Keelboat Academy 1720 RCYC IRC All In SPIN 1 1.019 19:00 20:13:12 1:13:12 1:14:35 0:10:04 10.0

Race 1 - IRC SPIN 2 Fleet - 05th July at 1900

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:05
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
  1 IRL4506 Sea Hawk Clem McElligott Sigma 33 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.914 19:05 20:29:49 1:24:49 1:17:31 0:00:00 1.0
  2 IRL5098 YaGottaWanna Dave Lane & Sinead Enright J24 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.885 19:05 20:32:40 1:27:40 1:17:35 0:00:04 2.0
  3 IRL16859 Bad Company Peter Deasy/Mark Ivors/Frank Desmond Sunfast 32 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.933 19:05 20:29:46 1:24:46 1:19:05 0:01:41 3.0
  4 GBR9896 Magnet Kieran & Liz O Brien MG335 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.944 19:05 20:31:02 1:26:02 1:21:13 0:03:55 4.0
  5 IRL2501 Cracker Denis Byrne Trapper RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.840 19:05 20:50:50 1:45:50 1:28:54 0:13:33 5.0

Race 2 - IRC SPIN 2 Fleet - 12th July

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
  1 GBR9896 Magnet Kieran & Liz O Brien MG335 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.944 19:00 20:15:39 1:15:39 1:11:25 0:00:00 1.0
  2 IRL2611 Bandit Richard Leonard Bolero RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.882 19:00 20:35:16 1:35:16 1:24:02 0:14:18 2.0
  3 IRL5098 YaGottaWanna Dave Lane & Sinead Enright J24 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.885 19:00 20:35:13 1:35:13 1:24:16 0:14:31 3.0
  4 IRL2501 Cracker Denis Byrne Trapper RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.840 19:00 20:42:10 1:42:10 1:25:49 0:17:09 4.0
  5 IRL16859 Bad Company Peter Deasy/Mark Ivors/Frank Desmond Sunfast 32 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.933 19:00 20:33:38 1:33:38 1:27:22 0:17:05 5.0
  6 IRL4506 Sea Hawk Clem McElligott Sigma 33 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.914 19:00 20:38:11 1:38:11 1:29:44 0:20:03 6.0
  7 IRL78 No Gnomes Lenny Donnery Nicholson 33 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.906     RET     8.0

Race 3 - IRC SPIN 2 Fleet - 26th July

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
  1 IRL2501 Cracker Denis Byrne Trapper RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.840 19:00 20:20:31 1:20:31 1:07:38 0:00:00 1.0
  2 IRL2611 Bandit Richard Leonard Bolero RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.882 19:00 20:17:33 1:17:33 1:08:24 0:00:52 2.0
  3 IRL4506 Sea Hawk Clem McElligott Sigma 33 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.914 19:00 20:16:14 1:16:14 1:09:41 0:02:14 3.0
  4 GBR9896 Magnet Kieran & Liz O Brien MG335 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.944 19:00 20:13:52 1:13:52 1:09:44 0:02:13 4.0
  5 IRL16859 Bad Company Peter Deasy/Mark Ivors/Frank Desmond Sunfast 32 RCYC IRC SPIN 2 SPIN 2 0.933 19:00 20:15:15 1:15:15 1:10:12 0:02:46 5.0

Race 1 - IRC WS Fleet - 05th July at 1900

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:10
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
  1 IRL4379 Scribbler Tom/Cormac MacSweeney Sigma 33 RCYC IRC WS WS 0.901 19:10 20:45:23 1:35:23 1:25:56 0:00:00 1.0
  2 IRL4435 Minx III Tom McNiece Sigma 33 RCYC IRC WS WS 0.893 19:10 20:50:24 1:40:24 1:29:39 0:04:10 2.0
  3 IRL4434 Upstart Barry Crockett Sigma 33 RCYC IRC WS WS 0.903 19:10 20:49:30 1:39:30 1:29:51 0:04:20 3.0
  4 IRL3610 Elegance Paul O'Shea Sun Odyssey 36i RCYC IRC WS WS 0.960 19:10 20:43:50 1:33:50 1:30:05 0:04:19 4.0
  5 IRL1022 Aramis Pat Vaughan Contessa 33 RCYC IRC WS WS 0.920 19:10 20:51:49 1:41:49 1:33:40 0:08:24 5.0
  6 IRL9992 Split Point Seamus Gilroy Dufour 34 RCYC IRC WS WS 0.955 19:10 20:56:00 1:46:00 1:41:14 0:16:01 6.0
  7 IRL1494 Sea Dragon Frank Caul/John Molloy Jeanneau Syphony RCYC IRC WS WS 0.91     RDGa     10.0
  8 IRL530 Electrocute Ray Clancy First 325 RCYC IRC WS WS .919     RDGa     13.0
  8 GBR1786Y Thistle Peter Webster Hustler 25 RCYC IRC WS WS 0.821     RDGa     13.0

Race 2 - IRC WS Fleet - 12th July

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:05
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
  1 IRL5383 Luas Sean Hanley HB 31 RCYC IRC WS WS 0.908 19:05 20:07:47 1:02:47 0:57:00 0:00:00 1.0
  2 IRL1022 Aramis Pat Vaughan Contessa 33 RCYC IRC WS WS 0.920 19:05 20:08:42 1:03:42 0:58:36 0:01:44 2.0
  3 IRL4435 Minx III Tom McNiece Sigma 33 RCYC IRC WS WS 0.893 19:05 20:11:27 1:06:27 0:59:20 0:02:37 3.0
  4 IRL3610 Elegance Paul O'Shea Sun Odyssey 36i RCYC IRC WS WS 0.960 19:05 20:07:25 1:02:25 0:59:55 0:03:02 4.0
  5 IRL4434 Upstart Barry Crockett Sigma 33 RCYC IRC WS WS 0.903 19:05 20:12:43 1:07:43 1:01:09 0:04:35 5.0
  6 IRL2805 Indulgence Aidan Heffernan Dufour 36 RCYC IRC WS WS 0.984 19:05 20:09:57 1:04:57 1:03:55 0:07:01 6.0
  7 IRL1494 Sea Dragon Frank Caul/John Molloy Jeanneau Syphony RCYC IRC WS WS 0.91 19:05 20:30:30 1:25:30 1:17:48 0:22:51 7.0
  8 GBR1786Y Thistle Peter Webster Hustler 25 RCYC IRC WS WS 0.821     RET     13.0

Race 3 - IRC WS Fleet - 26th July

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:05
  Rank SailNo Boat HelmName Class Club Fleet Division Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
  1 IRL5383 Luas Sean Hanley HB 31 RCYC IRC WS WS 0.908 19:05 20:22:22 1:17:22 1:10:15 0:00:00 1.0
  2 IRL3610 Elegance Paul O'Shea Sun Odyssey 36i RCYC IRC WS WS 0.960 19:05 20:23:36 1:18:36 1:15:27 0:05:25 2.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
RDGaRedress - average points for all races except the race in question
RETRetired


www.ronanenright.com
[email protected]

Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com